Επική ματσάρα! Η Μπιλμπάο απέκλεισε την Μπαρτσελόνα! (video)

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Αθλέτικ Μπιλμπάο απέκλεισε την Μπαρτσελόνα με 3-2 και οι «Μπλαουκράνα» έχασαν δύο τρόπαια σε λιγότερο απο δύο βδομάδες.

Οι αναμετρήσεις Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μπαρτσελόνα έχουν πάντα κάτι το ξεχωριστό, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στην ματσάρα – θρίλερ για τους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας, στην οποία η Αθλέτικ νίκησε 3-2 στην παράταση, πήρε το «αιμα» της πίσω για τον περσινό χαμένο τελικό και άφησε τους Μπλαουγκράνα εκτός της διοργάνωσης όπου, θεωρητικά, είχαν περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας στην φετινή, μεταβατική περίοδο.

Γκόλ με το «καλημέρα» του αγώνα για την Μπιλμπάο με τον Ίκερ Μουνιαΐν.

Το γκολ του αρχηγού ήταν το πιο γρήγορο της Αθλέτικ στο Κύπελλο εδώ και 31 χρόνια (από γκολ του Λαραθάμπαλ το 1991 κόντρα στην Αλαβές στο πρώτο λεπτό), αλλά και το πιο γρήγορο που δέχεται η Μπάρτσα στην διοργάνωση από τις 28 Ιανουαρίου του 2015.

Ο Φεράν Τόρες ισοφάρισε για την Μπαρτσελόνα με ένα πολύ όμορφο πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα της Μπλιμπάο τον Γιούλεν Αγιρεθαμπάλα.

Ο Ίνιγο Μαρτίνεθ πέτυχε το 2-1 για την Μπιλμπάο στο 86’ του αγώνα και όλα φαίνοταν ότι θα τελείωναν εκεί όταν ο Πέδρι στο 90+3 πέτυχε το 2-2 και έδωσε «παράταση» στο θρίλερ.

Τα έξαλλα πανηγύρια των Καταλανών για την ισοφάριση κόπηκαν… μαχαίρι στο ξεκίνημα της παράτασης, όταν ο τρομερά άτυχος Ανσού Φατί, λίγες ημέρες μετά την επιστροφή του ύστερα από τρίμηνη απουσία, τραυματίστηκε και πάλι (πιθανότατα τράβηγμα στον οπίσθιο μηριαίο), με αποτέλεσμα να αποχωρήσει δακρυσμένος προς τα αποδυτήρια.

Σαν να μην έφτανε αυτό η Μπιλμπάο κέρδισε πέναλτι λίγο μετά και ο Μουνιαϊν ευστόχησε απο τα έντεκα βήματα.

Το 3-2 έμεινε μέχρι το τέλος και η Μπιλμπάο πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ισπανίας και θα συναντήσει ένα εκ των Βαλένθια, Κάντιθ, Μαγιόρκα, Μπέτις, Ράγιο Βαγιεκάνο, Ρεάλ Μαδρίτης και Ρεάλ Σοσιεδάδ.