FC Tokyo vs Gamba Osaka Ιαπωνία J-League

FC Tokyo

Έδειξε χαρακτήρα η πρωτοπόρος Τόκιο, απέναντι στη Γιοκοχάμα Μαρίνος και επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα (4-1 εντός). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 15’, έπειτα από λάθος του γκολκίπερ Χαγιάσι, όμως απάντησε άμεσα με το σουτ του Ναμ και στο 38’ έκανε την ολική ανατροπή, με τον Ναγκάι. Στην επανάληψη, μπήκε αποφασισμένη για να «καθαρίσει» το «τρίποντο» και με δύο γκολ του Ντιέγκου διαμορφώθηκε το 4-1. Δέχτηκε τη μείωση στο 83’, μετά από νέο λάθος του Χαγιάσι, αλλά δεν άλλαξε κάτι περισσότερο. Την Τετάρτη νίκησε με 1-0 την ερασιτεχνική Τόιν και πήρε το εισιτήριο για τους «32» του Κυπέλλου. Στηρίζει πολλά στο «σπίτι» της για να κατακτήσει τον τίτλο. Παραμένει εκτός ο επιθετικός Ταγκάβα (4/0).

Gamba Osaka

Σταθερά σε ανοδική πορεία η Γκάμπα Οσάκα, που έχει τη φανέλα προκειμένου να ξεπεράσει δύσκολες καταστάσεις. Δεν ήταν καλύτερη από τη Γιαμάγκα, όμως, βρήκε τον τρόπο για να νικήσει (3-1 εντός). Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 25′, με την ωραία ατομική ενέργεια του διεθνή Νοτιοκορεάτη επιθετικού, Ουι Τζο. Στη συνέχεια, πιέστηκε ασφυχτικά και αναμενόμενα ισοφαρίστηκε στο 60’, μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια στα στόπερ Τρία λεπτά αργότερα, ωστόσο, πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, με το σουτ του Κουράτα. Στο 81’, ξανά ο Ουι Τζο, με κοντινό πλασέ, «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς. Την Τετάρτη, συνέτριψε με 7-1 την Καματαμάρε και προκρίθηκε στους «32» του Κυπέλλου. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ολοκληρώθηκε η προετοιμασία.

Στο «σπίτι» της είναι αξιόπιστη τη φετινή σεζόν η Τόκιο, ενώ και στην άμυνα είναι σοβαρή. Έχει την ευκαιρία να διατηρηθεί σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της, σε περίπτωση που κερδίσει την Γκάμπα. Οι φιλοξενούμενοι προέρχονται από το διπλό στη Γιαμάγκα, ωστόσο δεν έπεισαν.’Ασος