Finland Veikkausliiga

15:00 KPV Kokkola – FC Honka Espoo
Η παρουσία της στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ίντερ Τούρκου ήταν μέτρια και ηττήθηκε δίκαια με 2-1, παρά το γεγονός ότι ισοφάρισε προσωρινά στο 80’. Δέχτηκε γκολ με το καλημέρα στην αναμέτρηση (3’) και πέρα από 1-2 σποραδικές υποψίες ευκαιρίας το ημίχρονο έληξε με σκορ 1-0. Στην επανάληψη η ομάδα του Γιάνι Ουοτίνεν «βομβαρδίστηκε» από τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήθελαν να «κλειδώσουν» τη νίκη, αλλά άντεξε στην πίεση γλιτώνοντας από βέβαια παραβίαση σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις. Έτσι κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ισμαήλ Γιάρτεϊ έφυγε στην αντεπίθεση και με εξαιρετικό αριστερό σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-1. Στη συνέχεια όμως δέχτηκε πίεση και σε μια φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 86’ δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Διαθέσιμος ο Ιάπωνας μεσοεπιθετικός Ταίκι Καγκαγιάμα. Αμφίβολος ο αμυντικός Κανέ (5/0).

Μετά την ήττα στην έδρα της Λάχτι ακολούθησε και νέα ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας από την Ελσίνκι με 1-0. Παρατάχθηκε με τη βασικότατη απουσία του αναντικατάστατου μεσοεπιθετικού Μπόρχα Μάρτιν, ο οποίος είναι το Α και το Ω της ομάδας, οπότε είχε εκ των προτέρων σημαντικό μειονέκτημα. Στο α’ ημίχρονο η ομάδα του Βέσα Βάσαρα έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και περίμενε να «χτυπήσει» στην κόντρα επίθεση. Σε μια από αυτές στο 25’ έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Συνολικά το α’ ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με ισάριθμες αλλά λιγοστές ευκαιρίες για γκολ και στην εκπνοή του ημιχρόνου σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε τον ίδιο αργό ρυθμό και στο 62’ έγινε η φάση που έκρινε το ματς με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Εξέτισαν ο βασικός αμυντικός Γκίντεον Μπααχ (12/1, 1 ασίστ) και ο μεσοεπιθετικός Μπόρχα Μάρτιν (20/10, 3 ασίστ). Εκτός ο βασικός μέσος Ντουάρτε Ταμιλέχτο (14/0) και ο αμυντικός Γιόνας Λέβονεν.
Ακόμα και με ήττα η Χόνκα έχει εξασφαλίσει την 6άδα, καθώς και σε περίπτωση ισοβαθμίας με Λάχτι ή Σεϊναγιόεν έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων. Η KPV βρίσκεται στη 2η εξάδα, αλλά εντός έδρας έχει δείξει ότι μπορεί να κάνει ζημιά στα μεγαθήρια. Η KPV σκοράρει με ευκολία και η επιστροφή του Μπόρχα Μάρτιν στη Χόνκα μπορεί να μας δώσει το G/G.

16:00 Seinajoen JK – KuPS Kuopio
Το εκτός έδρας ματς με τη Μάριεχαμν ήταν ευθύς εξ αρχής σημαντικό μια και διακυβεύονταν η 6η θέση, την οποία κατείχε η ομάδα του Μπράιαν Πέιτζ. Ωστόσο αυτό άλλαξε μετά την ήττα που υπέστη με 1-0 σε έναν αγώνα που εμφανίστηκε υποτονική. Τα πάντα κρίθηκαν στο 75’, όταν κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μαλόλο με το σκορ εις βάρος της στο 1-0. Ο 22χρονος μέσος νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφηνσ την ομάδα του με 10 παίκτες. Έτσι ηττήθηκε δίκαια αν και το ματς θα μπορούσε να έχει διαφορετική εξέλιξη αν ευστοχούσε ο Μαλόλο, καθώς πιθανότατα δε θα υπήρχε και αποβολή (λόγω εκνευρισμού) στη συνέχεια. Τιμωρημένος ο αποβληθείς μέσος Ομπέντ Μαλόλο (10/0). Εξέτισε ο αρχηγός και βασικός μέσος Μεχμέτ Χέτεμαϊ (16/2). Δύσκολα θα προλάβει ο βασικότατος αμυντικός Χοσέ Νάντσον (17/1) όπως και ο βασικότατος μέσος Μόσταγκ Γιακούμπι (15/1) λόγω ίωσης. Εκτός θα μείνουν οι επιθετικοί Ακόφ (13/0) και Άιονς (8/0).

Προσπαθεί να κάνει το ντεμαράζ σε αυτές τις τελευταίες αγωνιστικές και τα πηγαίνει περίφημα, αφού μετράει 3 σερί νίκες. Η τελευταία ήρθε στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βάασα, με το επιβλητικό 5-0. Μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’ με τον Νίσκανεν. Το ίδιο δυνατά τελείωσε και το ημίχρονο σκοράροντας 3 τέρματα σε διάστημα 11’ (37’, 40’, 45+3’). Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως κατάφερε να σκοράρει άλλο ένα τέρμα στο 70’ για το τελικό 5-0. Έτσι η ομάδα του Γιάνι Χονκαβάαρα απέχει μόλις ένα τρίποντο από την κορυφή. «Δε δώσαμε καμία ευκαιρία στη Βάασα, αλλά το ματς κόντρα στη Σείναγιόεν είναι άλλη ιστορία. Η Σεϊναγιόεν είναι με την πλάτη στον τοίχο, οπότε δεν περιμένουμε εύκολο παιχνίδι» τόνισε ο Χονκαβάαρα. Χωρίς νέα αγωνιστικά προβλήματα.
Η Σεϊναγιόεν θέλει νίκη και να έρθει ισόπαλο το Λάχτι-Μάριεχαμν, ή να χάσει η Μάριεχαμν, από την οποία έχει χειρότερη διαφορά τερμάτων. Αν νικήσει η Λάχτι όλα θα παιχτούν στη διαφορά τερμάτων. Με νίκη η Κουόπιο μπορεί να ανέβει στη 2η θέση, καθώς Ίλβες και Ίντερ παίζουν μεταξύ τους για την κορυφή. Η Σείναγιόεν δε σκόραρε στα 5 τελευταία.

17:00 Ilves Tampere – Inter Turku
Μετά το εντός έδρας παιχνίδι με τη Χέλσινγκφορς αποκαταστάθηκε η βαθμολογική ισορροπία και όλες οι ομάδες έχουν παίξει ίδιο αριθμό αγώνων. Η νίκη που πήρε σε αυτό το παιχνίδι η ομάδα του Γιάρκο Βις με 3-1 την έφερε στην κορυφή. Ο δρόμος προς το τρίποντο δεν ήταν εύκολος, καθώς μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 54’. Η «απάντηση» της ήταν άμεση, αφού ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε με τον Φοφανά και στο 72’ το έργο της έγινε πιο απλό, αφού απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Έτσι με δυο γρήγορα γκολ (77’ και 80’) έκανε το τελικό 3-1 δίνοντας το έναυσμα για τρελά πανηγύρια στους περίπου 5.000 φίλους της που γέμισαν το γήπεδο. Πάντως είχε και την εύνοια της τύχης, αφού στο 70’ την έσωσε το δοκάρι με το σκορ στο 1-1. Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο γκολκίπερ Χίλαντερ απέκρουσε πέναλτι. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός αμυντικός Φελίπε Άσπεργκρεν (19/0). Εκτός ο αμυντικός Σάκσελα (2/0) και ο επιθετικός Αλέξι Τάρβονεν (6/0).

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται λέει η παροιμία και αυτό συνέβη και στην εντός έδρας αναμέτρηση με την KPV Κόκολα, καθώς η ομάδα του Ζοζέ Ριβέιρο μπήκε δυνατά και μόλις στο 3’ άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή του Φούρουχολμ. Το α’ ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές συγκινήσεις και στην επανάληψη ήταν αυτή που κυριάρχησε καθώς άγγιξε το γκολ σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις, έχοντας εξαιρετικές ευκαιρίες. Στη συνέχεια έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού κόντρα στη ροή δέχτηκε την ισοφάριση σε δύσκολο χρονικό σημείο (80’), αλλά έδειξε τρομερά ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να σκοράρει στο 87’ το γκολ που της χάρισε το τρίποντο. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός μέσος Μίκε Κούνινγκας (21/0, 4 ασίστ). Εκτός ο νεαρός φορ Λάσι Βιχολάινεν.
Η απόλυτη σύγκρουση ανάμεσα στην 1η και 2η της βαθμολογίας. Ανάμεσα στην καλύτερη άμυνα (Ιλβες) και την καλύτερη επίθεση (Ίντερ). Μόλις ένας βαθμός τις χωρίζει και η νικήτρια πατάει κορυφή στην κανονική σεζόν. Απλά η Ίλβες παίζει για δυο αποτελέσματα. Αναμένεται σολντ άουτ με 200 οπαδούς της Ίντερ στις κερκίδες. Αμφότερες έχουν εξαιρετικούς σκόρερ

17:00 VPS Vaasa – HIFK Helsinki
Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την Κουόπιο, από την οποία γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα με 5-0. Το κλίμα στράβωσε από την αρχή, όταν δέχτηκε γκολ μόλις στο 3’. Στη συνέχεια προσπάθησε να ισορροπήσει, όμως η Κουόπιο έβγαινε στην επίθεση κατά κύματα. Η ομάδα του Κρίστιαν Σουντ είχε μια υποψία ευκαιρίας σε αντεπίθεση πριν δεχτεί ομοβροντία κλασικών ευκαιριών από τους γηπεδούχους που σκόραραν άλλα 3 γκολ στα τέλη του α’ ημιχρόνου. Ο Σουντ έκανε διπλή αλλαγή στην ανάπαυλα περνώντας και τον δικό μας Σταυροθανασόπουλο στο παιχνίδι, χωρίς βέβαια να περιμένει να αλλάξει κάτι, αφού η Κουόπιο έκανε το 5-0 στο 70’. «Ας αφήσουμε αυτό το παιχνίδι. Ξέρουμε τι κάναμε λάθος. Δε χρειάζεται να θρηνούμε για αυτό» τόνισε ο Κρίστιαν Σουντ μετά τον αγώνα και συμπλήρωσε «Η Χέλσινγκφορς πιέζει ψηλά και αναγκάζει τον αντίπαλο να κάνει μακρινές μπαλιές. Θα πρέπει να κάνουμε έξυπνες επιλογές με την μπάλα». Μοναδικός απών ο αμυντικός Μάρτι Χαούκιογια (17/0).

Έδειξε χαρακτήρα στην έδρα της πανίσχυρης Ίλβες, όμως δεν μπόρεσε να αποκομίσει όφελος, αφού ηττήθηκε με 3-1. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι παίκτες του Τορ Τόντενσεν βρέθηκαν αρκετές φορές σε θέση άμυνας, μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και άνοιξαν το σκορ με τον νεοαποκτηθέντα Τουκιάινεν στο 54’. Πριν καλά καλά προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στον πάγκο της ομάδας, δέχτηκε την ισοφάριση (55’). Στη συνέχεια στάθηκε άτυχη, καθώς τη σταμάτησε το δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ, ενώ η φάση που έκρινε το παιχνίδι έγινε στο 72’, όταν ο Κακίτο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Όπως ήταν φυσικό στη συνέχεια δέχτηκε πίεση και μοιραία δέχτηκε δυο τέρματα (77’ και 80’) και γνώρισε την ήττα με 3-1. Μάλιστα στια καθυστερήσεις έχασε την ευκαιρία να μειώσει σε 3-2, αφού ο Χάλμε νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ σε εκτέλεση πέναλτι. Τιμωρημένος ο αποβληθείς μέσος Ρόμπερτ Κακίτο (2/0) όπως και ο αμυντικός Χασάν Σέσαϊ (20/1, 1 ασίστ) που συμπλήρωσε κάρτες.
Η ήττα της Χέλσινγκφορς έσβησε τις πιθανότητες που είχε για είσοδο στην 6άδα, ακόμα και με νίκη σήμερα. Ωστόσο ο Τορ Τόντενσεν θέλει να κλείσει η σεζόν με νίκη και επιθετικό ποδόσφαιρο. Η Βάασα από την άλλη θέλει κάθε πολύτιμο πόντο για τη συνέχεια της σεζόν, οπότε κάποια στιγμή θα ανοιχτεί για να πετύχει γκολ. G/G