Helsingborg vs Sirius IK Σουηδία Allsvenskan

Helsingborg

Το καλό πρόσωπο που δείχνει από την ημέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Χένρικ Λάρσον φάνηκε και στο παιχνίδι στην έδρα της Έλφσμποργκ ,από την οποία τελικά απέσπασε ισοπαλία με 1-1. Ο βαθμός της ισοπαλίας μάλλον θα πρέπει να την αφήνει δυσαρεστημένη μια και θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει και το τρίποντο. Στα μισά του α’ ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι με τον Αντρέας Γκράνκβιστ να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στην επανάληψη προηγήθηκε δίκαια με τον Σβένσον (56’) και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε το τρίποντο. Τελικά λύγισε στην πίεση των γηπεδούχων στο 87’ δεχόμενη την ισοφάριση. Συμπλήρωσαν κάρτες και είναι τιμωρημένοι ο βασικός μέσος Μοχάμεντ Αμπουμπακάρι (12/1, 1 ασίστ) όπως και ο βασικός αμυντικός Αντερς Ράντρουπ (10/0, 1 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίες ο Αλεξάντερ Φάρνερουντ (6/0) και ο γκολκίπερ Περ Χάνσον (0/0).
Sirius IK
Δεν είχε συνέχεια η σημαντική νίκη που πανηγύρισε στην έδρα της Νόρκεπινγκ, καθώς στην αμέσως επόμενη αγωνιστική υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία από την Έστερσουντ με σκορ 1-1. Οι επιθετικοί της τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην αμυντικογενή Έστερσουντ σπαταλώντας 3 σημαντικές ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο. Έτσι για άλλη μια φορά ίσχυσε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στα πρώτα λεπτά της επανάληψης κόντρα στη ροή του αγώνα. Στη συνέχεια γλίτωσε σε 2 περιπτώσεις για να έρθει η φάση του 80’ όταν ο Σαμ Λούντχολμ φάνηκε ψύχραιμος από τη λευκή βούλα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Συμπλήρωσαν κάρτες και είναι τιμωρημένοι ο βασικός αμυντικός Αξελ Μπιέρνστρεμ (11/0) και ο βασικός μέσος Νίκλας Τορ (13/0). Αμφίβολοι οι βασικοί μέσοι Μοχάμεντ Σαΐντ (11/2, 1 ασίστ) και Γιόνας Λίντμπεργκ (10/1, 1 ασίστ). Δεν αποθεραπεύτηκαν ο μέσος Στέφανο Βέκια (2/0, ως αλλαγή) και ο βασικός αμυντικός Ρόμπερτ Πέρσον (3/0).
Εμφανής η βελτίωση της Χέλσινμποργκ από την ώρα που ανέλαβε ο Χένρικ Λάρσον, θα έχει αυτή τη φορά και τη στήριξη από τους οπαδούς της. Η Σίριους είναι αλλοπρόσαλλη ομάδα, εκτός έδρας πάει καλύτερα, αυτή τη φορά όμως θα έχει σημαντικές απώλειες. Άσος.