England National League

21:45 AFC Fylde – Sutton United
Στο 93′ έχασε 2-1 στην έδρα της Μπαρνέτ, ερχόταν από 3 σερί νίκες. Πολύ καλύτερη η Μπαρνέτ, ειδικά στο πρώτο μέρος όταν και κατάφερε να προηγηθεί στο 37′ με τον Τζακ Τέιλορ. «Το πρώτο ημίχρονο είναι το χειρότερο που έχουμε κάνει από τότε που έχω έρθει κι ήμασταν τυχεροί που χάναμε μόνο 1-0» τα λόγια του τεχνικού της Φάιλντ, Τζιμ Μπέντλεϊ. Αυτός που κρατούσε τη Φάιλντ στο ματς ήταν ο γκολκίπερ της, Σαμ Χόρνμπι, έκανε τέσσερις αποκρούσεις αποτρέποντας ένα δεύτερο γκολ, για να δει την ομάδα του να φτάνει στην ισοφάριση στο 60′. Ο Ντάνι Ρόου με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσα, πετυχαίνοντας το ένατο φετινό του γκολ, όμως η Μπαρνέτ πήρε τη νίκη με κεφαλιά του Σιμεόν Ακινόλα στο 93′.
Πήρε 1-1 στην έδρα της Νοτς Κάουντι, έφτασε τα 3 ματς χωρίς ήττα και μόνο ο χειρότερος συντελεστής τερμάτων την έφερε στην επικίνδυνη ζώνη, στην ισοβαθμία της με τη Ρέξαμ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 14′ από το γκολ του Γουές Τόμας και θα μπορούσε να δεχτεί ένα ακόμα δέκα λεπτά αργότερα, όμως ο γκολκίπερ της, Νικ Τζάνεφ, σταμάτησε τον Τόμας. Η Σάτον άρχισε να μπαίνει στο ματς και να απειλεί την Κάουντι, είχε ένα σουτ του Χάρι Μπιούτιμαν που απέκρουσε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Σαμ Σλόκομπ κι ακόμα μια ευκαιρία με τον Αγιεμπόι πριν τελειώσει το ημίχρονο. Πίεσε στην επανάληψη και πήρε αυτό που άξιζε στο 76′ όταν ο Μπιούτιμαν έκανε το 1-1 πετυχαίνοντας το ένατο φετινό του γκολ. Το σκορ κράτησε στη συνέχεια ο Τζάνεφ σταματώντας τον Μάικλ Ντόιλ.
Η έδρα δίνει προβάδισμα στη Φάιλντ, η Σάτον παλεύει για την παραμονή της και το αποτέλεσμα στην έδρα της Κάουντι της έδωσε ψυχολογία. Δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος και τελευταία βρίσκει δίχτυα, το γκολ/γκολ στο 1.70 είναι πιθανό.

21:45 Chesterfield – Yeovil Town
Υπέστη οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπρόμλεϊ σε ένα ματς που κέρδιζε 1-0 μέχρι το 77! Ήταν η τέταρτη ήττα στα 5 τελευταία παιχνίδια, έφτασε τα 6 ματς χωρίς νίκη. Το σκορ άνοιξε στο 15′ ο Μάικ Φόντοπ-Τάλουμ πετυχαίνοντας το 9ο γκολ του τη φετινή σεζόν, η Τσέστερφιλντ έδειχνε καλύτερη και φάνηκε να κρατά τη νίκη. Η ισοφάριση ήρθε στο 77′ από κεφαλιά του Μπεν Γουίλιαμσον σε εκτέλεση φάουλ του Λουκ Κούλσον, και πέντε λεπτά αργότερα ένα αυτογκόλ του Γουίλ Έβανς (με κεφαλιά, με τον Κούλσον να έχει βγάλει πάλι τη σέντρα), έδωσε τη νίκη στην Μπρόμλεϊ. Η Τσέστερφιλντ αδικείται από το αποτέλεσμα ο προπονητής της, Τζον Σέρινταν, διαμαρτύρεται για δύο πέναλτι που δεν δόθηκαν στην ομάδα του, το ένα ήταν πεντακάθαρο: «μερικές φορές όμως όταν είσαι στις τελευταίες θέσεις δεν παίρνεις σφυρίγματα», τόνισε χαρακτηριστικά.
Επέστρεψε στις νίκες μετά από 6 ματς, κέρδισε 2-0 τη Χάλιφαξ κι είναι στην 3η θέση, 6 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπάροου. Παλικαρίσια νίκη αφού βρέθηκε να παίζει με 10 παίκτες από το 9′ μετά την αποβολή του Ομοτάγιο. Δεν πτοήθηκε, έφτασε κοντά στο γκολ με τον Κόρντνεϊ Ντούφους στο 15′, ο Ντούφους ήταν αυτός που άνοιξε τελικά το σκορ με κεφαλιά στο 34′, μετά από σέντρα του Κρις Ντάγκναλ. Η Χάλιφαξ πίεσε στην επανάληψη, ζήτησε και πέναλτι στο 53′, η Γέοβιλ όχι μόνο άντεξε στην πίεση αλλά πέτυχε κι άλλο γκολ, με τον Ντούφους να σκοράρει ξανά στο 93′. Τιμωρημένος ο Γκολντ Ομοτάγιο (Ε, 13/2) μετά την αποβολή του, θα εκτίσει ποινή τριών αγωνιστικών. Εξέτισαν τις δικές τους κι επιστρέφουν οι Ρεμεάο Χάτον (Μ, 19/1) και Τομ Μπράντμπερι (Α, 16/1).
Η Γέοβιλ είναι καλύτερη και εξαιρετική εκτός έδρας, η Τσέστερφιλντ όμως τα δίνει όλα για να ξεκολλήσει από τη ζώνη του υποβιβασμού και άξιζε κάτι παραπάνω στο ματς με την Μπρόμλεϊ. Θα προτιμούσαμε την ασφάλεια του 2 DNB, όμως η απόδοση είναι χαμηλή. Το Over 2.5 στο 1.71 αποτελεί αξιοπρεπή επιλογή, καθώς τα ματς της Τσέστερφιλντ «ανοίγουν».