Denmark Superligaen

20:00 Hobro IK – AC Horsens
Πήρε ένα πολύ σημαντικό βαθμό στη δύσκολη έδρα της Άαλμποργκ. Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Χόμπρο έκανε ένα από τα δυνατά ξεκινήματα που συνηθίζει φέτος και προηγήθηκε με αυτογκολ του Τελάντερ μετά από εκτέλεση κόρνερ μόλις στο 5′. Στο 10′ όμως, δέχτηκε την ισοφάριση και στο υπόλοιπο του παινχιδιού περιορίστηκε κυρίως σε παθητικό ρόλο αλλά κατάφερε να απωθήσει την Άαλμποργκ. Ήταν η δεύτερη ψυχωμένη εκτός έδρας εμφάνιση για τη Χόμπρο μετά από αυτή στο Πάρκεν, κι αν στο Πάρκεν έφυγε με άδεια χέρια, κόντρα στην Άλλμποργκ τσίμπησε ένα πολύ σημαντικό βαθμό. Ο αγώνας με την Χόρσενς είναι μεγάλης σημασίας καθώς θα είναι μία από τις ομάδες που θα την ανταγωνιστούν για την παραμονή. Eκτός μένουν και πάλι οι τραυματίες Χβίλσομ (Ε, 1/0) και Τγέρνελουντ (Α, 3/0) αλλά ο κόουτς Σόρενσεν έχει συνηθίσει να “ζει” και χωρίς αυτούς.

Απρόσμενη νίκη για την Χόρσενς κόντρα στην Οντένσε την προηγούμενη αγωνιστική. Στο 22′ ο αμυντικός Λουμπ υπέπεσε σε πέναλτι κάνοντας χέρι μέσα στην περιοχή, ο Καντρίι εκτέλεσε εύστοχα και φάνηκε ότι η Οντένσε όδευε για το διπλό. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως το αφήγημα άλλαξε εντελώς μόλις σε 4 λεπτά. Στο 61′ ο αμυτνικός της Οντένσε, Λουντ έστειλε την μπάλα στη λάθος εστία για το 1-1 και στο 65′ ο Μπιάρκε Γιάκομπσεν πέτυχε το νικητήριο τέρμα. Η Χόρσενς τον τελευταίο καιρό θυμίζει επιτέλους το λόγο που της δόθηκε το παρατσούκλι “Κίτρινος Κίνδυνος”. Έβαλε από κάτω της κι άλλη ομάδα (Σοντερίσκε) και βρίσκεται πλέον στην 10η θέση στο +6 από την γραμμή του υποβιβασμού, δηλαδή τη Χόμπρο. Ο Μπο Χένρικσεν είναι ένας φιλόδοξος προπονητής κι είμαστε σίγουροι ότι θα ρίχνει μια κρυφή ματιά και προς τα πάνω, δηλαδή τα πλειόφς που απέχουν επίσης 6 πόντους. Στο ματς – ευκαιρία με τη Χόμπρο η ομάδα του θα είναι πλήρης καθώς επιστρέφει κι ο Αλεξάντερ Λουντβίχ (Α, 12/1) από την τιμωρία του!

Εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που προέρχονται από καλές εμφανίσεις αλλά γενικά θεωρούνται από τις αδύναμες τις κατηγορίας. Η ισοπαλία εδώ είναι πολύ ελκυστική αλλά ταυτόχρονα κι επίφοβη καθώς οποιαδήποτε μεριά μπορεί να επικρατήσει. Θα μας άρεσε ωστόσο το G/G καθώς κι οι δύο ομάδες θα “χτυπήσουν” το ματς.