Finland Veikkausliiga

18:30 KuPS Kuopio – Ilves Tampere
Πέρασε με 0-1 από το Μάριεχαμν και σε συνδυασμό με την ήττα της Ιντερ Τούρκου από την Ιλβες, πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας. Βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, καθώς είναι αήττητη στα 8 τελευταία εντός (2 γκολ παθητικό), ενώ μετράει 6 σερί νίκες ανεξαρτήτως έδρας. Θα ολοκληρώσει τα πλέι οφ παίζοντας με Χόνκα εντός και Ιντερ εκτός έδρας. Το κλίμα είναι άριστο και καλείται να κρατηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας για να κατακτήσει τον τίτλο μετά από 43 (!) χρόνια. Καλύτερη πορεία στη σύγχρονη ιστορία της ήταν το 2017 όταν τερμάτισε δεύτερη πίσω από την Ελσίνκι (στο -20).Τιμωρημένοι είναι οι Σόλντο (στόπερ, 19/0) και Σάβολαϊνεν (εξτρέμ, 16/0). Απουσίασε εσχάτως ο Ντιαλό (στόπερ, 15/3), αναγκαστική αλλαγή έγινε ο Πούρχε (φορ, 15/5) και δίνεται αμφίβολος.Αριθμεί 6 διαδοχικές νίκες, ενώ είναι αήττητη για 8 σερί εντός έδρας δεχόμενη μόλις 2 τέρματα.
Κράτησε στο μηδέν την εξαιρετική επιθετική γραμμή της Ιντερ Τούρκου, πετυχαίνοντας δίκαιο 1-0 εντός έδρας με τέρμα στις καθυστερήσεις. Μπήκε ξανά στο «κόλπο» του τίτλου, αλλά δεν ευνοείται σε καμία ισοβαθμία. Θα ολοκληρώσει τα πλέι οφ παίζοντας με Μάριεχαμν εκτός και Ελσίνκι εντός έδρας. Η χρονιά, βέβαια, κρίνεται επιτυχημένη. Κατέκτησε το φετινό Κύπελλο, ενώ είναι ζωηρά μέσα στο κυνήγι του τίτλου. Δεν μπορούσε να περιμένει τίποτα καλύτερο πριν την έναρξη της σεζόν. Σταθερά εκτός στα τελευταία παιχνίδια οι Σάκσελα (δεξί μπακ, 2/0) και Τέντενγκ (μέσος, 19/1). Με ίωση ταλαιπωρούνται οι παγκίτες Καζί (δεξί μπακ, 3/0) και Αλμεν (αρ. μπακ, 0/0).
Εχει ηττηθεί μόλις μία φορά εκτός έδρας στα τελευταία 7 παιχνίδια της. Σκόραρε στα 6 από τα 7, ενώ στα 5 εξ αυτών βρήκε δίχτυα δύο φορές και πάνω.
Eκτίμηση
Η Κούοπιο βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση (6 διαδοχικές νίκες) και έχει προβάδισμα νίκης κόντρα στην επικίνδυνη –κατά τα άλλα- Ιλβες. Ο άσος βρίσκεται κοντά στο 2.10 στον Stoiximan και αποτελεί επιλογή

18:30 Seinajoen JK – KPV Kokkola
Με ήττα συνέχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα του Μπράιαν Πέιτζ, αφού έφυγε από την έδρα της Χέλινγκφορς με το εις βάρος της 2-0. Το σκορ αυτό διαμορφώθηκε στο α’ ημίχρονο (19’ και 26’) με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με πανομοιότυπο τρόπο. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης έδωσε την ασίστ και τις δυο φορές και ο ίδιος σκόραρε και τα δυο τέρματα. Στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ, όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων πραγματοποίησε εκπληκτικές επεμβάσεις και κράτησε το μηδέν ως την ανάπαυλα. Στην επανάληψη δεν είχε το ίδιο κλασικές ευκαιρίες και δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι. Αμφίβολοι οι αμυντικό Ζοσέ Νάντσον (18/1) και Σάμπα Μπένγκα (2/0).Λύθηκε το συμβόλαιο του βασικού μέσου Μόσταγκ Γιακούμπι (15/1). Εκτός ο επιθετικός Άιονς (8/0) που υποβλήθηκε σε εγχείρηση.
Πριν την έναρξη της περασμένης αγωνιστικής ήταν στην κόλαση, καθώς βρισκόταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, όμως μετά την εντός έδρας νίκη επί της Ροβανιέμι με το επιβλητικό 4-1, βρέθηκε στην προτελευταία θέση που οδηγεί στα μπαράζ και εξακολουθεί να έχει και ορισμένες ελπίδες ακόμα και για απευθείας παραμονή. Η ομάδα του Γιάνι Ουοτίνεν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 11’, όταν οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όμως με επιμονή έφτασε στην ισοφάριση στο 31’ με τον Μάνστρεμ. Στην επανάληψη οι 1.523 θεατές χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, όταν πάτησε γκάζι και σκόραρε άλλα τρία τέρματα μέσα σε 10’ (74’, 79’, 84’). Αξίζει να σημειωθεί ότι είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, μια και σκόραραν 4 διαφορετικοί παίκτες. Συμπλήρωσε κάρττες ο βασικός μέσος Χέντρικ Χέλμκε (22/4, 2 ασίστ). Τιμωρημένος παραμένει ο βασικός επιθετικός Γιάσι Μένα (17/0).
Γειτονικό ντέρμπι με αντιπαλότητα και ιδιαιτερότητες καθώς ο σημερινός προπονητής της KPV Κόκκολα ξεκίνησε τη φετινή σεζόν ως υπεύθυνος ακαδημιών της Σεϊναγιόεν και μετακόμισε στο σημερινό του πόστο μέσα στο καλοκαίρι. Επιθετικά δείχνει να έχει στερέψει η Σεϊναγιόεν. Καλύτερο τάιμινκ δε θα μπορούσε να είχε ευχηθεί η KPV. 2 (+0.25 Α.Η)