Finland Veikkausliiga

13:00 FC Honka Espoo – HJK Helsinki
Η απόσταση των 8 βαθμών από την κορυφή έκανε πιο επιτακτική από ποτέ την ανάγκη για νίκη στην έδρα της Ίλβες, στην πρεμιέρα του μίνι πρωταθλήματος. Τελικά η ομάδα του Βέσα Βάσαρα κατάφερε να φύγει νικήτρια με 2-0 και να διατηρήσει έτσι σταθερή τη διαφορά από την κορυφή. Μπήκε δυνατά και το γρήγορο γκολ του Σουμούσαλο μόλις στο 11’ έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών της, οι οποίοι έδειχναν ασταμάτητοι και ζητούσαν το δεύτερο γκολ. Τελικά αυτό ήρθε στις αρχές της επανάληψης (49’) σε μια κόντρα επίθεση με τον δαιμόνιο Μπόρχας Μάρτιν α πετυχαίνει ένα ασύλληπτης ομορφιάς γκολ, καθώς έχοντας δυο αμυντικούς μπροστά του εντός περιοχής, έσκαψε την μπάλα βλέποντας τον αντίπαλο γκολκίπερ εκτός θέσης. Στη συνέχεια η Ίλβες προσπάθησε για το γκολ έχοντας σποραδικές ευκαιρίες, όμως το 2-0 δεν άλλαξε ως το τέλος. Εκτός ο βασικός μέσος Ντουάρτε Ταμιλέχτο (14/0) και ο επιθετικός Έλμο Χεϊνόνεν (1/0).
Σε κανένα σημείο του εκτός έδρας αγώνα με την κουόπιο δεν μπόρεσε να δικαιολογήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας, αφού έφυγε ηττημένη με 1-0, με το σκορ μάλιστα να την κολακεύει. Το παιχνίδι διεξήχθη σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο με καταρρακτώδη βροχή, όμως αυτό δεν πτόησε τους γηπεδούχους που έψαχναν από την αρχή το γκολ. Αφού απείλησαν αρκετές φορές έφτασαν στο γκολ στο 34’ σε μια φάση κατά την οποία οι αμυντικοί της πιάστηκαν στον ύπνο. Επιθετικά η ομάδα του Τόνι Κόσκελα ήταν ανύπαρκτη με μόλις 1 υποψία ευκαιρίας σε όλο το ματς. Αντιθέτως και στην επανάληψη κινδύνεψαν σε πολλές περιπτώσεις με τον γκολκίπερ Ρουντάκοφ να πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός μέσος Ραφίνια (23/1). Αντιθέτως εξέτισε ο βασικός μέσος Σεμπάστιαν Ντάλστρεμ (18/2). Εκτός θα μείνουν ο βασικός αμυντικός Χένρι Τοϊβομάκι (17/0) και οι μέσοι Γιόνας Βάχτερα (7/0) και Σαντέρι Βαάνανεν (9/0).
Η Χόνκα ξαναβρίσκει τον καλό της εαυτό και διατηρεί κάποιες ελπίδες για τον τίτλο. Βέβαια αυτές είναι μικρές, αλλά ακόμα μικρότερες είναι οι ελπίδες της Ελσίνκι, η οποία δείχνει να συμβιβάζεται με την ιδέα ότι θα παραδώσει τα σκήπτρα και θα πρέπει να δώσει μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Χάνει αρκετή από τη δυναμική της εντός έδρας η Χόνκα. Χ

15:00 KPV Kokkola – RoPS Rovaniemi
Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 3-1 γνώρισε την ήττα στην έδρα της Χέλσινγκφορς. Η σφιχτή άμυνα και οι γραμμές που ήταν κοντά έφεραν αποτέλεσμα για την ομάδα του Γιάνι Ουοτίνεν, καθώς μέχρι το 55’ οι τελικές προσπάθειες των γηπεδούχων ήταν ελάχιστες. Το μοτίβο του 0-0 έδειχνε να τη βολεύει, όμως στο 60’ άλλαξαν τα δεδομένα με τους γηπεδούχους να προηγούνται. Στο 68’ ήρθε η ισοφάριση με τον Μάνστρεμ, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού 5’ αργότερα δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Αυτό δεν την πτόησε και έψαξε την ισοφάριση, ωστόσο αυτή δεν ήρθε ποτέ και σε μια κόντρα επίθεση στην τελευταία φάση του αγώνα δέχτηκε το τρίτο τέρμα. Βέβαια το έργο της ήταν πιο δύσκολο στα τελευταία λεπτά μια και στο 81’ αποβλήθηκε ο Γιάσι Μένα και ίσως τα πράγματα να είχαν καλύτερη κατάληξη αν δεν υπήρχε αυτό το αριθμητικό μειονέκτημα. Τιμωρημένος ο βασικός επιθετικός Γιάσι Μένα (17/0).
Με άδεια χέρια έφυγε η ομάδα του Πάσι Τούουτι από την έδρα της Λάχτι, καθώς ηττήθηκε με 3-0. Μπήκε δυνατά και με κύριο εκφραστή των επιθετικών της ενεργειών τον Ράχιμι απείλησε σε 2 περιπτώσεις. Από τη στιγμή όμως που δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ, άρχισε να δέχεται πίεση και στο τέλος του α’ ημιχρόνου δέχτηκε το γκολ. Στην επανάληψη μπήκε και πάλι δυνατά, χωρίς όμως να μπορέσει να φτάσει στην ισοφάριση και στο 61’ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα μετά από τραγική έξοδο του γκολκίπερ Ρεγκέιρο. Στο 83’ έμεινε με δέκα παίκτες και στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το 3-0. Τιμωρημένος ο αποβληθείς αμυντικός Σάμουελ Ολαμπίσι (2/0). Εξέτισε ο βασικός αμυντικός Μοχαμαντού Σισοκό (21/0, 1 ασίστ). Εκτός θα μείνουν ο μέσος Σέρχιο Γιάμας (9/0) και ο αμυντικός Καλέ Κατζ (16/0). Αμφίβολος είναι ο επιθετικός Γιοκελάινεν (19/2).
Τελευταία εκτός έδρας νίκη της Ροβανιέμι ήταν στις 18/6, όμως πριν την ήττα από τη Λάχτι «έτρεχε» τρέχει ένα μίνι αήττητο σερί 5 αγωνιστικών. Η KPV απέχει 8 βαθμούς από τη σωτηρία, αλλά αυτό που προέχει είναι να ξεκολλήσει από τον πάτο. Μετά την ήττα της Βάασα σήμερα είναι η καλύτερη ευκαιρία. Οι 3 τελευταίες εντός έδρας νίκες της KPV ήταν με 2-1.

18:00 HIFK Helsinki – Seinajoen JK
Με το δεξί ξεκίνησε η ομάδα του Τορ Τόντενσεν σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα, αφού φιλοξένησε την KPV Κόκολα, την οποία νίκησε με 3-1. Μέχρι το 55’ το παιχνίδι διεκδικούσε το βραβείο της πιο ανιαρής αναμέτρησης της σεζόν, όμως από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι πήρε φωτιά με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 60’, και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σχετικά άμεσα (68’). Το ίδιο άμεσα «απάντησαν» και πάλι οι γηπεδούχοι (73’) και στην τελευταία φάση του αγώνα πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Τικίνιο. Η Χέλσινγκφορς εξασφάλισε την παραμονή και θέλει πλέον μια από τις 2 πρώτες θέσεις που θα της επιτρέψουν να πάρει μέρος στο τελικό μίνι πρωτάθλημα που θα ακολουθήσει με τις ομάδες του άλλου γκρουπ για ένα ευρωπαίκό εισιτήριο. Συμπλήρωσαν κάρτες ο βασικοί μέσοι Γιάνι Μπάκμαν (19/1, 2 ασίστ) και Ρίκου Σελάντερ (20/0). Εξέτισαν ο βασικός αμυντικός Τέρο Μάντιλα (18/0, 1 ασίστ) και ο βασικός μέσος Γιούκα Χάλμε (14/1, 1 ασίστ). Τιμωρημένος ο αποβληθείς μέσος Ρόμπερτ Κακίτο (2/0).
Μάλλον ευχαριστημένη θα πρέπει να είναι η ομάδα του Μπράιαν Πέιτζ με το βαθμό που πήρε στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βάασα μετά το μεταξύ τους 1-1. Στο α’ ημίχρονο έδειχνε μπλοκαρισμένη και ιδιαίτερα μετά το γκολ που δέχτηκε στο 14’ δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική. Στην επανάληψη είχε σποραδικές ευκαιρίες και στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα άσκησε πίεση και τελικά στάθηκε τυχερή, μια και ο Ντένις Όλινικ είχε την έμπνευση να κάνει ένα τακουνάκι μέσα από τη μικρή περιοχή, με το οποίο έγινε το 1-1. Πάντως η εικόνα της ήταν μετριότατη για τη σημασία που έχουν πλέον τα παιχνίδια. Εξέτισε ο βασικός αμυντικός Ντάνι Χάτακα (17/1). Πολύ δύσκολα θα προλάβει και πάλι ο βασικότατος μέσος Μόσταγκ Γιακούμπι (15/1), ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε μετά από καιρό ο επιθετικός Ακόφ (13/0). Εκτός ο επιθετικός Άιονς (8/0) που υποβλήθηκε σε εγχείρηση.
Δυσκολεύεται ιδιαίτερα στο τελείωμα των φάσεων η Σεϊναγιόεν, κάτι που μαρτυρά και το γεγονός ότι έχει σκοράρει μόλις σε ένα από τα 5 τελευταία εκτός έδρας. Η Χέσινγκφορς από την άλλη δείχνει ευχέρεια στο σκοράρισμα και πέρα από τους δυο Βραζιλιάνους έχει κι άλλους παίκτες που μπορούν να σκοράρουν. Προβάδισμα στους γηπεδούχους1 (-0.25)