Hebei CFFC vs Chongqing Lifan Κίνα Super League

Hebei CFFC
Ιδανική αυτόχειρας η Χεμπέι την περασμένη Κυριακή, κόντρα στην Τιαντζίν Τιανχάι (2-2 εντός). Ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στις αρχές της επανάληψης βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ. Δεν το έβαλε όμως κάτω και απάντησε με το κοντινό σου του Ντονγκ σχεδόν αμέσως και στο 84’ ο Φερναντίνιο Κονσεϊσάο με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε προσωρινά την ολική ανατροπή. Έδειχνε να κρατάει με ευκολία τους τρεις βαθμούς, ωστόσο στις καθυστερήσεις «πλήρωσε» την αδράνεια και το κενό στο κέντρο της άμυνας. Έχασε μία καλή ευκαιρία προκειμένου να αποσπαστεί αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη, εντούτοις διατηρήθηκε τουλάχιστον στο +5.
Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία ενόψει του αποψινού αγώνα, απέναντι στη Λιφάν. Επέστρεψε στις προπονήσεις ο βασικότατος τερματοφύλακας Γιανγκ Τσενγκ (0/0), ο οποίος είχε τραυματιστεί σοβαρά τον περασμένο Οκτώβριο. Σύμφωνα με τα τελευταία δημοσιεύματα υπάρχει ενδιαφέρον για τον Αργεντινό μέσο της Μίλαν, Λούκας Μπίλια.
(4-1-3-2): Γκενγκ – Ζανγκ, Ζάο, Χανγκ, Τζιανγκ – Μασκεράνο – Γουάνγκ, Κιανλόνγκ, Γιν – Ντονγκ, Μαρκάο
Chongqing Lifan
Λίγο έλειψε να κάνει την υπέρβαση η Λιφάν απέναντι στην πρωταθλήτρια Σανγκάη ΣΙΠΓ, ωστόσο έμεινε στην ισοπαλία 2-2. Προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Φερναντίνιο Σίλβα, ο οποίος πήρε την μπάλα λίγο πιο μπροστά από το κέντρο και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά. Στις αρχές του δευτέρου μέρους ισοφαρίστηκε μετά από αυτογκόλ του Γιουάν και στο 63’ βρέθηκε να χάνει μετά από αδράνεια στο κέντρο της άμυνας. Τελικά στο 72’ ο «κανονιέρης», Άλαν Κάρντεκ με εύστοχο πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Φερναντίνο σε μία φάση πανομοιότυπη με το πρώτο γκολ. Μέχρι και τη λήξη είχε 1-2 καλές στιγμές για να βρει ένα τρίτο τέρμα.
Χωρίς προβλήματα, τραυματισμών ή τιμωριών, ολοκληρώθηκε η προετοιμασία για τον Τζόρντι Κρόιφ, ο οποίος κάνει σπουδαία δουλειά και φαίνεται ότι θα οδηγήσει τον σύλλογο σε μία άνετη παραμονή. Δεν έχει κάνει ακόμα το ντεμπούτο του ο Βραζιλιάνος επιθετικός Μαρσίνιο, ο οποίος αποκτήθηκε προκειμένου να καλύψει το κενό που άφησε ο Φερναντίνιο Κονσεϊσάο (11/3).
(4-4-1-1): Σούι – Γιουάν, Λιου, Σουάι, Χάο – Φενγκ, Κάο, Πενγκ, Φερν. Σίλβα – Μερτσεγιόφσκι – Άλαν Κάρντεκ
Δεν δικαιολογούνται σε καμία περίπτωση οι χαμηλές αποδόσεις του άσου. Η Χεμπέι είναι σε ανοδική πορεία, αλλά παράλληλα έχει χτυπητές αδυναμίες στην άμυνα και δέχεται γκολ με χαρακτηριστική ευκολία. Η Λιφάν είναι ευάλωτη στις εξόδους της, ωστόσο συνήθως βρίσκει δίχτυα. Προτιμότερη επιλογή δείχνει το goal/goal.