Euro 2021 22:00 Ιταλία – Αυστρία

22:00 Ιταλία – Αυστρία
Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς για την φάση των 16,έχει φαβορί και αουτσάιντερ.Βέβαια η εικόνα της Ιταλίας στην πρώτη φάση των παιχνιδιών δεν μας επιτρέπει ούτε σκέψη για κόντρα.Με νίκη σήμερα θα βρεί στην επόμενη φάση μια εκ των Βέλγιο-Πορτογαλία.

Ιταλία
Ανάλυση: Αψεγάδιαστη ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων, σημείωσε τρεις νίκες κρατώντας απαραβίαστη την εστία της! Την τελευταία αγωνιστική, παρατάχθηκε με 8 αλλαγές στην ενδεκάδα, παρ’ όλα αυτά επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κόντρα στην Ουαλία, επικρατώντας 1-0, χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα. Τυχερή που προηγήθηκε στο 38’ με προβολή του Πεσίνα σε στατική φάση στη μοναδική καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, καλύτερη η εμφάνισή της στην επανάληψη, είχε δοκάρι στο 53’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερναντέσκι, δύο λεπτά αργότερα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και μέχρι το φινάλε είχε τρεις ευκαιρίες με τον Μπελότι (65’, 82’, 90+2’) για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Μοναδική απειλή σε όλον τον αγώνα η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Μπέιλ στο 75’. Έμεινε για 30ό ματς αήττητη και ισοφάρισε ρεκόρ 80 ετών, απόψε φιλοδοξεί να το σπάσει. Αυτό θα είναι το πρώτο ματς που θα δώσει εκτός, τα προηγούμενα του ομίλου έγιναν στη Ρώμη.
Αγωνιστικά νέα: Ο βασικός στόπερ Κιελίνι (109/8) επανήλθε στις προπονήσεις, ωστόσο η συμμετοχή του δεν θεωρείται σίγουρη, το πιθανότερο είναι να προφυλαχθεί για να είναι 100% έτοιμος στη συνέχεια (εφόσον προκριθεί), ενώ εκτός παραμένει ο μπακ Φλορέντσι (44/2). Δίλημμα για μία θέση στο κέντρο έχει ο Μαντσίνι, ο Βεράτι επανήλθε κόντρα στην Ουαλία και διεκδικεί τη θέση του Λοκατέλι που εντυπωσίασε στα δύο πρώτα ματς. Επιστρέφουν όλοι οι υπόλοιποι βασικοί που πήραν «ανάσες» στο τελευταίο.
11 συνεχόμενες νίκες, με τέρματα 32-0! Ισοφάρισε το ρεκόρ αήττητου σερί 30 αγώνων (25-5-0) 5-1-0 η επίδοσή της με Αυστρία σε επίσημα

Αυστρία
Ανάλυση: Σφράγισε πανηγυρικά την παρθενική της πρόκριση στους «16», κερδίζοντας την Ουκρανία 1-0. Πραγματοποίησε, ίσως, την καλύτερή της εμφάνιση ως τώρα στο τουρνουά, βοήθησε το γεγονός πως ο Φόντα απαρνήθηκε το σύστημα με τους τρεις κεντρικούς αμυντικούς και επανέφερε το δοκιμασμένο 4-2-3-1. Ο Αλάμπα, που επανήλθε στο αριστερό άκρο της άμυνας, σέρβιρε το νικητήριο γκολ στον Μπαουμγκάρτνερ στο 21’ και αν ο Αρναούτοβιτς ήταν πιο εύστοχος στις δύο μεγάλες ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν (42’ τετ α τετ, 45+1’ σουτ από πολύ καλή θέση) θα είχε «καθαρίσει» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Πιο επιφυλακτική στην επανάληψη, παραλίγο να βάλει αυτογκόλ στο 61’ και γλίτωσε τα χειρότερα σε ευκαιρία των Ουκρανών στο 87’. «Η Ιταλία δεν είναι ανίκητη. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που θα παίξουμε στη χώρα που γέννησε το ποδόσφαιρο», δήλωσε ο Φόντα, στη συνέχεια όμως εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του που δεν θα μπορέσουν Αυστριακοί οπαδοί να πάνε στην Αγγλία λόγω των αυστηρών μέτρων για τον κορωνοϊό.
Αγωνιστικά νέα: Μυϊκό τραυματισμό αποκόμισε ο βασικός στόπερ Χιντερέγκερ, προφυλάχθηκε στις προπονήσεις, ωστόσο πήρε το «πράσινο φως» για να αγωνιστεί βασικός. Το χτύπημα στο κεφάλι του «χρυσού» σκόρερ του προηγούμενου αγώνα Μπαουγκάρτνερ αποδείχθηκε επιπόλαιο και υπολογίζεται κανονικά, όπως και ο χαφ Γκρίλιτς, που έχασε κάποιες προπονήσεις για προληπτικούς λόγους. Μοναδικός απόντας ο τραυματίας μεσοεπιθετικός Λαζάρο (32/3).
2-2-5 το ρεκόρ της σε Euro 12-8-16 η επίδοσή της vs Ιταλία σε φιλικά Τελευταία νίκη πριν από 51 χρόνια, έκτοτε: 0-3-10

Η πρόκριση της Αυστρίας στους «16» συνιστά ήδη πετυχημένη την παρουσία της στο Euro. Στο πιο απαιτητικό της ματς ηττήθηκε… περπατώντας από την Ολλανδία, από την άλλη το χέρι δεν πάει στον άσο του 1.55 σε αγώνα νοκ άουτ. Είτε θα πρέπει να ασχοληθούμε με κάτι συνδυαστικό και αυτό είναι η νίκη της Ιταλία & over 2,5 που το βρίσκουμε σε απόδοση του 2,35 απο την Fonbet.