Denmark Superligaen

20:00 Odense BK – AaB Aalborg
Τα άσχημα αποτελέσματα των “Νησιωτών” στους τελευταίους 3 αγώνες επέφεραν την βαθμολογική πτώση και την έξοδο από την εξάδα. Η Οντένσε ηττήθηκε απρόσμενα και στην έδρα της Χόρσενς με 2-1 παρ’όλο που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καντρίι. Στο δεύτερο ημίχρονο η Χόρσενς πέτυχε την ολική επαναφορά στο σκορ με τον Μάρκο Λουντ να στέκεται άτυχος και να σκοράρει στη λάθος εστία στο 61′ προτού τα δεδομένα ανατραπούν εντελώς στο 65′. Σίγουρα υπάρχει ανησυχία για την εικόνα της ομάδας και με τα δύσκολα ματς απέναντι σε Άαλμποργκ και Κοπεγχάγη, ο χειμώνας μπορεί να κλείσει πολύ άσχημα για την ΟΒ. Η Οντένσε ελπίζει να έχει την αύρα της ομάδας που 25 χρόνια πριν απέκλεισε τη Ρεάλ Μαδρίτης για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ με 2-0 μέσα στο “Μπερναμπέου”, φορώντας κιτρινόμαυρα. Προς τιμήν εκείνης της ομάδας που πέτυχε το “Θαύμα της Μαδρίτης”, όπως αποκαλέστηκε η νίκη, έχει σχεδιαστεί ειδική εμφάνιση που θα φορεθεί στον αγώνα. Μοναδικός απών ο Τβερσκόφ (Α, 15/0).

Απογοητευτική ισοπαλία εντός έδρας με τη Χόμπρο την προηγούμενη αγωνιστική. Όλη η ιστορία του ματς γράφτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Τελάντερ να βάζει αυτογκόλ και τον Ολλανδό επιθετικό Φαν Βέερτ να επιστρέφει μετά από πολύ καιρό στα γκολ. Η έλλειψη του φορμαρισμένου Κάουφμαν από την επιθετική της γραμμή ήταν εμφανής και σίγουρα δεν την τιμάει ιδιαίτερα το γεγονός ότι στηρίζεται σε ένα 18χρονο παιδί. Τα ματς με Οντένσε και Νόρντζελαντ θα κρίνουν εν πολλοίς αν θα βρίσκεται εντός της εξάδας στη χειμερινή διακοπή και θα αισιοδοξεί ή θα βρεθεί να κυνηγάει με την επανέναρξη της Σούπερλιγκα. Μεγάλες επιστροφές για το ματς αυτό, καθώς οι Κάουφμαν (Ε, 15/7) και Κάσπερ Πέντερσεν (Α, 13/0) ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους και είναι διαθέσιμοι. Μετά από καιρό ο κόουτς Φρίις έχει πλήρη αποστολή στα “χέρια” του.

Η φετινή σεζόν της Σούπερλιγκα μας έχει διδάξει πως οι παραδόσεις, οι επέτειοι και οι φορτισμένες περιστάσεις επηρεάζουν. Στην Οντένσε γιορτάζουν τα 25 χρόνια από το “Θαύμα της Μαδρίτης”. Δεν λέμε ότι είναι αρκετός αυτός ο λόγος για νίκη, αλλά φαντάζει δύσκολο η καλή αυτή ομάδα να κάνει 4 ήττες στη σειρά. Μεταφυσικών προεκτάσεων άσος.