FC KTP vs FC Haka Φινλανδία Ykkonen

Προσφέρουν γκολ και θέαμα Χάκα και Κότκα

Η Χάκα που δεν έχει αντίπαλο στην κατηγορία και είναι η μοναδική αήττητη ομάδα, ταξιδεύει στην έδρα της Κότκα έχοντας μια μέρα περισσότερη ξεκούραση.

* Στις 2/5 Χάκα – Κότκα 6-3.

Κότκα

Έπειτα από δύο σερί ήττες επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εκτός έδρας της Ούλου με 1-0. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Μακιγιάρβι στο 70′. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που κράτησε ανέπαφη την εστία της στο φετινό πρωτάθλημα. Ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με -5 από την δεύτερη θέση, καθώς η κορυφή όπου είναι η σημερινή της αντίπαλος βρίσκεται πολύ μακριά και συγκεκριμένα 12 βαθμούς διαφορά.

Ο προπονητής Άργκο Αρμπέιτερ ζήτησε ενίσχυση στη μεσαία γραμμή, καθώς η μεταγραφική περίοδος στη Φινλανδία ανοίγει στις 10 Ιουλίου αν πριν από αυτήν έχει να παίξει τρία ματς στο πρωτάθλημα, αλλά τόνισε από τώρα στη διοίκηση πως πρέπει να αποκτηθεί ποδοσφαιριστής.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν αναφέρονται προβλήματα απουσιών.

Χάκα

Συνεχίζει την εκπληκτική πορεία της δείχνοντας πως δεν έχει αντίπαλο στην κατηγορία. Παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 στην έδρα της Τάμπερε στο ημίχρονο, τελικά στην επανάληψη έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1 και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος. Δέχθηκε το γκολ στο 26′, αλλά ισοφάρισε με τον Χίλσκα στο 66′ και δύο λεπτά αργότερα πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ. Στο 70′ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπουσούε, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τον Οϊάλα.

Επειτα από 10 αγωνιστικές είναι στην κορυφή με ρεκόρ 8-2-0 και τέρματα 24-6, ενώ η διαφορά της από την δεύτερη θέση είναι στο +7.

«Στο ημίχρονο μάζεψα τους παίκτες μου και τους μίλησα. Ρώτησα αν υπήρχαν νικητές σε αυτά τα αποδυτήρια ή όχι, και τα αγόρια μου απάντησαν στον αγωνιστικό χώρο. Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από πρώτο ημίχρονο. Η Κότκα έρχεται από μια μεγάλη νίκη, αλλά από την άλλη πλευρά έκανε μακρινό ταξίδι και έπαιξε μια μέρα μετά από εμάς και πρέπει να το εκμεταλλευτούμε», είπε ο προπονητής Ταϊνιο.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος είναι ο μέσος Μπουσουέ (10/1) που αποβλήθηκε στο τελευταίο ματς. Σημαντική απώλεια και ο Καμερουνέζος φορ Νγκάνμπε Νγκανμπέ (9/3). Μακροχρόνια απών ο αμυντικός Μανσούρ (4/1).

Πρόταση

Δεν σταματάει πουθενά η Χάκα, αλλά έχει μερικές απουσίες που ίσως την επηρεάσουν. Πάμε καλύτερα στο 4+ απο την betonalfa με τις δύο ομάδες να βάζουν 9 γκολ στο άλλο παιχνίδι τους μέσα στη σεζόν.