Holland Eredivisie

WILLEM v EMMEN
Εχοντας για κορυφαίο τον επιθετικό Παυλίδη (σκόραρε δις), έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Φορτούνα Σίταρντ (3-2), σημειώνοντας έτσι τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.Μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι (1-0 στο 18’), αλλά αφυπνίστηκε άμεσα και σκοράροντας τρεις φορές στο διάστημα 23’-45’, οδηγήθηκε στην ανάπαυλα έχοντας σαφές προβάδισμα (3-1). Στο δεύτερο μέρος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο μετά το 2-3 (51’), ωστόσο, ελάχιστες φορές απειλήθηκε σοβαρά με ισοφάριση.«Δεν θα έχουμε εύκολο έργο κόντρα στην Εμεν. Εδειξαν τι μπορούν να κάνουν κόντρα στη Χέρενφεν. Παίζουμε όμως στην έδρα μας οπότε πρέπει να πάρουμε τη νίκη», σημείωσε ο τεχνικός Κόστερ.Σε εξαιρετική κατάσταση το ελληνικό δίδυμο Παυλίδη-Βρουσάι, είναι χαρακτηριστικό ότι έχει συμμετοχή και στα 6 φετινά γκολ της Βίλεμ στο πρωτάθλημα!

Αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο στα πρώτα 45λεπτα, κατέβαλε σχετικά εύκολα την αντίσταση της Χέρενφεν (2-0) και πανηγύρισε την παρθενική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Στο δεύτερο μέρος πάντως χαλάρωσε υπερβολικά και βρισκόταν σχεδόν μονίμως σε θέση άμυνας.«Ηταν η καλύτερη μας εμφάνιση μέχρι στιγμής. Το 2-0 στο ημίχρονο ήταν φτωχό με βάση την εικόνα των δύο ομάδων. Η Βίλεμ με δεδομένο ότι έχασε αρκετούς ποδοσφαιριστές ξεκίνησε καλά τη σεζόν», επισήμανε ο προπονητής Λούκιν.Παραμένει εκτός ο πολύτιμος εξτρέμ-αρχηγός Γιάνσεν (29/5 πέρυσι), δεν είναι διαθέσιμοι επίσης ο αριστερός μπακ Μπάρνετ (3 συμ.) και οι νεοφερμένοι Χιάριε (μέσος), Ταρασάι (φορ) και Χάμρολ (κίπερ). Μπήκε στην αποστολή και ενδέχεται να ντεμπουτάρει ο επίσης νεοφερμένος μεσοεπιθετικός Πένια.

Φύσει επιθετική ομάδα η Βίλεμ, επικίνδυνη στην κόντρα επίθεση και ανεβασμένη ψυχολογικά η Εμεν. Χαμηλός ο άσος, πιο συνετή λύση

HEERENVEEN v TWENTE
Την εκτός έδρας ήττα από την Εμεν (2-0) πλήρωσε ουσιαστικά την τραγική εμφάνιση του πρώτου 45λεπτου. Στο δεύτερο μέρος αφυπνίστηκε και άσκησε πίεση στους γηπεδούχους, χωρίς ωστόσο να πετύχει κάτι ουσιαστικό.«Υποπέσαμε σε πολλά αβίαστα λάθη και δώσαμε την ευκαιρία στην Εμεν να μας απειλήσει. Η εικόνα μας στο πρώτο μέρος ήταν σοκαριστική. Θα μπορούσαμε να χάνουμε και με μεγαλύτερο σκορ από το 2-0 στο ημίχρονο. Βελτιωθήκαμε στη συνέχεια αλλά δυστυχώς ήταν ήδη αργά», τόνισε ο προπονητής Γιάνσεν.Προχώρησε σε μία μεταγραφική κίνηση χθες αποκτώντας με τη μορφή δανεισμού τον εξτρέμ Ντέγερ (Μπράιτον).Αποθεραπεύτηκε ο κεντρικός αμυντικός Χουχ (31/2 πέρυσι), χωρίς αξιοσημείωτες απουσίες.

Σε ένα θεότρελο παιχνίδι παραχώρησε 3-3 στη Βάαλβαϊκ. Ειδικά στο φινάλε οι ανατροπές διαδέχονταν η μία την άλλη, με την Τβέντε να ισοφαρίζει 2-2 στο 90’, να κάνει το 3-2 στο 92’, αλλά να δέχεται το 3-3 στο 93’! Στο φινάλε μάλιστα θα μπορούσε ακόμη και να είχε ηττηθεί με τη Βάαλβαϊκ να έχει δοκάρι στο 95’ για το 3-4!«Μετά το 3-2 πιστέψαμε ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει και χάσαμε την συγκέντρωσή μας», ανέφερε ο επιθετικός Βούκιτς (σκόραρε δις).Καλό σε γενικές γραμμές το ξεκίνημά της (1-2-0), λογικά θα εξασφαλίσει γρήγορα την παραμονή στην κατηγορία που αποτελεί και το βασικό της στόχο για φέτος.

Δεν είναι διαθέσιμοι ο αριστερός μπακ Μάτος (2 συμ.) και ο δεξιός μπακ Φερχάχ (2 συμ.), παραμένει εκτός και ο αμυντικός μέσος Μπράμα (24/2 πέρυσι). Αποθεραπεύτηκε ο μεσοεπιθετικός Χόλσχερ (18/1 πέρυσι). Αγνωστο αν θα χρησιμοποιηθεί ο φορ Μπούρε (1 συμ.) ο οποίος βρίσκεται σε συζητήσεις με τη Ντενιζλίσπορ.

Αλλοπρόσαλλη η Χέρενφεν, άφησε άριστες εντυπώσεις στις δύο πρώτες αγωνιστικές αλλά την περασμένη εβδομάδα απογοήτευσε. Βολεύεται στην τακτική των αντεπιθέσεων η Τβέντε και είναι σε θέση να αποφύγει τουλάχιστον την ήττα, διευρύνοντας παράλληλα το αήττητο σερί της. Κρατάω το Χ2

HERACLES v VITESSE

Επαιξε ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας και δημιούργησε αρκετές φάσεις για γκολ υποδεχόμενη την διεκδικήτρια του τίτλου Αϊντχόφεν, αλλά της έλειπε η ουσία κι ως εκ τούτου αποχώρησε άπρακτη από τον αγωνιστικό χώρο (ήττα 0-2).«Παίζουμε καλό ποδόσφαιρο, αλλά δεν σκοράρουμε. Δεν είμαστε αποτελεσματικοί κι αυτό πρέπει να αλλάξει άμεσα. Αν δεν κανείς τη στατιστική θα διαπιστώσει ότι στις τρεις πρώτες αγωνιστικές έχουμε δημιουργήσει τις περισσότερες ευκαιρίες από οποιαδήποτε άλλη ομάδα», σημείωσε ο προπονητής Βόρμουτ.

Ανεβάζοντας κατακόρυφα στροφές στο δεύτερο μέρος επικράτησε εύκολα 3-0 της ουραγού Τσβόλε (0-0 ημίχρονο) και έπειτα από τρεις αγωνιστικές μοιράζεται την κορυφή με άλλες πέντε ομάδες.

«Η αντίδραση που δείξαμε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετική. Η Χεράκλες έπαιξε στα ίσα την Αϊντχόφεν κι αυτό από μόνο του λέει πολλά. Διαθέτει καλή ομάδα και θα έπρεπε να ήταν πιο ψηλά στη βαθμολογία», ανέφερε ο προπονητής Σλούτσκι.

Παρελθόν αποτελεί ο αναπληρωματικός στόπερ Τελάντερ (Ααλμποργκ), ενώ στη Σαουδική Αραβία για να περάσει ιατρικά βρίσκεται και ο βασικός μέσος Σερέρο.

Τεράστιο το πρόβλημα που αντιμετωπίζει στο γκολ η Χεράκλες, απόρροια της μη σοβαρής μεταγραφικής ενίσχυσης στην επίθεση. Κυνική και αποτελεσματική η Φιτέσε, αλλά οι απουσίες που έχει στη μεσαία γραμμή δεν μπορούν να περάσουν απαρατήρητες. Επιλογή  τα «2-3 γκολ».