Finland Veikkausliiga Europa League Playoff First Round

18:30 HJK Helsinki – FC Lahti
Η εκτός έδρας αναμέτρηση με τη φορμαρισμένη Χόνκα ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να προετοιμαστεί για το σημερινό παιχνίδι, αφού δεν υπήρχε βαθμολογικό διακύβευμα, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 3-0. Η ομάδα του Πέτερ Λούντμπεργκ θα τερμάτιζε τελευταία στο γκρουπ πρωταθλήματος και απλά περίμενε να δει αν θα ερχόταν αντιμέτωπη με τη Λάχτι η τη Χέλσινγκφορς στη συνέχεια. Μπήκε δυνατά και έχασε 2 καλές ευκαιρίες, πριν η άμυνα της υποπέσει σε τραγικό λάθος , κάνοντας δώρο το 1-0 υπέρ της Χόνκα στο 21’. Στην επανάληψη το ματς ήταν αρκετά ανοιχτό με φάσεις εκατέρωθεν και τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά σε άλλα δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ στο τελευταίο λεπτό ο γκολκίπερ Φόρσμαν απέκρουσε πέναλτι. Πιθανότατα προλαβαίνουν οι βασικοί μέσοι Ντάνιελ Σιέλουντ (20/0) και Κίτον Ίσακσον (23/6, 2 ασίστ). Εκτός και ο βασικός φορ Σίμον Σίλβερχολτ (17/3, 3 ασίστ), όπως και ο βασικός μέσος Ρόμπιν Σιντ (23/2, 3 ασίστ) που θα μείνει εκτός για 4 εβδομάδες.
Από τη στιγμή που ήταν στην 1η θέση στο γκρουπ υποβιβασμού είχε την τύχη στα χέρια της και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, αφού επικράτησε εντός έδρας της Ροβανιέμι με 2-0 και παρέμεινε πρώτη, γλιτώνοντας έτσι προς το παρόν το τεράστιο εμπόδιο της μισητής Ελσίνκι. Όλα αυτά στη θεωρία βέβαια καθώς και η Μάριεχαμν δεν αποτελεί εύκολο αντίπαλο. Η ομάδα του Τορ Τόντενσεν μπήκε δυνατά και έψαξε το γκολ από την αρχή, το οποίο τελικά ήρθε στο 21’ με πλασέ του Τουκιάινεν μετά από κάθετη πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Στις αρχές της επανάληψης ο Τζόελ Μάτσον έκανε με πολύ όμορφη ενέργεια το 2-0 και από εκείνο το σημείο και μετά το ματς έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να μη δείχνουν ικανοί να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αφού απείλησαν μόνο με μακρινά σουτ από εκτελέσεις φάουλ. Χωρίς νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.
H Μάριεχαμν είχε δύσκολο έργο κόντρα στα μεγαθήρια και υποδέχεται μια φορμαρισμένη Χέλσινγκφορς. Ομάδες με ικανότατους μεσοεπιθετικούς που σκοράρουν με ευχέρεια. Αμφότερες παίζουν ανοιχτά και τα παιχνίδια τους έχουν πάντοτε γκολ και θέαμα. Παιχνίδι που μπορεί να πάει σε οποιοδήποτε σημείο, αλλά μπορούν να μας δώσουν το G/G.

18:30 IFK Mariehamn – HIFK Helsinki
Γνώρισε την 4η ήττα της στο 1ο γκρουπ, αυτή τη φορά στην έδρα της Ίλβες με 2-1 και μοιραία κατετάγη 4η. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Τόνι Κόσκελα, αφού ο Βερτάινεν την έβαλε μπροστά στο σκορ μόλις στο 3’, μετά από σέντρα ακριβείας από δεξιά και άψογο πλασέ στην κίνηση. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απείλησαν σε 2-3 περιπτώσεις μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με την ίδια να αρκείται σε παιχνίδι κέντρου. Στην εκπνοή του ημιχρόνου όμως ο Μενσά υπέπεσε σε πέναλτι κι έτσι διαμορφώθηκε το 1-1 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Μάλιστα στο 63’ σε μια ξαφνική κόντρα επίθεση η άμυνα της δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Τιεμόκο Φοφανά ο οποίος τελείωσε άψογα τη φάση διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 υπέρ της Ίλβες, αφού στη συνέχεια οι φάσεις ήταν λιγοστές. Εξέτισε ο βασικός μέσος Νικολάι Άλχο (20/0, 2 ασίστ). Στην αποστολή και ο αρχηγός Σεμπάστιαν Ντάλστρεμ (21/2). Γνωστοί απόντες ο βασικός αμυντικός Χένρι Τοϊβομάκι (17/0) και οι μέσοι Γιόνας Βάχτερα (7/0) και Σαντέρι Βαάνανεν (9/0).
Έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή της, ήθελε καλύτερο αποτέλεσμα από τη Χέλσινγκφορς έτσι ώστε να τερματίσει αυτή στην 1η θέση στο Β’ γκρουπ (γκρουπ υποβιβασμού). Ωστόσο δεν τα κατάφερε, αφού αρκέστηκε στη «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της Σεϊναγιόεν την ίδια ώρα που η Χέλσινγφορς έπαιρνε τη νίκη κόντρα στη Ροβανιέμι. Πάντως η ομάδα του Σάμι Ρίστιλα άγγιξε το γκολ στο 43’ όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Γιόντι νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στην επανάληψη είχε 3 κλασικές ευκαιρίες, όμως οι παίκτες της νικήθηκαν από τον αντίπαλο γκολκίπερ, ενώ η ίδια κινδύνεψε σοβαρά στο 85’, όμως τελικά έμεινε το 0-0 ως το τέλος. Έτσι τερμάτισε στη 2η θέση και μοιραία τίθεται αντιμέτωπη σήμερα με την Ελσίνκι. Εκτός θα μείνουν και πάλι οι βασικοί αμυντικοί Κουμπρόν(23/0) και Σάλα (2/0).
Η ήττα στην έδρα της Λάχτι (26/5) είχε στοιχίσει την απόλυση του Μίκα Λεχκόσουο και τον ερχομό του Τόνι Κόσκελα στον πάγκο της Ελσίνκι. Δε διανοούνται να μείνουν εκτός Ευρώπης οι άνθρωποι της Ελσίνκι και οι παίκτες θα τα δώσουν όλα για να χρυσώσουν το χάπι της μέτριας φετινής πορείας και της απώλειας του τίτλου. Εξαιρετικά χαμηλός ο άσος. ΝΟ ΒΕΤ