England National League

BROMLEY FC v AFC FYLDE
Τρομερή νίκη με ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο στην έδρα της Μέιντενχεντ, την έφερε στη 2η θέση ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Γουόκινγκ, είναι η μοναδική αήττητη ομάδα μετά τις 7 πρώτες αγωνιστικές στη Νάσιοναλ. Η “Μέιντεν” κυριάρχησε στο πρώτο μέρος κι έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες. Κατάφερε να προηγηθεί στο 65′ με τον Τζος Σμάιλ όμως η Μπρόμλεϊ ισοφάρισε με τον Χάκετ-Φέαρτσαϊλντ στο 77′ και χρειάστηκε μια μεγάλη απόκρουση του γκολκίπερ Μαρκ Κάζινς για να μη βρεθεί ξανά πίσω στο σκορ. Ο Χάκετ-Φέαρτσαϊλντ σκόραρε ξανά στο 89′ δίνοντας μια υπερπολύτιμη νίκη. Μεγάλη η απώλεια του επιθετικού Τζορτζ Πότερ (5/0). Ο 27χρονος φορ που παίζει και ως επιθετικός μέσος παραδέχτηκε ότι έχει συμμετοχή σε 473 στοιχήματα από τον Δεκέμβριο του 2011 κι έχει τιμωρηθεί από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία. Θα απέχει από όλες τις ποδοσφαιρικές δραστηριότητες, τουλάχιστον μέχρι να γίνει η ακρόαση του.

Παραχώρησε 0-0 στη Χάρογκειτ φτάνοντας τα 4 ματς χωρίς νίκη, σε ένα ματς που στάθηκε πολύ τυχερή μπορούσε εύκολα να το χάσει. Η Χάρογκειτ είχε δύο δοκάρια, το πρώτο 16′ με τον Τζακ Μούλντον το δεύτερο στο 81′ με ανάποδο ψαλίδι του Γουόρελ Μπάρελ, ενώ είχε κι ένα γκολ που ακυρώθηκε με τον Τζον Στιντ να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Δύο φορές ο Άλεξ Μπράντλεϊ νικήθηκε από τον κίπερ της Φάιλντ Τζέιμς Μοντγκόμερι, φαινόταν απίστευτο ότι το ματς έληξε χωρίς σκορ. Το μόνο που είχαν να παρουσιάσουν οι γηπεδούχοι ήταν η ευκαιρία του 26′, όταν ο Μάτι Κόσιλο δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ της Χάρογκειτ, Τζέιμς Μπέλσοου και μια κεφαλιά του Κάιλ Τζέιμσον που έφυγε άουτ. Είχαν την κατοχή σε μεγάλα διαστήματα στο πρώτο μέρος, είχαν όμως και πολύ τύχη με το μέρος τους στο συγκεκριμένο παιχνίδι.
Η Μπρόμλεϊ είναι αήττητη και δυνατή στην έδρα της, ο άσος εξαιρετικός, ειδικά απέναντι σε αυτή Φάιλντ που δείχνει να παραπαίει. Άγνωστο πόσο θα επηρεάσει την ομάδα η υπόθεση Πόρτερ, ενώ και η Φάιλντ κάποια στιγμή θα συνέλθει. Δέχεται πάντως πολλές φάσεις και το Over 2.5 στο 1.85 έχει τύχη.

CHESTERFIELD v DAG & RED
Έχασε 2-0 στην έδρα της Στόκπορτ, σε ένα ματς που αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα μιας και ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και μπορούσε να πάρει το προβάδισμα. Έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ με τον αμυντικό Λόρενς Μαγκουάιρ, αντί να προηγηθεί όμως δέχτηκε γκολ στο ξεκίνημα του β’ μέρους από τον Έλιοτ Όσμπορν για να έρθει ένα δεύτερο γκολ στο 79′ από τον Νάιλ Μπελ. Να μη δίνει κατοχή τόσο εύκολα στον αντίπαλο ζητά από την ομάδα του ο Τζον Σέρινταν. “Δεν συνηθίζω να ανακατεύω την ενδεκάδα, αλλά κανείς δεν μου δείχνει ότι αξίζει να είναι βασικός, δεν ήρθα για να αποτύχω, αλλά για να πετύχω και δεν πετυχαίνω όταν δεν έχουμε νίκη σε 7 ματς” τόνισε ο τεχνικός της Τσέστερφιλντ. Παραμένουν εκτός μάχης οι επιθετικοί Τομ Ντέντον και Άντονι Σπύρου που δεν έχουν παίξει καθόλου φέτος, η επάνοδος τους όμως είναι κοντά.

Τρομερή νίκη με 3-2 στο 95′ επί της Γέοβιλ σε ένα δραματικό παιχνίδι, με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο. Οι “Ντάγκερς” είχαν δοκάρι με τον Μπαλάντα στο πρώτο ημίχρονο και η Γέοβιλ μια καλή στιγμή με τον Ρις Μέρφι που νικήθηκε από τον κίπερ των γηπεδούχων. Ο Μέρφι ήταν αυτός που άνοιξε τελικά το σκορ με κεφαλιά για τη Γέοβιλ στο 46′, με κεφαλιά ισοφάρισε ο Τζόε Κουίνγκλι στο 64′. Η Ντάγκεναμ γύρισε το ματς με ακόμα μία κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Μάνι Οναριάσε στο 81′ ένα λεπτό μετά όμως ο Ματ Γουόρθινγκ με δυνατό σουτ ισοφάρισε με τη Γέοβιλ. Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μοιράζονταν τους βαθμούς, όμως ο Κουίνγκλι σκόραρε ξανά για τους γηπεδούχους στου 95′ δίνοντας τη νίκη στους “Ντάγκερς”.
Η Τσέστερφιλντ ψάχνει απεγνωσμένα τη νίκη, όμως ζορίζεται παραδοσιακά κόντρα στη Ντάγκεναμ η παράδοση ευνοεί τους φιλοξενούμενους. Δύσκολα πάντως θα μείνει χωρίς γκολ για δεύτερο σερί ματς, δίχτυα βρίσκει εύκολα και η Ντάγκεναμ, το ματς μπορεί να ανοίξει, το Over 2.5 στο 2.00 δείχνει εξαιρετικό.

EASTLEIGH FC v BARNET
Νίκησε 2-1 μέσα στην έδρα της Σόλιχαλ πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση. Κυριάρχησε από το ξεκίνημα, προηγήθηκε στο 18′ με τον γκολ του αρχηγού της Ντάνι Χόλαντς, έφτασε δύο φορές κοντά σε ένα ακόμα γκολ με τον Ρομπ Άτκινσον, στην πρώτη νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Σόλιχαλ Ράιαν Μπουτ στη δεύτερη η κεφαλιά του έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Ο Άτκινσον δεν σκόραρε, έφτιαξε όμως το δεύτερο γκολ που το πέτυχε πάλι ο Χόλαντς στο 50′. Η Μουρς αντέδρασε έχασε μια ευκαιρία με τον Νίκολς και μείωσε στο 69′ με τον Χάνκοξ. Στο τέλος έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση με την κεφαλιά του Άλεξ Γκάντγκερ, η μπάλα όμως απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή.

Γλύτωσε στο 89′, 2-2 με την Τορκί σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίωρο. Δέχτηκε το πρώτο γκολ μόλις στο πέμπτο λεπτό από τον Κου Νιέτ, για να έρθει ένα ακόμα στο 30′ από το μακρινό σουτ του Λιτλ. Παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε στο 49′ με τον Μέισον-Κλαρκ κυριάρχησε στη συνέχεια στο γήπεδο και πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης. Το άγγιξε στο 56′ όμως ο Τζακ Τέιλορ σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα, ενώ στο 80′ ήταν η σειρά του Μέισον-Κλαρκ να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία. Η λύτρωση ήρθε στο 89′ από τον Τέιλορ με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.
Η Μπαρνέτ δείχνει καλύτερη, η Ίστλιχ όμως ήταν πολύ εντυπωσιακή στο ματς με τη Σόλιχαλ και τώρα παίζει στην έδρα της. Το Χ δείχνει πολύ πιθανό, σε ένα ματς μεταξύ δύο ομάδων που έχουν το εύκολο γκολ, δέχονται όμως και γκολ με την ίδια ευκολία. Το γκολ στο 1.75 ταιριάζει μια χαρά στην αναμέτρηση.

EBBSFLEET UTD v ALDERSHOT
Επιτέλους νίκη, 2-1 εκτός έδρας τη Μπόρεχαμ, σε ένα ματς που στάθηκε αρκετά τυχερή αφού οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με 10 παίκτες στο δεύτερο λεπτό. Αποβλήθηκε ο Φέμι Ιλισάμνι γιατί έκανε φάουλ στον Λόρι Γουίλσον που ήταν σε προφανή θέση για γκολ και στο 13′ η Έμπσφλιτ άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ του Τζέιμς Μπολ. Τρία αργότερα πέτυχε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Ούγκγου κι έφτασε κοντά σε ένα τρίτο στο ξεκίνημα του ημιχρόνου όμως ο Τζον Γκόναρντ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Μπόρεχαμ όμως είχε και αυτή δοκάρι στη συνέχεια, μείωσε με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Τάιρον Μαρς στο 76′ και παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα πίεσε μέχρι το τέλος. Η Έμπφλιτ παραλίγο να χάσει τη νίκη σε ένα ματς που όλα ήταν υπέρ της και κάθε άλλο παρά έπεισε στο πρώτο της τρίποντο.

Στο 90′ ισοφάρισε τη Σάτον κι απέφυγε μια εντός έδρας ήττα, σε ένα ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 83′. Είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι, δέχτηκε όμως το γκολ στο 83′ από πέναλτι που εκτέλεσε ο Τζέιμι Κόλινς. Είχε να χάσει από το 1998 στην έδρα της από τη Σάτον και η παράδοση διατηρήθηκε αφού ο Μπέρκελι-Αγκιεπόνγκ ισοφάρισε στο 89′, αποτρέποντας μια δεύτερη σερί ήττα για τη “Σοτς”. Καλά τα νέα για τον τεχνικό της ομάδας Ντάνι Σιρλ αφού ο Μπέρκελι-Αγκιεπόνγκ επέστρεψε με γκολ (μπήκε στο 74′) ξεπερνώντας τον τραυματισμό του, ενώ στο ματς έπαιξε και ο αμυντικός Κόντι Λάιονς-Φόστερ (3/0) που επίσης προερχόταν από τραυματισμό. Ο αμυντικός Άλεξ Φίνεϊ (5/0) και ο μέσος Τζέιμς Ρόου (3/0) δεν αγωνίστηκαν, δύσκολα θα προλάβουν το ματς του Σαββάτου.
Η Έμπσφλιτ έφτασε στην πρώτη της νίκη με πολύ τύχη και πολύ άγχος, κάθε άλλο παρά έπεισε. Η Όλντερσοτ είναι μόλις ένα βαθμό μπροστά και παίζει καλύτερα εκτός έδρας. Αμφίρροπη αναμέτρηση, οι αμυντικές αδυναμίες των γηπεδούχων οδηγούν στο γκολ/γκολ του 1.75.

HALIFAX v SOLIHULL MOORS FC
Παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 στο 2′ νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Μπάροου. Δεύτερη σερί νίκη κι άμεση ανάκαμψη για τη “Φαξ” που τα χρειάστηκε πάντως στα πρώτα λεπτά. Ο Χάρντκαστλ έδωσε το προβάδισμα στη Μπάροου που έχασε ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της με τους Τζον Ρούνεϊ και Σκοτ Κουίγκλι. Η Χάλιφαξ κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του β’μέρους ο Λίαμ Νόλαν έκανε το 1-1 και η ορμή της έδειχνε ότι το δεύτερο γκολ ήταν ζήτημα χρόνου. Το πέτυχε στο 64′ με πέναλτι που κέρδισε ο Τζεφ Κινγκ και εκτέλεσε ο Λίαμ ΜακΆλιντεν. Η Μπάροου προσπάθησε να αντιδράσει κι έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ με τον Κουίγκλι, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Δεύτερη σερί ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας με 2-1 από την Ίστλιχ, αιφνιδιάστηκε με την ορμητικότητα των φιλοξενούμενων που έπαιζαν λες και ήταν αυτοί οι γηπεδούχοι. Ο αρχηγός της Ίρστλιχ Ντάνι Χόλαντς άνοιξε το σκορ στο 18′, ο κίπερ της Σόλιχαλ Ράιαν Μπουτ απέκρουσε δύσκολα τη βολίδα του Ρομπ Άτκινσον. Ο Άτκινσον έφτασε πάλι κοντά στο γκολ, σε κόρνερ του Πέιν, η κεφαλιά του όμως έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Το δεύτερο γκολ για την Ίστλιχ ήρθε στο 50′, ο Χόλαντς πάλι ο σκόρερ, δημιουργός ο Άτκινσον. Η Σόλιχαλ προσπάθησε να αντιδράσει είχε μια μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Νίκολς για να μειώσει στο 69′ με τον Χάνκοξ. Στο φινάλε άγγιξε και την ισοφάριση με κεφαλιά του Άλεξ Γκάντγκερ. “Θα δουλέψουμε σκληρά για να αντιδράσουμε στο ματς με τη Χάλιφαξ, όσο δύσκολο κι αν είναι το παιχνίδι” τα λόγια του Τιμ Φλάουερς. “Έχουμε δεχτεί δύο γροθιές στη μύτη και πρέπει να ρίξουμε κι εμείς μερικές-μεταφορικά μιλώ προφανώς” συμπλήρωσε ο τεχνικός της Μουρς.
Τρίτη σερί γκέλα φαντάζει δύσκολη για την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, δεν έχει κερδίσει ποτέ όμως στην έδρα της Χάλιφαξ. Οι γηπεδούχοι μετρούν μόνο νίκες εντός έδρας και ξέρουν να αμύνονται. Μπορούν να αποφύγουν την ήττα, με το 1 DNB στο 2.40 να αξίζει και με το παραπάνω.

HARROGATE TOWN v DOVER ATHLETIC
Έφερε 0-0 στην έδρα της Φάιλντ σε ένα ματς που στάθηκει πολύ άτυχη, έκανε τα πάντα εκτός από το να σκοράρει. Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στο πρώτο μέρος είχαν μόνο δύο καλές στιγμές, μία με τον Μάτι Κόσιλο που νικήθηκε από τον κίπερ της Χάρογκειτ, Τζέιμς Μπέλσοου και μία με την κεφαλιά του Κάιλ Τζέιμσον που έστειλε τη μπάλα άουτ. Αντίθετα η Χάρογκειτ είχε δύο δοκάρια, στο 16′ με τον Τζακ Μούλντον και στο 81′ με τον Γουόρελ Μπάρελ, κι ένα γκολ του Τζον Στιντ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Δύο φορές ο γκολκίπερ της Φάιλντ, Τζέιμς Μοντγκόμερι, νίκησε τον Άλεξ Μπράντλεϊ, ότι κι αν δοκίμαζε η Τάουν η μπάλα δεν ήθελε να μπει σε ένα ματς που αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με το βαθμό της ισοπαλίας.

Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 16′ παραλίγο να σπάσει το αήττητο της Γουόκινγκ τη Δευτέρα, προηγήθηκε στο 30′, για να χάσει τελικά με 2-1 στο 87′. Το παιχνίδι δεν μπορούσε να ξεκινήσει χειρότερα, με τον Κέρτις Κάμπεργουοτς να καταφέρνει να πάρει δύο κίτρινες μέσα σε 16 λεπτά αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε να προηγηθεί στο 31′ με τον Ρίκι Μοντέστε, δεν μπόρεσε όμως να αντέξει πολύ, οι “Καρδινάλιοι” ισοφάρισαν στο 42′ με κεφαλιά του Τζέικ Χάιντ κι είχαν ακόμα δύο ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το πήραν τελικά στο 88΄με τον Τόμπι Έντσερ πάνω που η Ντόβερ είχε πιστέψει στην ισοπαλία. Τιμωρημένος ο επιθετικός Κέρτις Κάμπεργουοτς (5/0) που αποβλήθηκε στο ματς της Δευτέρας.
Σαφέστατο προβάδισμα για τη Χάρογκειτ που δύσκολα θα μείνει χωρίς νίκη για δεύτερη σερί αγωνιστική. Η Ντόβερ έβγαλε ψυχή στο ματς με τη Γουόκινγκ και δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος. Με τα πιθανά Over 2.5 και γκολ/γκολ μικρά σε απόδοση θα καταφύγουμε στα 2-3 γκολ του 2.05, η Ντόβερ τα φέρνει με μεγάλη συχνότητα.

SUTTON UTD v MAIDENHEAD UTD
Έχασε μέσα από τα χέρια της το διπλό στην έδρα της Όλντερσοτ, παρότι προηγήθηκε στο 83′ δέχτηκε την ισοφάριση στο 90′. Σε ένα κακό ματς η Όλντερσοτ είχε τις καλύτερες ευκαιρίες να προηγηθεί, με τη Σάτον να κάνει επίσης κάποιες φάσεις. Το σκορ άνοιξε με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο μέσος Τζέιμι Κόλινς ο οποίος κανονικά δεν θα έπρεπε να αγωνιστεί. Είχε πάθει δηλητηρίαση κι έμεινε στον πάγκο, μπήκε όμως στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Το γκολ του φάνηκε να δίνει στη Σάτον την πρώτη της νίκη μετά το 1998 στην έδρα της “Σοτς” ο Μπέρκελι-Αγκιεπόνγκ όμως λύτρωσε τους γηπεδούχους σκοράροντας στο 89′. Η Σάτον συμπληρώνει 100 χρόνια στο «Gander Green Lane» την παραδοσιακή της έδρα, που αναφέρεται ως «Knights Community Stadium» για λόγους χορηγίας, κι η ατμόσφαιρα θα είναι εορταστική, η Μέιντενχεντ όμως δεν είναι και η ιδανικότερη αντίπαλος.
Στο 89′ υπέστη εντός έδρας ήττα από τη Μπρόμλεϊ σε ένα ματς που είχε ανοίξει το σκορ στο 65′. Ο Άλαν Ντέβονσαϊρ θέλησε να φρεσκάρει την ομάδα του κι έκανε αρχικά τρεις αλλαγές στο βασικό σχήμα, έγιναν τελικά 4 αφού ο Κάσιντι φάνηκε να χτυπά στο ζέσταμα. Παρά τις αλλαγές η Μέιντεν” έπαιξε με αυτοπεποίθηση κι έχασε μερικές καλές ευκαιρίες να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο. Το κατάφερε στο 65′ με τον Τζος Σμάιλ για να δεχτεί την ισοφάριση στο 77′ από τον Χάκετ-Φέαρτσαϊλντ. Έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναπάρει το προβάδισμα και το πλήρωσε στο 89′ όταν ο Χάκετ-Φέαρτσαϊλντ σκόραρε ξανά. Αμφίβολος ο επιθετικός Τζέικ Κάσιντι (6/2) που χτύπησε στο ζέσταμα.
Δύο ομάδες που τα πηγαίνουν καλύτερα εκτός έδρας, αήττητες μακριά από το σπίτι τους και οι δύο, με τη Μέιντενχεντ να έχει κάνει το 3 στα 3 εκτός έδρας. Αποτελεί τον “κακό δαίμονα” στην έδρα της Σάτον και μπορεί να αποφύγει την ήττα για ακόμα μία φορά. Στο 2.17 η απόδοση με την ασφάλεια που παρέχει το 2 DNB.

TORQUAY v HARTLEPOOL
2-2 στην έδρα της Μπαρνέτ, σε ένα παιχνίδι που κατάφερε να προηγηθεί 2-0 στο 30′ για να ισοφαριστεί στο 89′. Το ξεκίνημα δεν μπορούσε να είναι καλύτερο πήρε το προβάδισμα μόλις στο 5′ με τον Κου Νιέτ για να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 30′ με το μακρινό σουτ του Λιτλ. Όλα έδειχναν ότι θα έφτανε στην τρίτη σερί νίκη της, όμως η κατάσταση άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι μείωσαν νωρίς, στο 49′ με τον Μέισον-Κλαρκ και κυριάρχησαν στη συνέχεια. Έφτασαν κοντά στην ανατροπή στο 56′ όμως ο Τζακ Τέιλορ σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα, για να χαθεί ακόμα μια ευκαιρία στο 80′ από τον Μέισον-Κλαρκ. Ο Τέιλορ ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσα στο 89′, στέλνοντας τη μπάλα να βρει το δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Ξέσπασε με το εντυπωσιακό 4-2 επί της Ρέξαμ, σε ένα ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 38′. Ο Ράιτ έδωσε το προβάδισμα στους Ουαλούς, όμως η “Πουλς” ισοφάρισε στο 43′ με τον Γκίμι Τουρέ για να πετύχει ακόμα δύο γκολ με τον Νομπλ στο 48′ (με πέναλτι) και στο 52′. Η Ρέξαμ μείωσε τέσσερα λεπτά αργότερα με πέναλτι του Μπόμπι Γκραντ, στο 60′ όμως ο Τουρέ σκόραρε ξανά για τη Χάρτλπουλ. Τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Λόουλορ αφήνοντας τη Ρέξαμ με 10 παίκτες και το ματς είχε κριθεί. “Να χτίσουμε μομέντουμ” τα λόγια του Κρεγκ Χίγκνετ που ζήτησε από τους παίκτες του να κρατήσουν τα θετικά από το ματς με τη Ρέξαμ. “Τα έχουμε πάει καλά μέχρι τώρα, ήμασταν καλοί και τη Δευτέρα, πρέπει να χτίσουμε πάνω σε αυτό, να μαζέψουμε όσους περισσότερους βαθμούς μπορούμε” κατέληξε ο τεχνικός της Χάρτλπουλ.
Η Τορκί έχει προβάδισμα λόγω έδρας όμως η Χάρτλπουλ δείχνει πολύ επικίνδυνη και μπορεί όντως να χτίσει μομέντουμ όπως τονίσει ο τεχνικός της. Μπορεί πάντως να σκοράρει, κάτι που ισχύει και για τους γηπεδούχους, με το γκολ/γκολ στο 1.75 να συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες.

WOKING v BARROW
Συνεχίζει να διαψεύδει τους πάντες, πέμπτη σερί νίκη, αυτή τη φορά στην έδρα της Ντόβερ με 2-1, δεν ξεκολλάει από την κορυφή της βαθμολογίας. Ο Άλαν Ντόουσον δεν άλλαξε την ενδεκάδα παρότι αυτό ήταν το δεύτερο ματς σε τρεις μέρες και φάνηκε ότι οι “Καρδινάλιοι” θα έχουν εύκολο έργο όταν η Ντόβερ έμεινε με 10 παίκτες στο 16′, μετά την αποβολή του Κέρτις Κάμπεργουοτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Ντόβερ όμως ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Ρίκι Μοντέστε στο 31′ και το ευτύχημα για τη Γουόκινγκ είναι ότι ισοφάρισε πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 42′ με την κεφαλιά του Τζέικ Χάιντ. Συνέχισε την πίεση κι έκανε φάσεις για να δικαιωθεί στο 88′ με το γκολ του Τόμπι Έντσερ.

Παρότι προηγήθηκε στο 2′ έχασε 2-1 μέσα στην έδρα της από τη Χάλιφαξ. Ο Χάρντκαστλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους που έχασαν ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ με τους Τζον Ρούνεϊ (αδελφός του Γουέιν) και Σκοτ Κουίγκλι. Με φορτωμένο κέντρο προσπάθησε να κρατήσει μακριά από την εστία της τους φιλοξενούμενους και το κατάφερε στο πρώτο μέρος. Δέχτηκε όμως την ισοφάριση πέντε λεπτά μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου από τον Νόλαν. Το δεύτερο γκολ της Χάλιφαξ ήρθε στο 64′ με πέναλτι που κέρδισε ο Τζεφ Κινγκ και εκτέλεσε εύστοχα ο ΜακΆλιντεν. Η Μπάροου είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Κουίγκλι, δεν κατάφερε όμως να φτάσει στην ισοφάριση. Απέκτησε με τη μορφή δανεισμού τον 21χρονο αμυντικό Μάθιου Πλατ από τη Μπλάκμπερν και τον 19χρονο γκολκίπερ Μπραντ Γουέιντ από τη ΡότσντεϊΛ.
Η Γουόκινγκ δείχνει ασταμάτητη κι ο άσος δυνατός, τα παιχνίδια στην έδρα της όμως δεν είναι εύκολα κι η κόπωση κάποια στιγμή θα εμφανιστεί, αφού δύσκολα γίνονται αλλαγές στην ενδεκάδα. Τα παιχνίδια της Μπάροου ανοίγουν εκτός έδρας το Over 2.5 του 1.83 δείχνει καλή επιλογή.

WREXHAM v STOCKPORT
Προηγήθηκε στο 38′ και στο 60′ βρέθηκε να χάνει 4-2 στην έδρα της Χάρτλπουλ. Ο Ράιτ άνοιξε το σκορ στο 38′, ο Γκίμι Τουρέ ισοφάρισε στο 43′ για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τον Λίαμ Νομπλ για την “Πουλς” στο 48′ με πέναλτι και στο 52′. Με πέναλτι του Μπόμπι Γκραντ στο 56′ η Ρέξαμ μείωσε σε 3-2 για να σκοράρει ξανά στο 60′ για τη Χάρτλπουλ ο Τουρέ. Τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Λόουλορ με απευθείας κόκκινη, αυστηρή θεώρησε την αποβολή ο τεχνικός της Ρέξαμ, Μπράιαν Χιουζ. Θα απουσιάσει ο μέσος Τζέικ Λόουλορ (5/0) που αποβλήθηκε στο ματς με την “Πουλς” αφού η Ρέξαμ αποφάσισε να μην κάνει έφεση. Αμφίβολοι ο αριστερός μπακ Τζέιμς Τζένινγκς (6/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μάικλ Τσέιμπερς (3/0), η αποθεραπεία τους πηγαίνει καλά, θα τσεκαριστούν και δεν αποκλείεται να επιστρέψουν στην αποστολή.

Επιστροφή στις νίκες, επικράτησε 2-0 της Τσέστερφιλντ, σε ένα ματς που τα βρήκε πολύ σκούρα στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου κι έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ με τον αμυντικό Λόρενς Μαγκουάιρ (αδελφός του άσου της Μάν.Γιουνάιτεντ). Ένα λεπτό μετά τη έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Έλιοτ Όσμπορν άνοιξε το σκορ για τη Στόκπορτ που είχε άλλη μια ευκαιρία στο 51′ με τον Τζέικ Κίρμπι. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 79′ από τον Μπελ για να σφραγίζει τη νίκη της Κάουντι. Ικανοποιημένος από τον επαγγελματισμό των παικτών του ο Τζιμ Γκάνον που τόνισε ότι έδωσαν 7 ματς σε 23 μέρες. Απέδωσε τα εύσημα στον Μπελ που μπήκε στο ματς και σκόραρε αλλά και στον αρχηγό της ομάδας Πολ Τέρνμπουλ.
Η επιστροφή στις νίκες είναι το ζητούμενο για τη Ρέξαμ που είναι αήττητη στην έδρα της κι έχει ήδη μείνει πίσω στη βαθμολογία. Σκληρή ομάδα η Στόκπορτ τα παιχνίδια της ανοίγουν δύσκολα, ειδικά τα εκτός έδρας. Κλειστά αλλά με γκολ και τα εντός των “κόκκινων δράκων” τα 2-3 γκολ στο 1.97 δείχνουν πολύ πιθανά.

YEOVIL v NOTTS CO.
Στο 95′ έχασε 3-2 στην έδρα της Ντάγκεναμ, στο δεύτερο ημίχρονο και τα 5 γκολ της αναμέτρησης. Το σκορ μπορούσε πάντως να ανοίξει στο πρώτο μέρος, η Ντάγκεναμ είχε δοκάρι με τον Μπαλάντα και η Γέοβιλ μια ευκαιρία με τον Ρις Μέρφι. Ο Μέρφι ήταν αυτός που της έδωσε το προβάδισμα με κεφαλιά στο 36′, με κεφαλιά του Κουίνγκλι ισοφάρισαν στο 64′ οι γηπεδούχοι και πήραν προβάδισμα με νέα κεφαλιά του Οναριάσε στο 81′. Στο 82′ η ισοφάριση για τη Γέοβιλ από τον Γουόρθινγκ με το ματς να οδεύει προς την ισοπαλία. Η Γέοβιλ είχε αγκαλιάσει τους βαθμούς, όμως ο Κουίνγκλι πέτυχε στο 95′ το δεύτερο προσωπικό του γκολ αφήνοντας τη με άδεια χέρια. Η φυσική κατάσταση των παικτών ενδιαφέρει τον Ντάρελ Σαρλ που προσπαθεί να βρει ένα φυσιοθεραπευτή πλήρους απασχόλησης. Θα χρειαστεί να κάνει αλλαγές τώρα που τα ματς είναι απανωτά για να έχει τους καλύτερους παίκτες του φρέσκους.

Εντυπωσιακή νίκη με ανατροπή, 5-1 την Τσόρλι, μόλις η δεύτερη νίκη της στα 7 πρώτα παιχνίδια. Δέχτηκε γκολ στο 9′ από την κεφαλιά του Λιούς Μπέινς, αντέδρασε όμως ιδανικά. Ισοφάρισε στο 30′ με τον Νέιθαν Τάισον και πέτυχε δύο γρήγορα γκολ στο β’ μέρος με τους Μπόντεγουαϊν στο 49′ και Κρίστιαν Ντένις στο 53′. Ο Γουές Τόμας έκανε το 4-1 στο 65′ και σκόραρε ξανά στο 77′, έξι λεπτά νωρίτερα η Τσόρλι είχε μείνει με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Ο’Κιφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. “Υπάρχει καλή διάθεση, τέσσερα ματς χωρίς ήττα αλλά και κουρασμένα κορμιά κι έρχονται δύο δύσκολα ματς” δήλωσε ο Νιλ Άρντλεϊ που έχει προετοιμαστεί για το ματς με τη Γέοβιλ. “Αλλάζουν συχνά το σύστημα τους, παίζουν με τρεις ή τέσσερις πίσω κι εμείς έχουμε προετοιμαστεί για όλα τα πιθανά σενάρια, μπορούμε να ανταποκριθούμε σε κάθε αλλαγή συστήματος” σημείωσε ο τεχνικός της Κάουντι.
Το μεγάλο ματς της αγωνιστικής, μεταξύ των δύο ομάδων που έπαιζαν πέρυσι στη Λιγκ 2. Η Κάουντι δείχνει να έχει το μομέντουμ, περισσότερες επιλογές και ποιοτικότερο ρόστερ από τη Γέοβιλ, δεν την έχει όμως κερδίσει εκτός έδρας στις 8 τελευταίες επισκέψεις της. Βρίσκει δίχτυα αλλά δεν κρατά ανέπαφη την εστία της, το γκολ/γκολ στο 1.83 είναι πιθανό.

CHORLEY FC v BOREHAM WOOD
Προηγήθηκε στο 9′ για να γνωρίσει βαριά ήττα με 5-1 στην έδρα της Νοτς Κάουντι και παραμένει χωρίς νίκη στη Νάσιοναλ. Ο Λιούς Μπέινς άνοιξε το σκορ με μια καρφωτή κεφαλιά, η συνέχεια όμως ήταν εφιαλτική. Η Κάουντι ισοφάρισε στο 30′ με το γκολ του Νέιθαν Τάισον και πέτυχε δύο γρήγορα γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τους Μπόντεγουαϊν στο 49′ και Κρίστιαν Ντένις στο 53′. Δεν υπήρχε γυρισμός πια για την Τσόρλι με τον Γουές Τόμας να κάνει το 4-1 πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, στο 65′. Στο 71′ η Τσόρλι έμεινε και με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ο’Κιφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για να δεχτεί ένα ακόμα γκολ από τον Τόμας στο 77′. Τιμωρημένος μετά την αποβολή του ο μέσος Τζος Ο’Κιφ (7/0).

Βρέθηκε με 10 παίκτες από το δεύτερο λεπτό κι έχασε τελικά μέσα στην έδρα της με 2-1 από την Έμπσφλιτ. Ο Ιλισάμνι πήρε απευθείας κόκκινη γιατί ανέτρεψε στο ύψος της περιοχής τον Γουίλσον που ήταν σε προφανή θέση για γκολ κι η Γουντ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 13′ από το μακρινό σουτ του Τζέιμς Μπολ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ούγκγου έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά κι έκανε το 2-0 για την Έμπσφλιντ η Μπόρεχαμ φάνηκε να πηγαίνει για συντριβή. Στάθηκε τυχερή στο ξεκίνημα του β’ μέρους όταν ο Γκόναρντ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αντέδρασε όμως στη συνέχεια, είχε και αυτή δοκάρι και κατάφερε να μειώσει με τον Μαρς να σκοράρει στο 76′ εκτελώντας πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Πίεσε με απανωτά κόρνερ στη συνέχεια χωρίς να φτάσει στην ισοφάριση. “Δεν υπάρχει πανικός, κάθε άλλο” τα λόγια του τεχνικού της ομάδας, Λουκ Γκάραρντ, που αναμένεται να έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του.
Ένας βαθμός χωρίζει την ουραγό Τσόρλι από τη Μπόρεχαμ που βρίσκεται στην 20η θέση, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν την ανάκαμψη σε ένα ματς που θα μεταδοθεί τηλεοπτικά. Δεν αποκλείεται να αλληλοεξουδετερωθούν, οφείλουν πάντως να ψάξουν τη νίκη, το ματς δείχνει ανοικτό και το Over 2.5 εξαιρετικό στο 1.97.