England FA Cup

21:45 Harrogate Town – Portsmouth
Προηγήθηκε στην έδρα της Ίστλιχ, για να χάσει τελικά με 4-2, πρώτη ήττα μετά από 10 ματς. Βρίσκεται πάντως στην επτάδα. Ξεκίνησε ιδανικά παίρνοντας το προβάδισμα στο 9′ με το γκολ του Κίερναν, όμως η Ίστλιχ ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε ο Σμαρτ κι εκτέλεσε εύστοχα ο Ρέντελ στο 37′, για να σκοράρει με κεφαλιά τέσσερα λεπτά αργότερα γυρίζοντας το ματς. Ο Μπίαργουις έκανε το 3-1 στο 57′, ο Μάλντουν μείωσε στο 69′ για την Τάουν όμως ο Ρέντελ σκόραρε ξανά στο 70′ και το χατ-τρικ του ήταν που καθόρισε το ματς. H πορεία της Χάρογκειτ είναι εξαιρετική, ο τεχνικός της, Σάιμον Γουίβερ αναδείχτηκε προπονητής του μήνα για τον Οκτώβριο στη Νάσιοναλ. Ανανεώθηκε μέχρι το τέλος της σεζόν ο δανεισμός του Τζακ Ντάιμοντ από τη Σάντερλαντ, ο 19χρονος εξτρεμ είναι από τους καλύτερους της Τάουν στα τελευταία παιχνίδια. O Kόνορ Χολ (Α, 17/1) δεν είναι διαθέσιμος. Στο Κύπελλο πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη-πρόκριση με 2-1 στην έδρα της Χάλιφαξ, δεν έχει περάσει ποτέ στην ιστορία της όμως στον β’ γύρο.
Νίκησε 4-1 τη Σάουθεντ την Τρίτη κι έφτασε τα 4 ματς χωρίς ήττα στη Λιγκ 1. Προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Τζον Μαρκίς και πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης έκανε το 2-0 με τον Έλις Χάρισον. Είχε στη συνέχεια δοκάρι με τον Τομ Νέιλορ. Η Σάουθεντ μείωσε στο 69′ με ένα μακρινό σουτ του Γκούντσιπ, όμως η «Πόμπεϊ» δεν ανησύχησε. Ο Χάρισον σκόραρε ξανά στο 80′ εκτελώντας το πέναλτι που κέρδισε ο Ράγκετ για να διαμορφώσει το τελικό 4-1 στο 84′ ο Μάρκους Χάρνες. Αμφίβολος ο Κρεγκ ΜακΓκίλιβρεϊ (Τ, 13/0), υπέστη τράβηγμα στην προπόνηση κι έχασε το ματς με τη Σάουθεντ, ο Κένι Τζάκετ ευελπιστεί ότι θα τον έχει στη διάθεση του. Δεν θα έχει σίγουρα τον Ρος ΜακΓκρόρι (Α, 9/0) ο οποίος χτύπησε στο ματς με τη Σάουθεντ κι αναμένεται να μείνει 4 με 6 βδομάδες εκτός αγώνων.
Δυο κατηγορίες πιο πάνω η Πόρτσμουθ είναι δίκαιο φαβορί και το κακό για τη Χάρογκειτ είναι ότι η αντίπαλός της θέλει να προχωρήσει στο Κύπελλο. Η απόδοση του διπλού πάντως δεν ικανοποιεί, δεν αποκλείεται η πρόκριση να κριθεί σε επαναληπτικό. Το ματς δείχνει κλειστό, το Under 2.5 αξίζει το ρίσκο στο 2.05.