Finland Veikkausliiga EL Playoff Final

18:30 IFK Mariehamn – FC Honka Espoo
Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το 16’ η ομάδα του Πέτερ Λούντμπεργκ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ελσίνκι, καθώς δέχτηκε το γκολ με σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να καρφώνεται στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Φόρσμαν. Με το καλημέρα στην επανάληψη στάθηκε τυχερή, αφού την έσωσε το αριστερό κάθετο δοκάρι, ενώ λίγα λεπτά αργότερα η Ελσίνκι έχασε τρομερή ευκαιρία να κάνει το 2-0. Στο 68’ στάθηκε για δεύτερη φορά τυχερή, αφού ισοφάρισε με αυτογκόλ των γηπεδούχων. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου πήρε την πρόκριση με γκολ του Κέτινκ στο 110’, κι ενώ στο 100’ είχε σταθεί και πάλι τυχερή με το δοκάρι να τη σώζει για δεύτερη φορά. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παίκτες της να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρόκριση. Λογικά εκτός και πάλι ο βασικός φορ Σίμον Σίλβερχολτ (17/3, 3 ασίστ), όπως και ο βασικός μέσος Ρόμπιν Σιντ (23/2, 3 ασίστ).
Στο τελευταίο της παιχνίδι στα πλέι οφς, στο γκρουπ του πρωταθλήματος η ομάδα του Βέσα Βάσαρα αντιμετώπισε τη σημερινή της αντίπαλο, την οποία φιλοξένησε και νίκησε άνετα με 3-0. Η Μάριεχαμν μπήκε πιο δυνατά και έχασε 2 καλές ευκαιρίες, πριν η άμυνα της υποπέσει σε τραγικό λάθος, κάνοντας δώρο το 1-0 υπέρ της Χόνκα στο 21’. Στην επανάληψη το ματς ήταν αρκετά ανοιχτό με φάσεις εκατέρωθεν και τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά σε άλλα δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον δαιμόνιο Μάρτιν Μπόρχας στο 83’ και τον Σείντιου στο 90+1’. Κι ενώ όλοι πίστεψαν ότι το γκολ αυτό θα ήταν η τελευταία φάση σοβαρή φάση του αγώνα, ήρθε η φάση του 90+3’ με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι και τον γκολκίπερ Μάρεϊ να αποκρούει. Εξέτισαν και επιστρέφουν ο βασικός μέσος Χαβιέρ Χέρβας Σαλμοράλ (23/1, 2 ασίστ) και ο βασικός αμυντικός Γκίντεον Μπάαχ (17/1, 1 ασίστ). Εκτός ο μέσος Καμπάσι (5/0).
Η Μάριεχμαν είχε υπερβολική δόση τύχης στην έδρα της Ελσίνκι. Πέραν τούτου η Χόνκα είχε μια βδομάδα ξεκούρασης, τη στιγμή που η Μάριεχαμν έβγαλε δυο ματς των 120’ που οδηγήθηκαν σε πέναλτι. Η Χόνκα είχε εξαιρετική παρουσία στα πλει οφς με γκολ (10-2) και 4 νίκες και 1 ισοπαλία. Επιλογές αποτελούν τόσο το 2 (-0.25) όσο και το καλοπληρωμένο Over.