FK Jablonec vs Slovacko Τσεχία 1. Liga

FK Jablonec
Η Γιάμπλονετς μετά τη νίκη στην πρεμιέρα είχε δύσκολη αποστολή τη 2η αγωνιστική. Η ομάδα του Ράντα πήγε να παίξει στη Πράγα με τη Σπάρτα και γνώρισε την ήττα με 2-0. Από τα πρώτα λεπτά προσπαθούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων, αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Μέχρι το ημίχρονο στάθηκε τυχερή, αλλά στην επανάληψη δεν άντεξε και δέχθηκε δύο γκολ. Μεσοβδόμαδα, πήγε να παίξει στην Αρμενία με την Πιούνικ και απογοήτευσε πλήρως, χάνοντας με 2-1. Την ερχόμενη Πέμπτη καλείται να κάνει την ανατροπή και να περάσει στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League. Πριν από τη κρίσιμη ρεβάνς υποδέχεται σήμερα τη Σλοβάτσκο και θέλει τη νίκη για να μην χάσει κι άλλο έδαφος. Εκτός είναι οι Κουμπίστα (Μ, 32/2), Στέπανεκ (Α), Τσουρίκοφ (Α.), Γιόροβιτς (Μ, 3/0) και Γιούγκας (Α, 1/0).
Slovacko
Η Σλοβάτσκο έκανε το «μπαμ» στην πρεμιέρα, με τη νίκη στην έδρα της Σπάρτα Πράγας, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα προσγειώθηκε ανώμαλα. Η ομάδα του Σβέντικ υποδέχθηκε τη νεοφώτιστη Τσέσκε Μπουντεγιόβιτσε και έχασε με 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να την αδικεί αρκετά, αλλά πλήρωσε τα κακά της τελειώματα. Στο πρώτο μέρος δέχθηκε γκολ μόλις στο 18′ και παρότι πίεσε πολύ, ιδιαίτερα στην επανάληψη, δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Στο 85′ δέχθηκε και το δεύτερο και κλείδωσε την ήττα. Τώρα πάει στην έδρα της Γιάμπλονετς και θέλει να εκμεταλλευτεί την κούραση της αντιπάλου και να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα. Εκτός είναι ο Κάντλετς (Α, 14/0, πέρυσι) και αμφίβολος ο Ρέινμπεργκ (Α, 2/0).
Η Γιάμπλονετς πρέπει να διαχειριστεί την κούραση και την απογοήτευση από την ήττα στην Αρμενία και να επανέλθει στις νίκες. Από την άλλη, η Σλοβάτσκο απογοήτευσε με την νεοφώτιστη Τσέσκε και μένει να φανεί πως θα αντιδράσει. Πάμε με την έδρα, το ρόστερ και την παράδοση. Άσος.