Εμπιστοσύνη στα επιθετικά τους όπλα

*Στο «Σαν Σίρο» η Μίλαν αναμετράται με τη Λάτσιο στο δεύτερο μεγάλο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Serie A’ Ιταλίας.

2144: AC Milan – Lazio Rome 19:00 («San Siro»)

Μίλαν: 45 μόλις λεπτά ήταν αρκετά για τη Μίλαν για να επιβληθεί εντός έδρας της Κάλιαρι με 4-1. Μόλις στο 12ο λεπτό ο Τονάλι άνοιξε το σκορ για τους «ροσονέρι», ενώ άμεση ήταν η απάντηση από τους «σαρδηνούς», ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1 στο 15′. Η χαρά τους ωστόσο κράτησε μόλις δύο λεπτά, αφού ο Λεάο αρχικά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Μίλαν, ενώ στο 24΄ο Ζιρού της έδωσε σκορ ασφαλείας. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε και πάλι ο Ζιρού με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι. Έτσι λοιπόν η Μίλαν μετά την εκτός έδρας νίκη (0-1) στη πρεμιέρα επί της Σαμπντόρια, έφτασε σε άλλη μία, μετρώντας μέχρι στιγμής το απόλυτο στη σεζόν. Βέβαια το σημερινό της έργο δεν έχει καμία σχέση με τα προηγούμενα, αφού αντίπαλος της είναι η επίσης ανεβασμένη Λάτσιο.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός έχει τεθεί ο Κεσί (χαφ), ενώ ο Ζιρού μετά τα δύο γκολ που πέτυχε απέναντι στην Κάλιαρι, διαγνώστηκε με κορωνοϊό και αυτόματα τέθηκε σε καραντίνα. Αμφίβολη η συμμετοχή του Κρούνιτς (χαφ), ενώ όπως όλα δείχνουν επιστρέφει ο Ιμπραϊμοβιτς (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Μενιάν, Καλάμπρια, Κιάερ, Τόμορι, Ερνάντες, Τονάλι, Κρούνιτς (Μπακαγιόκο), Σαάλεμακερς, Ντίαζ, Καστιγιέχο, Λεάο.

Λάτσιο: Επίδειξη δύναμης σε βάρος της Σπέτσια έκανε στο πιο πρόσφατο της παιχνίδι η Λάτσιο, φιλοδωρώντας την με έξι γκολ. Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ από το 4ο μόλις λεπτό, ωστόσο απ’ εκεί και πέρα ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος από πλευράς Λάτσιο. Αστραπιαία στο 5′ και στο 15′ ο Ιμόμπιλε γύρισε το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του, ενώ στο 45+2 πέτυχε χατ τρικ, ενώ αυτό θα μπορούσε να το είχε κάνει ένα λεπτό νωρίτερα, αφού είχε απωλέσει πέναλτι. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47′) ο Άντερσον ανέβασε το σκορ στο 4-1, ενώ στο 54′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο. Τότε σαφώς και τα πράγματα για τους «λατσιάλοι» έγιναν ακόμη πιο εύκολα και με τους Χισάι και Λουίς Αλμπέρτο στο 70′ και 85′ έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους με 6-1. Έτσι μετά τη νικηφόρα εκτός έδρας πρεμιέρα με 1-3 επί της Έμπολι, ακολούθησε άλλη μια νίκη για τη Λάτσιο, κάνοντας το 2/2. Το μεγαλύτερο τεστ για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είναι σήμερα, καθώς κοντράρεται με την Μίλαν, η οποία μέχρι στιγμής τα πηγαίνει κι’ αυτή εξαιρετικά.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Αντεκάνιε (εξτρέμ) και Λατζάρι (μπακ), ενώ πρόβλημα αποκόμισε ο Ιμόμπιλε (επιθετικός) και η συμμετοχή του θεωρείται αμφίβολη.

Πιθανή ενδεκάδα: Ρέινα, Μάρουσιτς, Γκάμπαρον, Ατσέρμπι, Χισάι, Λουίς Αλμπέρτο, Λούκας Λέιβα, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Άντερσον, Πέδρο, Ιμόμπιλε (Μουρίκι).

Προϊστορία: Στις τελευταίες 11 αναμετρήσεις που έγιναν στο Μιλάνο η Μίλαν μετράει έξι νίκες, έναντι μόλις μίας της Λάτσιο. Επίσης άλλα τέσσερα μεταξύ τους παιχνίδια ολοκληρώθηκαν στην ισοπαλία.

01.02.11Serie A’ΜίλανΛάτσιο0:0

**Ένα πραγματικό ντέρμπι αναμένεται να παρακολουθήσουμε το απόγευμα στο «Σαν Σίρο» ανάμεσα σε δύο ομάδες που στις δύο πρώτες αγωνιστικές έδειξαν να βρίσκονται σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και θα διεκδικήσουν τις πιθανότητες τους για την κατάκτηση της φετινής κούπας. Συχνά πυκνά τα παιχνίδια Μίλαν – Λάτσιο εκτός από μεγάλες συγκινήσεις κρύβουν και αρκετά γκολ, πόσο μάλλον που στη φετινή σεζόν και οι δυο τους προέρχονται από το απόλυτο, πετυχαίνοντας μέχρι στιγμής η μεν Μίλαν 5 γκολ και η δε Λάτσιο 9. Έτσι θα δώσουμε εμπιστοσύνη στα επιθετικά τους όπλα για να επαληθεύσουμε το Over 2,5 γκολ. Στη Meridianbet η συγκεκριμένη επιλογή βρίσκεται στο 1,67 και αποτελεί την ψηλότερη απόδοση της αγοράς.

1ST DEPOSIT BONUS: 100% μπόνους πρώτης κατάθεσης μέχρι €150!