Gamba Osaka vs Shimizu S-Pulse Ιαπωνία J-League

Gamba Osaka

Ήταν ανταγωνιστική η Γκάμπα, απέναντι στην πρωτοπόρο Τόκιο, αλλά μόνο στο ξεκίνημα (ήττα με 3-1, εκτός). Προηγήθηκε μόλις στο 5′, με το κοντινό σου του Ονόσε και σχεδόν αμέσως έχασε μοναδική ευκαιρία, προκειμένου να βάλει γερές βάσεις για κάτι καλό. Στο 38’, ισοφαρίστηκε μετά από κενό στο κέντρο της άμυνας και σχεδόν αμέσως δέχτηκε την ολική ανατροπή. Ούτε στην επανάληψη άλλαξε κάτι. Τελικά, στο 60’, ήρθε και το 3ο εις βάρος της γκολ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Έχει χάσει τη δυναμική των προηγούμενων ετών και εδώ και μία διετία δίνει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Διαθέτει πάντως τη φανέλα και το ειδικό βάρος για να ξεπεράσει τις δύσκολες καταστάσεις. Εκτός ο δεύτερος γκολκίπερ Τάνι (0/0), χτύπησε και θα λείψει για αρκετό διάστημα ο αμυντικός Φουτζιχάρου (8/1).

Shimizu S-Pulse

Πέτυχε σημαντική νίκη η Σιμίζουν, στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Δεν ήταν ανώτερη, σε γενικές γραμμές, από την Κόμπε, εντούτοις εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που βρήκε μπροστά της και πήρε τους τρεις βαθμούς (2-1, εντός). Προηγήθηκε με τον Κιταγκάουα στο 26’, ο οποίος δεν αστόχησε προ κενής εστίας. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, δέχτηκε την ισοφάριση, μετά από τραγικό λάθος του στόπερ Χουάνγκ. Στη συνέχεια, κινδύνεψε σε αρκετές περιπτώσεις με 2ο γκολ, ωστόσο, ο καλός φορ Ντάγκλας, με κεφαλιά στο 68’, της έδωσε για δεύτερη και τελευταία φορά προβάδισμα. Μέχρι και τη λήξη κατάφερε να αντέξει. Έχει το εύκολο τέρμα, όμως, πρέπει να βρει -άμεσα- λύσεις στην τραγική ανασταλτική της λειτουργία. Tιμωρημένος ο αμυντικός Χουάνγκ Σέοκ – Χο (18/0),  θα λείψει για δύο μήνες ο βασικός γκολκίπερ Ροκούταν (10/0), ενώ παραμένει εκτός ο χαφ Ισίγκε (6/0).

Ομάδες με κοινά στοιχεία, καθώς σκοράρουν και δέχονται γκολ, με χαρακτηριστική ευκολία. Από κάκιστη εμφάνιση προέρχεται η Γκάμπα Οσάκα, όμως, στο «σπίτι» της είναι αρκετά δυνατή και δεν κοντράρεται εύκολα. Λογικά θα δούμε πολλά τέρματα.