Deportivo La Coruña vs Málaga CF Ισπανία Segunda Division Promotion Play-Off SF

Θα πέσουν κορμιά…

Θα πέσουν κορμιά...

Η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια που πήρε την τελευταία θέση που οδηγούσε στα πλέι οφ ανόδου, φιλοξενεί τη Μάλαγα που είχε εξασφαλίσει τα μπαράζ εδώ και καιρό και ξεκούρασε παίκτες την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Τι ισχύει: Διπλοί ημιτελικοί για τα πλέι οφ ανόδου. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Αν φέρουν το ίδιο αποτέλεσμα και στα δύο ματς, θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση στη ρεβάνς. Αν δεν αλλάξει κάτι εκεί τότε θα προκριθεί η ομάδα που τερμάτισε σε ψηλότερη θέση στην κανονική περίοδο (στη συγκεκριμένη περίπτωση η Μάλαγα) αφού δεν υπάρχει η διαδικασία των πέναλτι.

* Στις δύο φετινές τους αναμερτήσεις στην κανονική περίοδο ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο «Ριαθόρ» και 0-0 στο «Λα Ροσαλέδα»

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια

Το Σάββατο επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Κόρδοβα χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Μπόρχα Βάλε στο 45′ και ο Πέδρο στο 50′ και τερμάτισε στην εξάδα και πήρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ ανόδου. Στα τελευταία εφτά παιχνίδια έχει μόλις μια ήττα (4-2-1), ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα τρία τελευταία παιχνίδια.

«Στα πλέι οφ δεν υπάρχουν φαβορί. Ο νικητής θα αποφασιστεί σε μικρές λεπτομέρειες. Η Μάλαγα έχει μια μεγάλη ομάδα με πολλή ποιότητα. Εμείς στην Ντεπορτίβο θα πρέπει να είμαστε οι ίδιοι, ο καθένας ξέρει τι πρέπει να κάνει. Τώρα είναι η στιγμή της αλήθειας», είπε ο ποδοσφαιριστής Πέδρο Σάντσεθ.

«Πρέπει να χειριστούμε τη στιγμή της ευφορίας. Είναι θεαματικό να έχουμε αυτή την ατμόσφαιρα, αλλά πρέπει να είμαστε πιστοί στο έργο μας. Δεν θεωρώ ότι είναι το φαβορί η Μάλαγα. Η πραγματικότητα είναι ότι έχουν κάποιο πλεονέκτημα. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε την ιδέα που μας έχει φέρει εδώ», τόνισε ο κόουτς Χοσέ Λουίς Μάρτι.

Αγωνιστικά Νέα: Έτοιμος είναι ο πρώτος σκόρερ Κίκε (36/16), ενώ μακροχρόνια απών είναι ο χαφ Κρον-Ντέλι (13/0).

Μάλαγα

Το Σάββατο έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες επικρατώντας εντός έδρας της Έλτσε με 3-0. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 5′ και πέτυχε άλλα δύο τέρματα (66′, 71′) στην επανάληψη. Έτσι. τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας με πέντε βαθμούς διαφορά από την 2η Γρανάδα. Τελευταία της ήττα ήταν στις 27 Απριλίου από τη Μαγιόρκα.

«Αντιμετωπίζουμε το παιχνίδι με επιθυμία, αισιοδοξία και εμπιστοσύνη. Ο στόχος είναι πολύ σαφής και είναι η άνοδος. Aντιμετωπίζουμε το πρώτο ματς με μεγάλο ενθουσιασμό και είμαστε πεπεισμένοι ότι θα πάρουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, έτσι ώστε ο αγώνας ρεβάνς να κλείσει θετικά με τους οπαδούς μας», είπε ο προπονητής της Μάλαγα, Βίκτορ Σάντσεθ που ήταν ποδοσφαιριστής της Λα Κορούνια από το 1999 ως το 2006, ενώ έκατσε και στον πάγκο της μια σεζόν (2015-16).

Αγωνιστικά Νέα: Κανονικά είναι διαθέσιμος ο βασικός τερματοφύλακας Μουνίρ (36/0) που πήρε άδεια από την εθνική του ομάδα, αλλά όχι και ο μέσος Άλφρεντ Ν’ντιάγιε (34/5). Εξέτισε και επιστρέφει ο επιθετικός Μπλάνκο Λεσούκ (39/9). Δεν υπολογίζεται οι αμυντικοί Θιφουέντες (24/2),
Λομπάν (10/0)και ο μέσος Χουανκάρ (6/1).

Πρόταση

Οι δύο ομάδες ήρθαν δύο φορές ισόπαλες στην κανονική περίοδο (0-0 και 1-1). Γιατί να μην φέρουν και μια τρίτη ισοπαλία και τώρα σε ένα ιδιαίτερα κρίσιμο ματς όπου υπάρχει και ρεβάνς; Αν θα παίζαμε κάτι θα ήταν το under και αν θέλει κάποιος να ρισκάρει περισσότερο το «Χ» όμως αυτό που έχει πραγματική αξία είναι το Χ2 +under 3,5 στην betonalfa.