England League One

21:45 Coventry City – Fleetwood Town
Νέα απώλεια βαθμών για την Κόβεντρι, η οποία περιορίστηκε σε ισοπαλία χωρίς γκολ με αντίπαλο τη ΜΚ Ντονς. Θα μπορούσε να προηγηθεί, αλλά δεν αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε, ενώ… σώθηκε από το δοκάρι στα τελευταία λεπτά. Οι «γαλάζιοι ουρανοί» μοιάζουν να έχουν μπει σε φάση ντεφορμαρίσματος και χάνουν έδαφος στη βαθμολογία, ενώ η αποχή από το σκοράρισμα προβληματίζει τον προπονητή Μαρκ Ρόμπινς. Δεν αποκλείεται να υπάρξουν αλλαγές στην ενδεκάδα για το ματς με τη Φλίτγουντ, αφού ο Ρόμπινς αναζητεί τρόπο να…. συνεφέρει την ομάδα. Από τραυματισμούς ταλαιπωρούνται οι επιθετικοί Γκόντεν (11/3), Τζόμπελο (10/1).
Εντυπωσιακή επιστροφή στις νίκες για τη Φλίτγουντ, η οποία μετέτρεψε το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου με την Μπέρτον σε θρίαμβο με 4-1. Πρωταγωνιστής ήταν ο Μάντεν, που σημείωσε χατ τρικ. H Φλίτγουντ διατηρήθηκε στα ψηλά… πατώματα της κατάταξης και ο προπονητής Τζόεϊ Μπάρτον θέλει να υπάρξει διάρκεια στις καλές εμφανίσεις. Στις δηλώσεις του, ο Μπάρτον χαρακτήρισε δύσκολη αντίπαλο την Κόβεντρι, παρά τα πρόσφατα αρνητικά αποτελέσματα και συμπλήρωσε πως περιμένει μια σκληρή μάχη μεταξύ ομάδων που βρίσκονται κοντά στη βαθμολογία. Αμφίβολος θεωρείται ο μεσοεπιθετικός ΜακΆλενι (4/1), ενώ δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος μέσος Κουτς (12/0).
H Κόβεντρι μοιάζει να έχει χάσει τη φόρμα της, όμως είναι ομάδα με γερές βάσεις και δεν θα αργήσει να… συνέλθει. Η Φλίτγουντ έχει ανεβασμένη ψυχολογία μετά από τη νίκη επί της Μπέρτον. Επιλογή τα 2-3 γκολ.

21:45 Ipswich Town – Rotherham
Το αήττητο της Ίπσουιτς τερματίστηκε στο Άκρινγκτον, όπου η ομάδα του Πολ Λάμπερτ έχασε 2-0. Η Ίπσουιτς δέχτηκε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο, αλλά δεν κατάφερε ούτε καν να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς. Ο Λάμπερτ ελπίζει ότι η ήττα έγινε… μάθημα στους παίκτες του και περιμένει μεγαλύτερη συγκέντρωση και περισσότερο πάθος στο ματς με τη Ρόδεραμ. Διαθέσιμος είναι ο αμυντικός Γουίλσον (7/0), αμφίβολοι θεωρούνται ο επιθετικός Νόργουντ (11/5), ο μέσος Ντόουνς (11/1) και ο αμυντικός Βίνσεντ – Γιανγκ (7/2), ενώ βέβαιη είναι η απουσία του τιμωρημένου μέσου Ντόμπρα (1/0).
Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα η Ρόδεραμ, η οποία ηττήθηκε 2-1 από την Όξφορντ. Βρέθηκε να χάνει στο 23′, ισοφάρισε στο 35′, όμως δεν μπόρεσε να απαντήσει στο δεύτερο γκολ που δέχτηκε, στο 57′. O προπονητής Πολ Γουόρν είπε ότι οι παίκτες του θα πρέπει να αποφύγουν τα εύκολα λάθη στο Ίπσουιτς, αν θέλουν να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα, ενώ υποστήριξε ότι το γεγονός ότι η αντίπαλος προέρχεται από την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, την κάνει ακόμα πιο επικίνδυνη. Προβλήματα τραυματισμών αντιμετωπίζουν ο αμυντικός Ρόμπερτσον (10/2) και οι επιθετικοί Βασέλ (4/0), Λάνταπο (10/3).
Έχει ενδιαφέρον η όποια αντίδραση της Ιπσουιτς, μετά από την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, ιδιαίτερα όταν αντίπαλος είναι μια καλή ομάδα, όμως η Ρόδεραμ. Ο άσος παραμένει η πρώτη επιλογή, εναλλακτική τo G/G.

21:45 Peterborough – Accrington Stanley
Έστω και δύσκολα, η Πιτέρμπορο πέρασε από την έδρα της Τζίλιγχαμ, επικρατώντας 2-1. Προηγήθηκε 2-0 στο 51′, δέχτηκε γκολ στο 80′, όμως διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα του Ντάρεν Φέργκιουσον διατηρήθηκε ψηλά στη βαθμολογία, φτάνει με άνεση στο γκολ και ο «Φέργκι- τζόυνιορ» θέλει από τους παίκτες του να αντιμετωπίσουν με τη δέουσα σοβαρότητα και το ματς με την Άκρινγκτον, χωρίς να επηρεαστούν από τη χαμηλή βαθμολογική θέση της αντιπάλου. Ουσιαστικά, η αποστολή είναι πλήρης, αφού ο πολύτιμος μεσοεπιθετικός Μάντισον (12/6) ξεπέρασε κάποιες ενοχλήσεις και ο έτερος μέσος Ριντ (11/1) εξέτισε την ποινή του. Αμφότεροι διεκδικούν θέση στο αρχικό σχήμα.
Η πρώτη ομάδα που κέρδισε στο φετινό πρωτάθλημα την Ίπσουιτς έγινε η Άκρινγκτον, η οποία πήρε τη νίκη με 2-0. Πέτυχε και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο φρόντισε να διαφυλάξει το σκορ. Τέτοιες νίκες είναι πολύτιμες στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα για να κρατηθεί στην κατηγορία, ενώ βοηθούν τους παίκτες να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση, όπως υπογράμμισε ο προπονητής Τζον Κόλμαν. Για το παιχνίδι με την Πιτέρμπορο, ο Κόλμαν θα στερηθεί δύο αξιόλογες λύσεις στην άμυνα, αφού είναι τιμωρημένοι ο Σάικς (13/0) και ο Οπόκου (8/0). Παραμένει εκτός πλάνων ο τραυματίας επιθετικός Μπέικερ – Ρίτσαρντσον (2/0).
H Πιτέρμπορο έχει βρει ρυθμό και είναι ομάδα με μεγαλύτερη ποιότητα από την Άκρινγκτον. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν να χάσουν κάτι και η νίκη επί της Ίπσουιτς τόνωσε το ηθικό τους. Στα υπόψη ο άσος, όπως και το Over 2.5.