Euro 2021 22:00 Ιταλία – Αγγλία

22:00 Ιταλία – Αγγλία
Ο μεγάλος τελικός είναι γεγονός.Εμείς στις αρχές του Euro σας είχαμε δώσει το ζευγάρι του τελικού και μάλιστα είχαμε δώσει και την Ιταλία να το κατακτήσει.Σήμερα είναι η μεγάλη ημέρα.Άλλοι μπροστά στις οθόνες,άλλοι στα καφέ και άλλοι στο γήπεδο για να απολαύσουν ένα μεγάλο παιχνίδι.

Ιταλία
Ανάλυση: Αμφισβητεί το «It’s Coming Home» της Αγγλίας με το «It’ Coming (to) Rome». Επέστρεψε σε τελικό Euro μετά το 2012 κι ευελπιστεί να το κατακτήσει για δεύτερη φορά στην ιστορία της μετά το 1968! Στον ημιτελικό ζορίστηκε από την Ισπανία, όμως χαμογέλασε στη διαδικασία των πέναλτι μετά το 1-1 σε καν. διάρκεια και παράταση. Περιορίστηκε στο 35% κατοχής μπάλας, όμως ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και απείλησε με Έμερσον (45’ δοκάρι) και Κιέζα (53’), ενώ άνοιξε το σκορ με υπέροχο πλασέ του δεύτερου στο 60’. Δέχθηκε έντονη πίεση, απέφυγε το 1-1 στο 65’, όχι όμως και στο 80’, με την άμυνα να ανοίγει στα… δύο από ωραία συνεργασία των Ισπανών. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ο πορτιέρε Ντοναρούμα, ο οποίος εκτός από τις επεμβάσεις που έκανε στον αγώνα (25’, 97’, 102’) έπιασε το πέναλτι του Μοράτα, ενώ το καθοριστικό τελευταίο πέτυχε ο σπεσιαλίστας Ζορζίνιο (εκ των φαβορί για τη Χρυσή Μπάλα). Οπισθοχώρησε την ομάδα με τις αλλαγές του ο Μαντσίνι μετά το προβάδισμά της, κακό το κοουτσάρισμά του.
Αγωνιστικά νέα: Αναλλοίωτα τα νέα από την αποστολή της «Σκουάντρα Ατζούρα», ο Μαντσίνι δεν μπορεί να υπολογίζει μόνο στον άτυχο αριστερό μπακ Σπινατσόλα (18/0), που τραυματίστηκε σοβαρά στα προημιτελικά. Έτοιμος 100% ο δεξιός μπακ Φλορέντσι που τραυματίστηκε στην πρεμιέρα, ωστόσο το φαβορί για βασικός είναι ο αντικαταστάτης του έκτοτε Ντι Λορέντσο. Αναλλοίωτη αναμένεται η ενδεκάδα σε σχέση με το ματς κόντρα στην Ισπανία.
1 κατάκτηση Euro (1968), άλλες 2 φορές φιναλίστ (2000, 2012) Αήττητη για 33 ματς, 26-7-0 η επίδοση (νέο ρεκόρ) 15 σερί νίκες σε Euro & προκρ. (όχι μόνο στην καν. διάρκεια) 6 διαφορετικοί σκόρερ στο Euro, 3 από 2 γκολ

Αγγλία

Ανάλυση: Έρχεται σπίτι; Τα «τρία λιοντάρια» έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση του Euro, επικρατώντας 2-1 στην παράταση της Δανίας. Ήταν Αγγλία ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά βρήκε απέναντί της έναν εξαιρετικό Σμάιχελ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ έπειτα από τρομερή εκτέλεση φάουλ του Ντάμσγκααρντ (30′), για να ισοφαρίσει 9 λεπτά αργότερα με αυτογκόλ. Η υπεροχή της δεν μετουσιώθηκε σε γκολ, μέχρι την παράταση, όπου έπειτα από αμφισβητούμενο πέναλτι ο Κέιν έδωσε τη λύση, παρότι αρχικά έπιασε την εκτέλεσή του ο Δανός τερματοφύλακας. Πρώτη φορά που φτάνει σε τελικό Euro και γενικά 2η σε μεγάλη διοργάνωση μετά την κατάκτηση του Μουντιάλ του 1966, σε τελικό που είχε γίνει στο «Γουέμπλεϊ», όπως και ο αποψινός. «Έχουν 12 ημιτελικούς και 10 τελικούς, σε σύγκριση με μας είναι τεράστιο ρεκόρ», δήλωσε για τους Ιταλούς ο προπονητής Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.

Αγωνιστικά νέα: Υπάρχει η πιθανότητα να παίξει με 3-4-3, όπως έκανε στο ματς με τη Γερμανία. Μια θέση που «παίζει» είναι αυτή του δεξιού εξτρέμ, έχουν ξεκινήσει 4 διαφορετικοί παίκτες σε αυτή, οι Φόντεν, Γκρίλις, Σάντσο και Σάκα, με τον τελευταίο να δείχνει ότι έχει την προτίμηση του Σάουθγκεϊτ, ενώ ο πρώτος αντιμετωπίζει πρόβλημα στο πόδι και είναι εξαιρετικά αμφίβολος. Σημαντικό ματς για τον Κέιν και για το ότι αν σκοράρει θα προσπεράσει τον Λίνεκερ στα γκολ σε μεγάλες διοργανώσεις.

Ηττήθηκε από Ιταλία και στα 4 ματς σε μεγάλες διοργανώσεις

Το ένα από τα 4 στα πέναλτι, τα άλλα στην καν. διάρκεια

Καλύτερο παθητικό του τουρνουά (1 γκολ)

Ανέπαφη εστία στα 7/8 τελευταία

Τα 2 από τα 3 ματς της Ιταλίας στα νοκ άουτ οδηγήθηκαν στην παράταση, το ίδιο και της Αγγλίας στα ημιτελικά. Οι δύο προπονητές δεν αναμένεται να ρισκάρουν ιδιαίτερα, πιθανό το σενάριο οι δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερωθούν και ο νικητής να αποφασιστεί στην παράταση ή και στα πέναλτι. Πάμε με την ισοπαλία, που η απόδοσή της παρουσιάζει πτώση στο 3.10 απο την Fonbet