Finland Veikkausliiga

14:00 FC Lahti – HIFK Helsinki
Μόλις μετά από δυο αγωνιστικές στο μίνι πρωτάθλημα για τον υποβιβασμό, η ομάδα του Σάμι Ρίστιλα βρέθηκε να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Σε αυτό συνετέλεσε η νέα νίκη, αυτή τη φορά στην έδρα της Βάασα με 2-1, η οποία μάλιστα ήρθε με ανατροπή. Μπήκε δυνατά και έχασε 2 καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Στην εκπνοή του ημιχρόνου δέχτηκε το γκολ με κοντινή προβολή και στην επανάληψη δεν έδειχνε ικανή να παραβιάσει την αντίπαλη εστία, μια και η Βάασα ήταν πολύ καλά οργανωμένη στην άμυνα. Τελικά τα κατάφερε στο 76΄μετά από γρήγορη αντεπίθεση και τελείωμα του Ζέκιρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα «ξαναχτύπησε» με πανομοιότυπο τρόπο. Ως το τέλος δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει το 2-1. Εξέτισαν ο βασικός αμυντικός Ζαν-Κριστόφ Κουμπρόν (21/0, 2 ασίστ) και ο νεαρός μέσος Έεμελι Βίρτα (20/1, 2 ασίστ).
Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους δυο Βραζιλιάνους της, κατάφερε να πάρει τη δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη, αυτή τη φορά επί της Σεϊναγιόεν με 2-0. Η ομάδα του Τορ Τόντενσεν μπήκε δυνατά και με τον Τικίνιο να «σερβίρει» και τον Λουίς Ενρίκε να εκτελεί στο 19’ και 26’, βρέθηκε να προηγείται με 2-0. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κινδύνεψε αρκετά, όμως είχε φύλακα άγγελο τον γκολκίπερ Κόλαρ, ο οποίος πραγματοποίησε 3 εκπληκτικές επεμβάσεις, η μια διπλή στην ίδια φάση και κράτησε το μηδέν. Στην επανάληψη η ένταση του αγώνα έπεσε και κράτησε πιο εύκολα ανέπαφη την εστία της από ό,τι στο α’ ημίχρονο. Έτσι βρέθηκε στη 2η θέση, 2 βαθμούς πίσω από την κορυφή. Εξέτισαν ο βασικοί μέσοι Γιάνι Μπάκμαν (19/1, 2 ασίστ) και Ρίκου Σελάντερ (20/0).
Μάχη κορυφής σε αυτό το γκρουπ με τη Λάχτι να έχει μπει αφηνιασμένη και να βρίσκεται στην πρώτη θέση. Αμφότερες δείχνουν ικανές για να τερματίσουν στην πρώτη δυάδα που θα δώσει τα εισιτήρια για το τελικό μίνι πρωτάθλημα και ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Χέλσινγκφορς επιβεβαιώνει τακτικά το G/G τόσο εκτός έδρας, όσο και συνολικά και είναι επιλογή.

17:00 Inter Turku – FC Honka Espoo
Πριν την έναρξη της δεύτερης αγωνιστικής σε αυτό το γκρουπ για τον τίτλο, η ομάδα του Ζοζέ Ριβέιρο βρισκόταν στην κορυφή, όμως μετά την εκτός έδρας ήττα από την Ίλβες με 1-0 και την ταυτόχρονη νίκη της Κουόπιο βρέθηκε στη 2η θέση. Το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο, με την τακτική να έχει τον πρώτο λόγο. Η Ίλβες απειλούσε κυρίως με στημένα και πιο συγκεκριμένα εκτελέσεις φάουλ του σπεσιαλίστα Άλα-Μιλιμάκι και σε μια από αυτές η μπάλα έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι στο 20’. Επιθετικά η ίδια προτίμησε τις κόντρα επιθέσεις και άγγιξε το γκολ σε δύο περιπτώσεις. Στο τέλος το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό με τους γηπεδούχους να κερδίζουν φάουλ εκτός περιοχής (90’) και μετά την επέμβαση του γκολκίπερ Μοϊσάντερ βρέθηκε από κοντά παίκτης της Ίλβες να κάνει το 1-0 εν μέσω διαμαρτυριών των φιλοξενούμενων για οφσάιντ. Όπως ήταν φυσικό το σκορ δεν άλλαξε έως το τελικό σφύριγμα. Συμπλήρωσαν κάρτες ο βασικός αμυντικός Μίρο Τένχο (23/1) και ο βασικός μέσος Αλέξι Πάνανεν (18/1, 2 ασίστ).
Μπορεί οι ελπίδες της για τον τίτλο να μην είναι πολλές, κυρίως λόγω της διαφοράς που τη χωρίζει από την κορυφή, όμως αυτό δε σημαίνει ότι δε θα τις εξαντλήσει. Αυτό πιστοποιήθηκε την περασμένη αγωνιστική στην εντός έδρας νίκη επί της Ελσίνκι με 3-1. Η νίκη ήρθε πολύ πιο δύσκολα από ό,τι μαρτυρά το τελικό σκορ, καθώς η Ελσίνκι κυριάρχησε απόλυτα στο α’ ημίχρονο και προηγήθηκε δίκαια στο 32’. Στην επανάληψη το μοτίβο δεν άλλαξε, με την ομάδα του Βέσα Βάσαρα να δείχνει μπλοκαρισμένη από την πίεση ψηλά και να στέκεται τυχερή στο 54’, αφού την έσωσε το δοκάρι. Έτσι, κόντρα στη ροή (64’), ισοφάρισε και μέσα σε 2’ είχε γυρίσει το παιχνίδι σε 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από την κερκίδα. Στη συνέχεια χρειάστηκε μια εκπληκτική επέμβαση του γκολκίπερ Μάρεϊ σε τετ α τετ για να μείνει αυτό το σκορ, πριν ανοίξει το παιχνίδι στο τέλος, και πετύχει τελικά το 3-1 στο 85’. Εκτός ο βασικός μέσος Ντουάρτε Ταμιλέχτο (14/0) και ο επιθετικός Έλμο Χεϊνόνεν (1/0).
Η μάχη για τον τίτλο έχει ανάψει για τα καλά και κάθε βαθμός είναι πολύτιμος. Ως γνωστόν, η Χόνκα αποδίδει καλύτερα εκτός έδρας και αναμένεται να βάλει δύσκολα στην άμυνα της Ίντερ. Παιχνίδι που μπορεί κάλλιστα να φύγει σε οποιοδήποτε από τα τρία σημεία. Καλή επιλογή αποτελεί το G/G, κάτι που επαληθεύτηκε και στα δυο ματς στην κανονική σεζόν

17:00 RoPS Rovaniemi – VPS Vaasa
Με το… αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα η ομάδα του Πάσι Τούουτι και με τον ίδιο τρόπο συνέχισε, αφού την περασμένη αγωνιστική γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα της, αυτή τη φορά στην έδρα της KPV Κόκκολα με το βαρύ 4-1. Ήταν καλύτερη στο α’ ημίχρονο και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 11’ με καρφωτή κεφαλιά του Ταϊβο μετά από εκτέλεση κόρνερ. Δεν μπόρεσε όμως να μετουσιώσει σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες που δημιούργησε στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να δεχτεί την ισοφάριση στο 31’. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν περισσότερο πιεστικοί και στο 74’ έφτασαν στο γκολ και στην ανατροπή. Ακολούθησε ένα εφιαλτικό δεκάλεπτο κατά το οποίο δέχτηκε άλλα δυο τέρματα. Έτσι, παρέμεινε μια θέση πάνω από τη ζώνη των μπαράζ παραμονής, έχοντας πλέον διαφορά 2 βαθμών. Εκτός θα μείνουν ο μέσος Σέρχιο Γιάμας (9/0) και ο αμυντικός Καλέ Κατζ (16/0). Αμφίβολος είναι ο επιθετικός Γιοκελάινεν (19/2).
Στον πάτο της βαθμολογίας βρέθηκε και πάλι η ομάδα του Κρίστιαν Σουντ μετά την εντός έδρας ήττα από τη Λάχτι με 2-1 και τη νίκη της KPV. Μπορεί η Λάχτι να μπήκε πιο δυνατά και να έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες, όμως αυτοί που προηγήθηκαν ήταν οι γηπεδούχοι στο 45’. Το γκολ πέτυχε ο… δικός μας, Κώστας Σταυροθανασόπουλος με ωραία προβολή ύστερα από σέντρα από δεξιά. Το γκολ πανηγυρίστηκε έντονα και στην επανάληψη έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό, όμως σε μια κόντρα επίθεση αδράνησε η άμυνα και έγινε το 1-1. Πριν καλά καλά προλάβει να συνειδητοποιήσει τι είχε συμβεί, δέχτηκε και δεύτερο τέρμα με πανομοιότυπο τρόπο, ακριβώς ένα λεπτό αργότερα και το γκολ αυτό έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων. Αμφίβολος ο μέσος Σαμπά Σιλά (15/1). Χάνει τη σεζόν ο βασικός αμυντικός Τίμι Λάχτι (20/2). Γνωστός απών ο αμυντικός Μάρτι Χαούκιογια (17/0). Εκτός οι αμυντικοί Γιέσπερ Ένγκστρεμ (8/0) και Εέρο Αουβίνεν (18/1). Μόνον ένας καθαρόαιμος αμυντικός θα βρεθεί αύριο στα μετόπισθεν.
Η Βάασα παίζει τα ρέστα της πλέον σε κάθε παιχνίδι. Μετά και τη χθεσινή νίκη της KPV η διαφορά από τα μπαράζ έχει πάει στους 6 βαθμούς. Με άμυνα ανάγκης και πάλι η Βάασα (στο τελευταίο έπαιξαν δυο μέσοι στην άμυνα). Αρχίζει και μπλέκει σε περιπέτειες η Ροβανιέμι, με τη ζώνη των μπαράζ να έχει πλησιάσει. Μόνο η νίκη βολεύει πλέον και τις δυο. Over

18:30 HJK Helsinki – IFK Mariehamn
Αποχαιρέτησε οριστικά τον τίτλο μετά τη νέα ήττα, που ήρθε στην έδρα της Χόνκα με 3-1. Μπήκε δυνατά και είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλο το α’ ημίχρονο και αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες, προηγήθηκε στο 32’ με σουτ του Καϊρίνεν. Οι γηπεδούχοι έδειχναν μπλοκαρισμένοι και η πίεση που συνέχιζε να ασκεί ψηλά η ομάδα του Τόνι Κόσκελα τους έκανε ανήμπορους να απειλήσουν. Μάλιστα, στις αρχές της επανάληψης (54’), μετά από πίεση, οι γηπεδούχοι έκαναν το λάθος και με σουτ μέσα από την περιοχή ο Ρίσκι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 64’ και κόντρα στη ροή δέχτηκε την ισοφάριση, και πριν προλάβει να συνέρθει δέχτηκε και δεύτερο τέρμα (66’). Στη συνέχεια έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Άλχο και στα τελευταία λεπτά δέχτηκε και τρίτο τέρμα. Εξέτισε ο βασικός μέσος Ραφίνια (23/1). Εκτός θα μείνουν ο βασικός αμυντικός Χένρι Τοϊβομάκι (17/0) και οι μέσοι Γιόνας Βάχτερα (7/0) και Σαντέρι Βαάνανεν (9/0).
Έχοντας σημαντικές απουσίες στην άμυνα, η ομάδα του Πέτερ Λούντμπεργκ δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με σκορ 1-0 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Κουόπιο. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με φάσεις εκατέρωθεν στο α’ ημίχρονο και το 0-0 να μένει έως την ανάπαυλα. Στις αρχές της επανάληψης στάθηκε τυχερή, αφού την έσωσε το δοκάρι, όχι όμως και στη φάση του 63’ όταν η Κουόπιο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Στη συνέχεια αμφότερες είχαν ευκαιρίες για γκολ, με το 1-0 όμως να μην αλλάζει. Έτσι, παρέμεινε στην τελευταία θέση της μίνι βαθμολογίας. Εξέτισαν οι βασικοί αμυντικοί Ρόμπιν Μπουβάλτα (20/1), Ντίλαν Μουρνάν (22/2) και Ρίκι Κέτινκ (22/3). Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός φορ Αριστότ Μπομά (20/7). Εκτός για 6 εβδομάδες ο βασικός μέσος Ρόμπιν Σιντ (23/2, 3 ασίστ) που τραυματίστηκε στην προπόνηση. Εκτός και ο βασικός μέσος Χάμπους Λεν (22/1). Αμφίβολος ο βασικός μεσοεπιθετικός Σίλβερχολτ (16/3, 3 ασίστ).
Σημαντικές οι απουσίες της Μάριεχαμν. Αδικείται η Ελσίνκι από την ήττα της περασμένης αγωνιστικής καθώς ήταν εξαιρετική και κυριάρχησε για μια ώρα αγώνα, έχοντας προηγηθεί, ενώ στη συνέχεια είχε και δοκάρι. Κόντρα στη Μάριεχαμν έχει την ευκαιρία να επανορθώσει και να εδραιωθεί στην 5η θέση που θα την οδηγήσει στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.