Euro 2021 19:00 Κροατία – Ισπανία

19:00 Κροατία – Ισπανία
Με όλα αυτά που βλέπουμε στο φετινό Euro δεν θα μας κάνει καμία έκπληξη να δούμε και νίκη – πρόκριση την Κροατίας απέναντι στην Ισπανία.Βέβαια δεν μιλάμε για την Ισπανία των προηγούμενων χρόνων άρα όλα είναι πιθανά.

Κροατία
Ανάλυση: Έκανε αυτό που έπρεπε στο φινάλε, επιβλήθηκε 3-1 της Σκωτίας και όχι απλά προκρίθηκε αλλά ξεπέρασε στη διαφορά τερμάτων την Τσεχία και κατέλαβε τη 2η θέση του ομίλου. Βέβαια, αυτό δεν είχε ιδιαίτερο αντίκτυπο, καθώς έπεσε πάνω στην Ισπανία, που τερμάτισε κι αυτή 2η (αντί για 1η) στο γκρουπ της. Στο ματς, πήρε προβάδισμα με τον Βλάσιτς (17′), για να ισοφαριστεί 3 λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Όλα τα λεφτά η γκολάρα του Μόντριτς στο 62′, πέρα από την κρισιμότητα ανέβασε και το ηθικό όλων, με αποτέλεσμα η Κροατία να πετύχει και 3ο γκολ στο 77′, με τον Πέρισιτς. Παρότι στην πρεμιέρα με την Αγγλία έδειξε κάκιστη εικόνα, βελτιώθηκε αισθητά στη συνέχεια. Το αρνητικό παραμένει πως εξαρτάται υπέρμετρα από την απόδοση του 35χρονου -πια- Μόντριτς και τις εμπνεύσεις του. Πλέον το άγχος έφυγε, πέτυχε το βασικό της στόχο και πάει για την υπέρβαση. Θετικό και το ότι θα έχει για πρώτη φορά οργανωμένους οπαδούς (περίπου 3.500), που μπορούν να ταξιδέψουν στη Δανία, χωρίς να μπουν σε καραντίνα.
Αγωνιστικά νέα: «Είναι ένας από τους δυσκολότερους αντιπάλους που θα μπορούσαμε να τύχουμε», δήλωσε για την Ισπανία ο Ζλάτκο Ντάλιτς, προσθέτοντας πως θα προτιμούσε τη Σουηδία. Την αντιμετώπισε το 2018 στο Nations League, κέρδισε με 3-2 εντός και ηττήθηκε με το «βαρύ» 6-0 στην Ισπανία. Σοκ στην αποστολή, καθώς βρέθηκε θετικός σε covid-19 ο πολύτιμος Πέρισιτς (104/30). Πάντως, όλα τα υπόλοιπα τεστ ήταν αρνητικά. Συμπλήρωσε κάρτες ο στόπερ Λόβρεν (66/4), αμφίβολος ο αριστερός μπακ Γκβάρντιολ (4/0).
Επίδοση 3-1-4 vs Ισπανίας (από το 1994 και μετά) Τα 6/8 τελευταία έμειναν στο Under 2,5 Δέχτηκε γκολ και στα 3 ματς ομίλων (στα 2 στο α’ μέρος)

Ισπανία
Ανάλυση: Επιτέλους θύμισε… Ισπανία και διέλυσε με 5-0 τη Σλοβακία στην τελευταία αγωνιστική. Πήρε μεν την πρόκριση, αλλά ως 2η πίσω από τη Σουηδία, καθώς της κόστισαν οι δύο ισοπαλίες στα προηγούμενα ματς κι έτσι αντί για την Ουκρανία θα αντιμετωπίσει την Κροατία. Κομβική στιγμή στον αγώνα ήταν η επική γκέλα του Σλοβάκου τερματοφύλακα Ντουμπράβκα, που έβαλε αυτογκόλ με καρφί α λα… βόλεϊ στο 30′. Νωρίτερα (12′) οι Ισπανοί είχαν χάσει πέναλτι (5η σερί αστοχία!) και «λύθηκαν» μετά το τέρμα του Λαπόρτ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ακολούθησε… πάρτι μετά την ανάπαυλα, σκόραραν άλλα τρία τέρματα (56′, 67′, 71′) και θα μπορούσαν άλλα τόσα. Η νίκη, πέρα από τους βαθμούς, είχε και τεράστιο αντίκτυπο στη βελτίωση της ψυχολογίας ολόκληρης της αποστολής, αφού τόσο ο Λουίς Ενρίκε όσο και οι περισσότεροι παίκτες είχαν δεχτεί δριμεία κριτική από τα εγχώρια ΜΜΕ, κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας, αλλά και στις δύο πρώτες αγωνιστικές.
Αγωνιστικά νέα: Η κριτική ξεπέρασε κάθε όριο, ο Μοράτα δέχθηκε απειλές ακόμα και για τη ζωή του. Όλη η αποστολή τον στηρίζει, προεξάρχοντος του Λουίς Ενρίκε. Σημαντική ήταν η παρουσία του αρχηγού Μπουσκέτς στη μεσαία γραμμή, απλοποίησε το παιχνίδι των Ισπανών και το έκανε πιο ουσιαστικό. Δύσκολα θα γίνουν πολλές αλλαγές από τον 51χρονο τεχνικό, καθώς αυτές που έκανε στο ματς με τη Σλοβακία είχαν θετικό αντίκτυπο. Χτύπησε στην τελευταία προπόνηση ο αναπληρωματικός κίπερ Ντε Χέα (45 συμ.) και έμεινε εκτός.
Αήττητη για 11 αγώνες ανεξ. διοργάνωσης (5-6-0) Κράτησε ανέπαφη εστία στα 4/5 τελευταία Τα 4/6 πιο πρόσφατα σε Euro είχαν 2-3 γκολ

Η αρχική εκτίμηση έτεινε προς το Over, όμως η απουσία του πιο σταθερού παίκτη των Κροατών, Πέρισιτς (2 γκολ στο τουρνουά), αλλάζει τα δεδομένα και γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των Ισπανών. Αν κάνουν εμφάνιση αντίστοιχη με αυτή κόντρα στη Σλοβακία πιστεύουμε πως θα πάρουν τη νίκη με τουλάχιστον δυο γκολ.Στην Fonbet το 2+over 1,5 το βρίσκουμε σε απόδοση 1,95.