Finland Veikkausliiga

18:30 HIFK Helsinki – KPV Kokkola
Παρατάχθηκε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στην έδρα της Βάασα, γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι θα αγωνιστεί στη συνέχεια της σεζόν στο 2ο γκρουπ. Η ομάδα του Τορ Τόντενσεν έπαιξε έξυπνα, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 3-2. Προηγήθηκε στο 37’ με πέναλτι, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει το 1-0 έως την ανάπαυλα, καθώς ισοφαρίστηκε στο 45+1’. Σε όλο το α’ ημίχρονο δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους, καθώς πίεζε ψηλά και ανάγκαζε τους αντιπάλους να κάνουν πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις. Κόντρα στη ροή του αγώνα δέχτηκε δεύτερο γκολ με πέναλτι (62’) και μέχρι να δεχτεί το τρίτο (75’) έχασε 3 πολύ καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Επέστρεψαν οι 4 διεθνείς Σάρζα, Σέσαϊ, Άντμπεργκ και Μάτσον. Στις καθυστερήσεις ο Τουκιάινεν μείωσε στο τελικό 3-2 με τακουνάκι. Εξέτισε ο αμυντικός Χασάν Σέσαϊ (20/1, 1 ασίστ). Τιμωρημένος ο μέσος Ρόμπερτ Κακίτο (2/0). Συμπλήρωσαν κάρτες ο βασικός αμυντικός Τέρο Μάντιλα (18/0, 1 ασίστ) και ο βασικός μέσος Γιούκα Χάλμε (14/1, 1 ασίστ).
Δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τη Χόνκα στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας της σεζόν και μοιραία γνώρισε την ήττα μπροστά στο κοινό της με 1-0. Η ομάδα του Γιάνι Ουοτίνεν έβγαινε με ευκολία μπροστά, όμως ήταν συνεχώς εκτεθειμένη, μια και το τρανζίσιον της Χόνκα ήταν εξαιρετικό και κάθε επίθεση των φιλοξενούμενων ήταν κίνδυνος θάνατος. Δέχτηκε το γκολ στο 57’, ενώ το σκορ θα μπορούσε κάλλιστα να είχε λάβει μεγαλύτερες διαστάσεις, με τη Χόνκα να έχει και δοκάρι προς το τέλος. «Είμαστε έτοιμοι να δώσουμε μάχη για κάθε διαθέσιμο βαθμό» τόνισε ο προπονητής Γιάνι Ουοτίνεν, ο οποίος έχει πρακτικά πλήρη αποστολή.
Θεωρητικά ο στόχος της Χέλσινγκφορς είναι μια από τις πρώτες δυο θέσεις που θα της δώσει στη συνέχεια τη δυνατότητα να αναμετρηθεί με ομάδες από την πρώτη εξάδα για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η KPV παίζει με το μαχαίρι στο λαιμό και έχει ανέβει αρκετά μετά την αλλαγή προπονητή. Απουσίες και επιστροφή 4 διεθνών στους γηπεδούχους. Με ρίσκο στο Χ2

18:30 Seinajoen JK – VPS Vaasa
Χρειαζόταν απαραιτήτως τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Κουόπιο, μαζί με συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων για να μπει στην προνομιούχο εξάδα. Τελικά η ομάδα του Μπράιαν Πέιτζ δεν μπόρεσε να φανεί αντάξια της περίστασης και γνώρισε την ήττα με 3-1. Μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο κατά το οποίο τη γλίτωσε το δοκάρι, κατάφερε κόντρα στη ροή του αγώνα να προηγηθεί στις αρχές της επανάληψης με τον Τόλονεν, όμως στη συνέχεια δέχτηκε ασφυκτική πίεση και μέσα σε 22’ «κατάφερε» να δεχτεί τρία τέρματα. Εξέτισε ο μέσος Ομπέντ Μαλόλο (10/0). Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός αμυντικός Ντάνι Χάτακα (17/1). Επιστρέφουν ο βασικότατος αμυντικός Χοσέ Νάντσον (17/1) όπως και ο βασικότατος μέσος Μόσταγκ Γιακούμπι (15/1) που έχασαν το τελευταίο, ενώ σε ρυθμό προπονήσεων μπήκε και ο επιθετικός Ακόφ (13/0). Εκτός ο επιθετικός Άιονς (8/0) που υποβλήθηκε σε εγχείρηση.
Μπορεί να μην άλλαξε η βαθμολογική της θέση και να κατετάγη τελευταία στην κανονική σεζόν, όμως ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με εντός έδρας νίκη επί της Χέλσινγκφορς με 3-2. Η νίκη ήρθε δύσκολα, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως με επιμονή και υπομονή κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση στην επανάληψη, αφού είχε αρχικά ισοφαρίσει στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια. Αγωνιστικά η ομάδα του Κρίστιαν Σουντ αντιμετώπισε τεράστιο πρόβλημα στο α’ ημίχρονο με την πίεση που της άσκησε ψηλά η Χέλσινγκφορς, καθώς οι παίκτες της είχαν δυσκολία να κυκλοφορήσουν την μπάλα και οδηγούνταν σε πολλές περιπτώσεις σε αβίαστα λάθη. Ακόμα κι όταν προηγήθηκε με 2-1, υπήρχε ένα διάστημα του αγώνα που δεχόταν με ευκολία φάσεις στα καρέ της, κυρίως με πλαγιοκοπήσεις. Από τις κερκίδες θα δει το ματς ο προπονητής Κρίστιαν Σουντ, με την Ομοσπονδία να επιβάλλει νέα τιμωρία. Στον πάγκο θα καθοδηγεί ο Αντρέ Λουρένκο. Μοναδικός απών ο αμυντικός Μάρτι Χαούκιογια (17/0).
Η Βάασα έδειξε στο τελείωμα της σεζόν ότι είναι ικανή για νίκες, κάτι που της έχει δώσει ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια. Είναι αναγκασμένη να σκοράρει και δεν μπορεί να περιμένει με ισοπαλίες να πετύχει το στόχο της. Με τον Ντένις Όλινικ να έχει σιωπήσει στο σκοράρισμα, η Σεϊναγιόεν έχει σκοράρει μόλις 1 γκολ στα 6 τελευταία. Λογικό το 2-3 γκολ