Finland Veikkausliiga

18:30 IFK Mariehamn – KuPS Kuopio
Προσπάθησε για το καλύτερο στην έδρα της πρωτοπόρου Ίντερ, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 2-0. Η Ίντερ μπήκε δυνατά και στα δυο ημίχρονα, όμως αυτή που άγγιξε πρώτη το γκολ ήταν η ομάδα του Πέτερ Λούντμπεργκ, καθώς είχε δοκάρι στο α’ ημίχρονο με το παιχνίδι στο 0-0. Τελικά στις αρχές της επανάληψης η Ίντερ μπήκε πιο αποφασισμένη και άνοιξε το σκορ στο 62’. Πάλεψε για να φτάσει στην ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερε και μάλιστα στις καθυστερήσεις δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Τιμωρημένοι είναι οι βασικοί αμυντικοί Ρόμπιν Μπουβάλτα (20/1), Ντίλαν Μουρνάν (22/2) και Ρίκι Κέτινκ (22/3). Λογικά επιστρέφουν ο βασικός αμυντικός Μόενπο (17/0) και ο βασικός φορ Αριστότ Μπομά (19/7). Αμφίβολος ο βασικός μεσοεπιθετικός Σίλβερχολτ (16/3, 3 ασίστ).
Ξεκίνησε δυναμικά το μίνι πρωτάθλημα με φόντο τη μάχη του τίτλου και έδειξε ότι είναι έτοιμη να τον διεκδικήσει μέχρι τέλους. Στο πρώτο της παιχνίδι φιλοξένησε την Ελσίνκι σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή και έφτασε τελικά στην πολυπόθητη νίκη με 1-0. Η ομάδα του Γιάνι Χονκαβάαρα μπήκε πολύ δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 34’ με τον φορμαρισμένο Πούριε, ο οποίος ήρθε ως τρέιλερ και έπιασε τους αμυντικούς της Ελσίνκι στον ύπνο. Το 1-0 δε φάνηκε να της αρκεί και συνέχισε να πολιορκεί την εστία της Ελσίνκι δημιουργώντας συνέχεια ευκαιρίες. Αμυντικά δεν κινδύνεψε καθόλου με το μοτίβο να μένει ίδιο στην επανάληψη. Έτσι έφτασε δίκαια στη νίκη που την κράτησε μόλις 2 βαθμούς μακριά από την κορυφή. Χωρίς νέα αγωνιστικά προβλήματα.
Η Κουόπιο έχει δείξει ότι «βολεύεται» καλύτερα στα εκτός έδρας παιχνίδια και έχει πάρει τον αέρα της Μάριεχαμν, αφού μετράει 3 σερί διπλά και γενικότερα 5 από τις 7 τελευταίες επισκέψεις της Κουόπιο ήταν νικηφόρες. Από την άλλη η Μάριεχαμν είναι μέτρια εντός έδρας έχοντας μόλις 4 νίκες σε 11 ματς, ενώ έχει και σημαντικές απουσίες. Διπλό.

18:30 Ilves Tampere – Inter Turku
Με το αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα του Γιάρκο Βις, αφού υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από τη Χόνκα με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ορεξάτοι και έδειχναν να αναζητούν το γκολ με περισσότερο πάθος, κάτι που τελικά κατάφεραν μόλις στο 11’. Στη συνέχεια θα περίμενε κανείς αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων, όμως συνέβη ακριβώς το αντίθετο, με τους παίκτες της Χόνκα να ψάχνουν και δεύτερο γκολ, χάνοντας σωρεία κλασικών ευκαιριών. Τελικά το μοιραίο δεν απεφεύχθη στις αρχές της επανάληψης, όταν ο γκολκίπερ Χίλαντερ βρέθηκε εκτός θέσης και ο παίκτης της Χόνκα τον «κρέμασε» σε μια φάση που δε φαινόταν επικίνδυνη, μια και ο σκόρερ ήταν αρκετά πλάγια μέσα στη μεγάλη περιοχή. Στη συνέχεια αμφότερες είχαν ευκαιρίες με το 2-0 να μην αλλάζει ως το τέλος. Εκτός ο αμυντικός Σάκσελα (2/0) και ο βασικός μέσος Εμίλ Τέντενγκ (19/1). Αμφίβολος παραμένει ο μέσος Νάαταν Σκιτ (7/1).
Όπως τελείωσε την κανονική σεζόν, έτσι άρχισε την περιπέτεια της στο μίνι πρωτάθλημα, αφού πανηγύρισε τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Μάριεχαμν, την οποία νίκησε με 2-0. Το παιχνίδι ήταν πιο ζωηρό στην επανάληψη με την ομάδα του Ζοζέ Ριβέιρο να ανοίγει το σκορ με τον Όγιαλα στο 62’. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «απαντήσουν» και όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερο έβγαιναν ανεξέλεγκτα στην επίθεση, κάτι που πλήρωσαν στις καθυστερήσεις δεχόμενοι και δεύτερο τέρμα. Πάντως είχε την τύχη με το μέρος της μια και οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο α ημίχρονο. Έτσι παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Εξέτισε ο βασικός μέσος Αλβάρο Μουνίθ (19/0, 1 ασίστ) και ο Ριβέιρο έχει πρακτικά πλήρη αποστολή.
Σε περίπτωση ήττας η Ίλβες μάλλον αποχαιρετά την υπόθεση τίτλος, αφού η διαφορά από την κορυφή θα φτάσει στους 8 βαθμούς. Από την άλλη η Ίντερ δε θα χαλαστεί με το βαθμό, καθώς θα παραμείνει κοντά στην κορυφή, την οποία κατέχει τώρα. Η Ίντερ έχει δείξει ότι μπορεί να πάρει θετικό αποτέλεσμα όταν το χρειάζεται. Χ