Euro 2021 16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακ.

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακ.
Ανάλυση του πρώτου παιχνιδιού χρονικά για τον 3ο όμιλο μεταξύ Ουκρανία – Βόρεια Μακ.

Ουκρανία
Ανάλυση: Επέστρεψε από το 2-0 της Ολλανδίας κι έφτασε κοντά στο να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο, όμως τελικά ηττήθηκε δεχόμενη το 3-2 στο 85’. Ο κίπερ Μπούστσαν την κράτησε όρθια με τρεις επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην ίδια παρουσιάστηκαν οι χώροι για να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Στην επανάληψη δέχθηκε δύο γκολ σε ένα εξάλεπτο (52’, 58’), όμως βρήκε απάντηση, μειώνοντας αρχικά με τρομερό σουτ του Γιαρμολένκο στο 75’ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο σκόρερ έδωσε την ασίστ στον Γιάρεμτσουκ για το 2-2. Δεν μπόρεσε να χαρεί την επιστροφή της στο ματς, καθώς πέντε λεπτά πριν από το φινάλε δέχθηκε το καταδικαστικό τρίτο γκολ. «Βρήκαμε ενέργεια να αντιδράσουμε, έχουμε ακόμα δύο ματς για να διεκδικήσουμε την πρόκριση», το μήνυμα του κόουτς Σεφτσένκο. Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη ήττα σε Euro, ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ της Γιουγκοσλαβίας.
Αγωνιστικά νέα: Παρά τα σενάρια για αλλαγή συστήματος κόντρα στην Ολλανδία, ο Σεφτσένκο παρέμεινε σταθερός στο 4-3-3. Διαφορετική προσέγγιση αναμένουμε στο σημερινό ματς, θα παίξει περισσότερο με την μπάλα και θα είναι πιο επιθετική στο παιχνίδι της. Αποχώρησε τραυματίας ο εξτρέμ Ζούμπκοφ (12/1) στο προηγούμενο και δίνεται αμφίβολος, όμως είναι διαθέσιμος ο Τσιγκάνκοφ (26/6) και πιθανότατα θα πάρει τη θέση του στην ενδεκάδα. Αυτή θα είναι και η μοναδική αλλαγή σε σχέση με την πρεμιέρα.
2-1-1 η επίδοσή της κόντρα στη Β. Μακεδονία 6 ήττες σε 7 αγώνες σε Euro 2 σερί Over 3,5, μετά από 5 συνεχόμενα Under 2,5

Βόρεια Μακεδονία
Ανάλυση: Ηττήθηκε από την Αυστρία με 3-1 στο παρθενικό της ματς σε Euro, τερματίζοντας παράλληλα το αήττητο σερί 4 αγώνων (3-1-0) που έτρεχε. Πίσω στο σκορ στο 18’ και κινδύνευσε άμεσα με δεύτερο γκολ, ωστόσο στο 28’ ο πολύπειρος Πάντεφ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντίπαλου κίπερ και ισοφάρισε, πετυχαίνοντας το ιστορικό παρθενικό της γκολ σε τελικά μεγάλης διοργάνωσης! Στο δεύτερο ημίχρονο άντεχε και σχετικά ακίνδυνα στις επιθέσεις της Αυστρίας, ενώ απείλησε δύο φορές σε αντεπιθέσεις, όμως στο 78’ η άμυνά της πιάστηκε κοιμώμενη και δέχθηκε το 2-1, στο 89’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Δεν πτοείται από την ήττα ο κόουτς Ανγκελόφσκι, αφού εκθείασε τους οπαδούς που ακολούθησαν την ομάδα στη Ρουμανία (αναμένονται ακόμα περισσότεροι σήμερα) δήλωσε αισιόδοξος πως η πρόκριση είναι ανοιχτή.
Αγωνιστικά νέα: Δεν αλλάζει το σύστημα με τους τρεις κεντρικούς αμυντικούς, άλλωστε για σχεδόν 80 λεπτά ανταποκρίθηκε άψογα στο προηγούμενο παιχνίδι. Προβλήματα τραυματισμού δεν αντιμετωπίζει, ωστόσο ο Ανγκελόφσκι πιθανόν να κάνει κάποιο φρεσκάρισμα στην ενδεκάδα, δεν άνοιξε τα χαρτιά του πάντως στη συνέντευξη Τύπου. Ο σημαντικός χαφ Μπάρντι, που μόλις πρόσφατα ξεπέρασε τον κορωνοϊό και αγωνίστηκε 82 λεπτά στην πρεμιέρα, πιθανόν να ξεκινήσει από τον πάγκο.
4/4 ήττες επί ρουμανικού εδάφους 5/6 Over 2,5 στα τελευταία ματς 4 G/G σε αυτά τα παιχνίδια

Τους πρώτους βαθμούς ψάχνουν και οι δύο ομάδες, που θα τις διατηρήσουν στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η Βόρεια Μακεδονία έδειξε κόντρα στην Αυστρία πως είναι αξιόμαχη ομάδα και πως διαθέτει μερικούς ποιοτικούς παίχτες (πχ Ελμάς, Πάντεφ), ωστόσο είναι χαμηλό το ταβάνι της. Περιμένουμε βελτιωμένη την Ουκρανία, η οποία έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη σε απόδοση 1,70 στην Fonbet