IFK Mariehamn vs HJK Helsinki Φινλανδία Veikkausliiga

Δεν τα πάει καλά εντός η Μαριέχαμν

Η Μάριεχαμν ακόμα δεν έχει χωνέψει την απώλεια του Κυπέλλου Φινλανδίας και δεν τα πάει καθόλου καλά στην έδρα της, φιλοξενώντας την Ελσίνκι που γνώρισε την πρώτη της ήττα με προπονητή τον Κόσκελα.

* Στις 8 Απριλίου: Ελσίνκι – Μάριεχαμν 2-1

Μάριεχαμν

Το τελευταίο της παιχνίδι πρωταθλήματς ήταν στις 2 Ιουνίου όταν και γνώρισε ακόμα μια ήττα στο σπίτι της, αφού έχασε από τη Λάχτι με 1-0 χάρη σε γκολ Ετόκ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μάλιστα, από το 67΄ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μουρλάνε. Το επόμενο της ματς ήταν ο τελικός Κυπέλλου Φινλανδίας που διεξήχθη στην έδρα της και έχασε από την Ίλβες με 2-0.

Δεν έχει καταφέρει να εκμεταλευτεί την έδρα της αφού στους πέντε αγώνες που έχει δώσει εκεί έχει δύο νίκες και τρεις ήττες. Στα δύο τελευταία δεν βρήκε και δίχτυα. Βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας και είναι στο -6 από την κορυφή, έχοντας και δυο ματς λιγότερα.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Μουρνάνε (10/1).

Ελσίνκι

Έπειτα από δύο σερί νίκες με το νέο προπονητή, ήρθε η σειρά να γνωρίσει την εντός έδρας ήττα από τη Χόνκα με 1-0. Δέχθηκε το μοναδικό γκολ της συνάντησης στο 79′, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων είδε τον Μενσά να δέχεται την κόκκινη κάρτα. Βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας και στο -2 από την πρώτη θέση, αλλά έχει και τρια ματς περισσότερα.

Η Ελσίνκι θα έχει σε λίγο καιρό και το μυαλό της στην Ευρώπη, όπου στις 9 Ιουλίου θα αγωνιστεί με την Τόρσαβν από τα Νησιά Φερόες και αν καταφέρει να την αποκλείσει λογικά θα βρει στο δρόμο της τον Ερυθρό Αστέρα που κληρώθηκε με τη Σούντουβα.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένοι είναι ο μέσος Μενσά (6/2) και ο αμυντικός Άλχο (12/0). Εχει και μακροχρόνια απόντες.

Πρόταση

Πρόβλημα στο γκολ δείχνουν να έχουν οι δύο ομάδες αλλά ένα γκολ θα το βρει η Ελσινκι για να πάρει την νική.