Dalian Yifang vs Shandong Luneng Κίνα Super League

Dalian Yifang
Η βελτίωση για την Νταλίαν είναι τεράστια, από τη μέρα που ανέλαβε τις τύχες του συλλόγου ο Ράφαελ Μπενίτεθ. Μεσοβδόμαδα συνέτριψε 4-0 την Τιανχάι στην Τιαντζίν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Σανγκάη Σενχούα και βλέπει ότι ο δρόμος για τον τελικό είναι ορθάνοιχτος. Μοναδικό μελανό σημείο η κάκιστη ανασταλτική λειτουργία της, όπου και δέχεται γκολ με χαρακτηριστική ευκολία. Στο πρωτάθλημα θετικός κρίνεται ο βαθμός που απέσπασε από την Τέντα, ωστόσο έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα και τη νίκη (3-3). Προηγήθηκε στο 26’ με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Καράσκο, εντούτοις μέχρι και το 33’ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ. Στις αρχές της επανάληψης απάντησε με ωραίο σουτ ο Βέλγος σταρ, όμως στο 70’ δέχτηκε το τρίτο τέρμα. Τελικά ο Ροντόν με διπλή προσπάθεια στο 84’ βρήκε δίχτυα στο ντεμπούτο του.
Εκτός, λόγω τραυματισμού, θα μείνει και πάλι ο αμυντικός Ζάο (7/0), ενώ τιμωρημένος είναι ο μέσος Κιν Σενγκ (18/1), που αποβλήθηκε την προηγούμενη βδομάδα. Πιθανότατα θα πάρει θέση στο αρχικό σχήμα ο «κανονιέρης» Σόλομον Ροντόν, ο οποίος δεν έδειξε να έχει θέματα προσαρμογής και  ήταν εξαιρετικός στο ντεμπούτο του. Στον πάγκο αναμένεται να κάτσει ο Γκανέζος φορ Μπόατενγκ (11/7).
(4-2-3-1): Γιου – Γουάνγκ, Zενγκ, Ζανγκ, Τινγκ – Ζου, Ζάο Ξουρί – Γουάνγκ, Καράσκο, Χάμσικ – Ροντόν
Shandong Luneng
Με την ψυχολογία στα ύψη ταξίδεψε η Σάντονγκ στην Νταλίαν, καθώς την Τετάρτη πανηγύρισε μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει 2-1 (1-1 κ.δ.). Ο Βραζιλιάνος παικταράς Γκουέδες είχε δώσει προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με ωραίο σουτ, αλλά στο 64’ ισοφαρίστηκε μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της άμυνας. Στο τέλος την γλύτωσε το δοκάρι από τα χειρότερα, εντούτοις στο έκτο λεπτό της παράτασης ο Γκρατσίανο Πελέ με ατομική ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε τη νίκη. Στο πρωτάθλημα έπαιξε σπουδαίο ποδόσφαιρο και συνέτριψε 3-0 την Σενζέν πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ. Αν δεν κατέβαζε ταχύτητα στο τελευταίο ημίχρονο θα  είχε δώσει μεγάλη έκταση, ενώ απειλήθηκε σε ελάχιστες περιπτώσεις.
Εκτός, λόγω τραυματισμού, θα μείνει ο νεαρός επιθετικός Τιαν (7/0). Εκτός, για 4 αγωνιστικές, ο αμυντικός Λι (4/0). Αυτά είναι και τα δύο προβλήματα ενόψει της αποψινής αναμέτρησης με την Νταλίαν. Ανακοίνωσε τον Βραζιλιάνο μέσο Μόισες (9/0 φέτος) από την Παλμέιρας,  ο οποίος αναμένεται να βοηθήσει σημαντικά και να δώσει ανάσες στον Μαρουάν Φελαϊνί.
(4-4-2): Νταλέι – Ζενγκ, Λιου, Ντάι, Σονγκ – Φελαϊνί, Τζιν, Ζου, Ντελγκαδο – Πελέ, Γκουέδες
Από διαδοχικές σπουδαίες εμφανίσεις προέρχεται η Νταλίαν, ωστόσο ανασταλτικά έχει πολλά προβλήματα. Η Σάντονγκ εκτός έδρας χάνει μεγάλο μέρος από τη δυναμική της, εντούτοις βρίσκει σταθερά δίχτυα με ευκολία. Λογικά θα δούμε πολλά γκολ.