Euro 2021 22:00 Ρωσία – Δανία

0
979

22:00 Ρωσία – Δανία
Μεγάλο παιχνίδι και για τις δυο αφού έχουμε πολλά και διάφορα σενάρια που δίνουν και στους δυο πρόκριση ή πιθανότητες πρόκρισης.Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να περάσουν και οι δυο.Αυτό θα το ξέρουμε στις 00:00 που θα έχει τελείωσει το παιχνίδι.

Σενάρια πρόκρισης
Η Δανία υποδέχεται στο Πάρκεν της Κοπεγχάγης την Ρωσία και έχει ως μονόδρομο τη νίκη για να έχει ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

* Παρουσία 25.000 θεατών.

* Η Δανία θέλει μόνο νίκη για να προκριθεί και αν η Φινλανδία χάσει από το Βέλγιο θα τερματίσει στη 2η θέση. Σε άλλο αποτέλεσμα στο άλλο ματς θα περιμένει μήπως και βγει καλύτερη 3η.

* Η Ρωσία με μια ισοπαλία τερματίζει 2η σε περίπτωση που το Βέλγιο επικρατήσει της Φινλανδίας. Υπάρχει σενάριο πρόκρισης ακόμα και αν χάσει, αρκεί βέβαια να μην νικήσει η Φινλανδία.

ΡΩΣΙΑ
Μετά την ήττα της πρεμιέρας από το Βέλγιο με 3-0, πήρε τους πρώτους της βαθμούς επικρατώντας στην Αγία Πετρούπολη επί της Φινλανδίας με 1-0 και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Οι Σκανδιναβοί βρήκαν δίχτυα στο 3ο λεπτό με τον Γιόελ Πογιάνπαλο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αλεκσέι Μιράντσουκ με ένα υπέροχο πλασέ έδωσε το τρίποντο στην “αρκούδα”. Έτσι έπιασε τη Φινλανδία στη βαθμολογία και έχει προβάδισμα στην ισοβαθμία.
«Αυτό θα είναι το πρώτο μας εκτός έδρας παιχνίδι σε δύο μεγάλα τουρνουά και χωρίς τους θαυμαστές μας. Ωστόσο, δεν είναι πρόβλημα. Δεν έχουμε χρησιμοποιήσει τη λέξη «πρόβλημα» τα τελευταία πέντε χρόνια. Είναι απλώς μια κατάσταση και ξέρουμε πώς να το αντιμετωπίσουμε.», ανέφερε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ.
Αγωνιστικά Νέα: Αμφίβολος δίνεται ο μπακ Μάριο Φερνάντες που τραυματίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι.

ΔΑΝΙΑ
Δεν κατάφερε ούτε στην 2η αγωνιστική να πάρει έναν βαθμό, αφού φιλοξένησε στη Κοπεγχάγη το Βέλγιο και παρότι προηγήθηκε, τελικά έχασε με 2-1. Οι Σκανδιναβοί μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήραν το προβάδισμα με τον Πόουλσεν στο 2ο λεπτό, το οποίο ήταν το δεύτερο γρηγορότερο γκολ στην ιστορία των Euro. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους Βέλγους να πάρουν ανάσα στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη πέρασε στον αγώνα ο Ντε Μπρόινε και όλα άλλαξαν. Ο μέσος της Μάντσεστερ Σίτι έδωσε την ασίστ στον Αζάρ στο 55΄ και χρίστηκε σκόρερ στο 71′ κάνοντας την ανατροπή με τους Δανούς να μένουν στους μηδέν βαθμούς.
«Θα είμαστε έτοιμοι. Είμαστε έτοιμοι να τρέξουμε στο Parken και να έχουμε μια μαγική βραδιά. Eίναι σαν να ξεκινάμε το EURO μας τώρα. Δεν έχουμε τελειώσει. Είχαμε μια δύσκολη αρχή και θα ξεκινήσουμε από τώρα. Δώσαμε τα πάντα εναντίον του Βελγίου και πρέπει να κάνουμε το ίδιο. Δεν έχει σημασία τι, θα πάμε εκεί έξω και θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε τον αγώνα. Θα είναι ένας απίστευτα σκληρός αγώνας εναντίον της Ρωσίας. Όλοι γνωρίζουμε πόσο δύσκολο είναι να εξαναγκάζουμε τα πράγματα, και πρέπει να διατηρούμε ένα επίπεδο και να αποτρέπουμε τα λάθη», τόνισε ο κόουτς Χιούλαντ.
Αγωνιστικά Νέα: Ο Κρίστιαν Έρικσεν πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο και επισκέφθηκε τους συμπαίκτες του, δίνοντας τους δύναμη. Δεν έχει προβλήματα.

Η Δανία είναι τυπικά φιλοξενούμενους, αλλά παίζει στη Κοπεγχάγη και θα έχει τον κόσμο στο πλευρό της. Οι Σκανδιναβοί έπαιξαν ωραίο και παθιασμένο ποδόσφαιρο κόντρα στους Βέλγους, αλλά δεν κατάφεραν. Ο Έρικσεν επισκέφθηκε τους συμπαίκτες του στο προπονητικό κέντρο και τους ντόπαρε ψυχολογικά. Η Ρωσία δεν έχει δείξει κάτι ιδιαίτερο μέχρι τώρα στο EURO 2020 και θα ποντάρουμε στη νίκη της Δανίας & over 2,5 σε απόδοση 2,65 απο την FONBET