Gaz Metan Medias Sepsi OSK Ρουμανία Divizia A

Gaz Metan Medias

Η Γκαζ Μετάν πάει στο ματς με καλή ψυχολογία, αφού πήρε το μίνι ντέρμπι της επαρχίας του Σιμπίου επικρατώντας με 2-0 εκτός έδρας της Χέρμανσταντ.Στο α’ ημίχρονο η ομάδα του Έντι Ιορντανέσκου ήταν άφαντη και θα πρέπει να νιώθει τυχερή με το 0-0. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 και αυτό έδωσε φτερά στην Γκαζ Μετάν που στο 49′ άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Κονσταντίν, έχασε ένα κάρο ευκαιρίες και στο 71′ έφθασε στο 2-0 με τον Σαμέντ. Μετ’ εμποδίων προετοιμάστηκε η Γκαζ Μετάν για το σημερινό ματς. Ο λόγος εστιάζεται σε πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε ο κόουτς, Έντι Ιορντανέσκου και κρίθηκε σκόπιμο να υποβληθεί σε εξετάσεις. Έτσι οι προπονήσεις έγιναν υπό τις οδηγίες των βοηθών του με τον έμπειρο τεχνικό που είναι και τιμωρημένος να μην κάθεται ούτε στον πάγκο και πιθανώς να μην βρίσκεται ούτε στις εξέδρες βάσει των όσων ανέφερε η διοίκηση της ομάδας. Άλλωστε στην επίσημη τοποθέτησή της η διοίκηση της Γκαζ Μετάν ανέφερε στο τέλος: «Έντι, σε περιμένουμε σύντομα κοντά μας».

Sepsi OSK

Από «λευκή» ισοπαλία (0-0) εντός έδρας με τη Στεάουα προέρχεται η Σέπσι. Ήταν καλή στο α’ μέρος, είχε τουλάχιστον τέσσερις καλές στιγμές για να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε, την ώρα που ο αντίπαλος στη μοναδική του στιγμή (34′) σημάδεψε το δοκάρι. Στην επανάληψη πιέστηκε, είδε τη Στεάουα να κάνει κάποιες φάσεις και εν τέλει κατάφερε να πάρει το βαθμό. Η Σέπσι, λοιπόν, έχει ξεκινήσει με δύο “Χ” στο πρωτάθλημα και ταυτόχρονα συνεχίζει να αποκτά ποδοσφαιριστές. Μέσα στην εβδομάδα ανακοίνωσε την απόκτησή του Ελβετού στράικερ, Καράνοβιτς (20/8 πέρσιΑαράου) και του Σλοβάκου μέσου, Γκαλ-Αντρέζλι (31/6 πέρσι, Ρουζομπέροκ) με τον κόουτς,  Κσάμπα Λάζλο  να δηλώνει πως σύντομα θα υπάρξουν άλλες τρεις προσθήκες. «Ελπίζω αυτοί που ήρθαν να μας βοηθήσουν ειδικά στο δημιουργικό κομμάτι, όπου είναι γεγονός ότι έχουμε πρόβλημα», δήλωσε ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, στον οποίο οι Ρουμάνοι έχουν αποδώσει τον τίτλο του «Special One».
Δεν θα κάτσουμε να μπλέξουμε με αυτό το ματς, για τον απλούστατο λόγο ότι η Γκαζ Μετάν προετοιμάστηκε επί της ουσίας χωρίς τον προπονητή της και από την άλλη η Σέπσι ψάχνεται, θέλει το τρίποντο, αλλά δεν μπορούμε να διαγνώσουμε το πόσο ικανή είναι για να τα καταφέρει.