Inter Turku vs VPS Vaasa Φινλανδία Veikkausliiga

Καλύτερη επίθεση εναντίον της μοναδικής ομάδας χωρίς νίκη!

Η Ίντερ Τούρκου θέλει να συνεχίσει στην κορυφή της βαθμολογίας και σκοράρει ακατάπαυστα, ενώ η Βάασα παραπαίει…

* Φέτος στο πρωτάθλημα: Βάασα – Ίντερ Τούρκου 1-2

Ίντερ Τούρκου

Έπειτα από δύο αγωνιστικές επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εκτός έδρας της Κόκκολα με 3-1. Δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, αφού δέχθηκε το γκολ στο 17′, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στο καλύτερο σημείο που ήταν οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη μπήκε με ψυχολογία που της έδωσε η ισοφάριση και καθάρισε την υπόθεση νίκη σε δύο λεπτά (64′, 66′) με τέρματα του Βάλενσιτς.

Βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα σε ισοβαθμία με την Χόνκα, αλλά έχει και ένα ματς περισσότερο. Διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 23 γκολ, όταν ο δεύτερος έχει 17! Στην Ευρώπη κληρώθηκε με την Μπρόντμπι.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο αμυντικός Τένχο (11/1), αλλά δεν προλαβαίνει ο μέσος Μουνίθ (10/0). Δεν είναι διαθέσιμοι και οι επιθετικοί Τάμινεν (7/0), Γιάρβιστο (4/0) και Βιχολάινεν (2/0).

Βάασα

Δεν σηκώνει κεφάλι με τίποτα. Γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της, καθώς έχασε εντός έδρας από την Κουόπιο με 2-1. Από το πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 (32΄, 44΄) και κατάφερε να μειώσει στο 51′ με τον Μορισέι και αυτό από το σημείο του πέναλτι, αλλά μέχρι το φινάλε δεν κατάφερε να πάρει κάτι. Είναι η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που δεν έχει καταφέρει ακόμα να σημειώσει νίκη έπειτα από 11 αγωνιστικές (0-6-5). Βρίσκεται φυσικά στον πάτο της βαθμολογίας με 6 βαθμούς, όσους έχει και η Κόκκολα.

«Η προετοιμασία μας ήταν λίγο ασυνήθιστη λόγω του καλοκαιριού. Αρχίσαμε να προετοιμαζόμαστε για αυτόν τον αγώνα πραγματικά από την Πέμπτη. Έχουμε μια τεράστια πρόκληση προς το παρόν στη Veikkausliiga. Έχουμε πάρει κάτι κόντρα στην Ίντερ Τούρκου φέτος στο Κύπελλο. Χρειάζεται να κάνει πολλά πράγματα πολλά για να τη νικήσεις και αυτό είναι γεγονός», είπε ο προπονητής Πέτρι Βουορίνεν.

Αγωνιστικά Νέα: Έχει μόνο μακροχρόνια τραυματίες.

Πρόταση

Από τη μια πλευρά είναι η πρωτοπόρος και καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος και από την άλλη η μοναδική ομάδα που δεν έχει νίκη στη κατηγορία και μάλλον θα παραμείνει. 1 +over 2,5 στην betonalfa