Germany Bundesliga

21:30 Eintracht Frankfurt – Hertha BSC
Αποβολή Κορ στο 44’, με την Άιντραχτ να προηγείται 1-0, και λογική ανατροπή στο δεύτερο μέρος. Τρίτη σερί ήττα από τη Μάιντζ και πλέον είναι 33 χρόνια (!) χωρίς νίκη στην έδρα της μισητής αντιπάλου. Αν και δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος, η Φρανκφούρτη φρόντισε να προηγηθεί με τον Χίντερεγκερ (34’). Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή του Κορ. Άλλη εντελώς εικόνα στο β’ μέρος. Πιο αποτελεσματική τώρα η Μάιντζ. Σκόρερ οι Ονισίβο (50’) και Σάλαϊ (69’). Χαμένη ευκαιρία στο τέλος για τον Κόστιτς (για το 2-2). Τρίτη σερί αποτυχία στο πρωτάθλημα και η ομάδα μένει χαμένη στη μετριότητα. Είχε προηγηθεί η νίκη στο Γιουρόπα Λιγκ επί της Άρσεναλ. Το γκολ έχει μετατραπεί σε δύσκολη υπόθεση για την Άιντραχτ. Μόλις ένα έχουν πετύχει οι τρεις φορ της από την 9η αγωνιστική και μετέπειτα. Εντός έδρας είναι η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας. Διατηρεί, ωστόσο, κάκιστη παράδοση με τη Χέρτα. Παίζει «τελικό» πρόκρισης στην Ευρώπη με την Γκιμαράες την Πέμπτη (12/12).
Αγωνιστικά Νέα:Απών από το ματς με τη Μάιντζ ήταν ο Χασέμπε (Α, 10/0), που υπέφερε από ίωση. Ανάρρωσε και είναι πάλι στη διάθεση του Χίτερ. Ούτε ο βασικός φορ Ντοστ (Ε, 8/3) πρόλαβε τη συγκεκριμένη μάχη και θα λείψει μέχρι το τέλος του χρόνου. Συνεχίζει να είναι τιμωρημένος ο Άμπραχαμ (Α, 8/1). Αποβλήθηκε ο Κορ (ΑΜ, 10/0) και τιμωρήθηκε με δύο αγωνιστικές ποινής. Μόνιμα εκτός ο βασικός γκολκίπερ Τραπ.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-1-2): Ρένοφ – Τουρέ, Χίντερεγκερ, Εν’ Ντικά – Ντα Κόστα, Χασέμπε, Ρόντε, Κόστιτς – Σο – Καμάντα, Πασιένσια
Ήταν κοντά στην ισοπαλία με την Ντόρτμουντ, εντούτοις το ντεμπούτο του Γιούργκεν Κλίνσμαν συνδυάστηκε με ήττα. Μαζεμένα δέχτηκε τα γκολ (15’ και 17’) σ’ ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο. Μείωσε με τον Λουκεμπάκιο (34’), με το σουτ του να κοντράρει και να αιφνιδιάζει τον Μπούρκι. Αποβολή Χούμελς στο 45’ και η Χέρτα έπαιξε για ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω. Σκόραρε το 2-2 στις αρχές του 2ου ημιχρόνου, εντούτοις ακυρώθηκε ελάχιστα ως οφσάιντ, μέσω του VAR. Πιο απειλητική η πρωτευουσιάνα, εντούτοις έλειπαν οι καλές στιγμές. Μόλις στο 92’ είχε καλή στιγμή με τον Καλού. Η 5η σερί ήττα είναι γεγονός (τελευταία νίκη στις 4 Οκτωβρίου). Πρόκειται για την πιο ντεφορμέ ομάδα της κατηγορίας. Συνάμα οι 11 βαθμοί στα 13 πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος είναι η χειρότερη συγκομιδή εδώ και μία 10ετία για την ομάδα του Κλίνσμαν. Ο νέος κόουτς πρέπει να εστιάσει στα αμυντικά λάθη, στο πρέσινγκ που πρέπει να βελτιωθεί, όπως φυσικά και στην τελική προσπάθεια. Η παράδοση είναι με το μέρος της.
Αγωνιστικά Νέα:Για 2η σερί αγωνιστική είναι τιμωρημένος ο βασικός γκολκίπερ Γιάρσταϊν (12 συμ.). Έπαιξε τελικά ο Κραφτ στο προηγούμενο ματς, το νούμερο 2 της ομάδας, και συνεχίζει κανονικά μαζί του η πρωτευουσιάνα. Αίσθηση προκάλεσε το γεγονός πως την προηγούμενη αγωνιστική άφησε εκτός αποστολής του Ντούντα (Μ, 6/0) και Λέβεν (Μ, 5/0). Άγνωστο τι θα πράξει τώρα ο έμπειρος κόουτς. Τραυματίας ο Λέκι (ΜΕ, 4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Κραφτ – Κλίντερ, Σταρκ, Ρέκικ, Μίτελστεντ – Μάιερ, Γκρούιτς – Βολφ, Νταριντά, Λουκεμπάκιο – Ζέλκε
Δύσκολη αναμέτρηση. Και οι δύο ομάδες κινούνται σε ρηχά νερά το τελευταίο διάστημα. Η Άιντραχτ έχει να ασχοληθεί και με το ευρωπαϊκό παιχνίδι της Πέμπτης. Εντός έδρας, πάντως, είναι δύναμη. Παράδοση υπέρ της της Χέρτα. Νέο σχήμα, νέος κόουτς (2ο ματς του Κλίνσμαν), αλλά εκτός έδρας δεν “τραβάει”. Ποντάρουμε ελάχιστα υπέρ της έδρας.