Czech Rep. 1. Liga

16:00 Bohemians 1905 – Slovan Liberec
Η Μποέμιανς Πράγας δεν άντεξε στο τοπικό ντέρμπι με την πρωταθλήτρια Σλάβια και γνώρισε βαριά ήττα. Η ομάδα του Χάσεκ έχασε εύκολα με 4-0 και έμεινε στους επτά βαθμούς σε ισάριθμες αγωνιστικές. Μεσοβδόμαδα, κέρδισε 3-2 στην έδρα της άσημης Ζάπι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Στα του αγώνα του πρωταθλήματος, από τα πρώτα λεπτά έμεινε πίσω στο σκορ και το έργο της δυσκόλεψε ακόμα πιο πολύ. Μέχρι το ημίχρονο κράτησε το σκορ σε φυσιολογικά επίπεδα, αλλά στην επανάληψη ήρθε η κατάρρευση, καθώς δέχθηκε τα υπόλοιπα τρία, ενώ στο 59′ έμεινε και με παίκτη λιγότερο. Σήμερα υποδέχεται στη δυνατή της έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς και ο στόχος είναι να συνεχίσει το θετικό σερί που τρέχει μπροστά στον κόσμο της. O Βάτσεκ (Μ, 7/2) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο εξέτισε στο ματς του Κυπέλλου. Εκτός παραμένει ο Ντοστάλ (Α, 39/2, πέρυσι).

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε την προηγούμενη εβδομάδα η Σλόβαν Λίμπερετς. Η ομάδα του Χόφτιτς υποδέχθηκε τη Σπάρτα Πράγας και επικράτησε με 3-1, συμπληρώνοντας δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Με το νέο τρίποντο έφτασε τους εννιά βαθμούς και βρίσκεται στο -5 από τη δεύτερη Πλζεν. Τη Τετάρτη είχε εύκολο έργο κόντρα στην αδύναμη Μαριάνσκε, κέρδισε 5-2 και πέρασε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου. Όσον αφορά στο ματς με τη Σπάρτα, αυτό ήταν αρκετά ισορροπημένο, αλλά κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της. Προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στο 58′ έκανε το 2-0 με πέναλτι του Ποτότσνι. Στη συνέχεια δέχθηκε τη μείωση, αλλά στο 80 πέτυχε και το τρίτο και κλείδωσε την πολύτιμη νίκη. Τώρα πάει στη δύσκολη έδρα της Μποέμιανς και θα προσπαθήσει να συνεχίσει με νίκες και να σπάσει την κακή παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο τα τελευταία τρία χρόνια. Δεν αναφέρεται κάποια απουσία.
Οι δύο ομάδες έχουν κάνει πάνω κάτω ανάλογο ξεκίνημα στη σεζόν και το ματς αναμένεται αμφίρροπο. Η Μποέμιανς μεταμορφώνεται προς το καλύτερο μπροστά στον κόσμο της, αλλά θα παίξει με την Σλόβαν που έχει μομέντουμ και προέρχεται από θετικό σερί. Αμφότερες έχουν αμυντικά κενά, οπότε το over 2.5 έχει αξία σε αυτές τις αποδόσεις.

18:00 Slovacko – Mlada Boleslav
Η Σλοβάτσκο προερχόταν από νικηφόρο σερί, αλλά την προηγούμενη αγωνιστική επέστρεψε στις αποτυχίες. Πιο συγκεκριμένα, πήγε να παίξει στην έδρα της Μπάνικ Οστράβα και έχασε με 3-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους 12 βαθμούς και στο -7 από την πρώτη Σλάβια Πράγας. Μεσοβδόμαδα, πέρασε εύκολα με 5-0 από την έδρα της Βρχοβίνα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Στα του αγώνα με την Μπάνικ, έκανε καταστροφικό ξεκίνημα και κατάφερε να δεχτεί δύο τέρματα μέχρι το 23′. Στη συνέχεια προσπάθησε να συνέλθει και να αντιδράσει, αλλά στο 50′ έφαγε και το τρίτο και ουσιαστικά κλείδωσε την ήττα. Σήμερα υποδέχεται την Μλάντα Μπόλεσλαβ και ο στόχος είναι να συνεχίσει το νικηφόρο σερί που έχει μπροστά στο κοινό της. Εκτός είναι ο Ντβόρακ (Ε, 2/0).

Μετά από ένα κακό διάστημα, με αποκλεισμό από το Europa League και ήττα στο πρωτάθλημα, η Μλάντα Μπόλεσλαβ κατάφερε να χαμογελάσει. Την προηγούμενη αγωνιστική υποδέχθηκε τη νεοφώτιστη Μπουντεγιόβιτσε και επικράτησε με 4-2. Με το αποτέλεσμα αυτό, ανέβηκε στην πέμπτη θέση, έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε δυνατά, αλλά κόντρα στη ροή βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 41′. Ωστόσο, η αντίδρασή της ήταν άμεση και μέχρι την ανάπαυλα κατάφερε να ισοφαρίσει. Στην επανάληψη, συνέχιζε να έχει τα ηνία και μέχρι το 67′ διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Άνθρωπος του αγώνα ο φορ Κομλιντσένκο, ο οποίος σκόραρε και τα τέσσερα τέρματα. Τώρα πάει στην έδρα της Σλοβάτσκο και θα προσπαθήσει να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα. Εκτός είναι οι Τούλιο (Α, 4/0) και Βίσνερ (Α, 2/0).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να έχουν κάνει δυνατό ξεκίνημα και να βρίσκονται ψηλά. Λόγω έδρας η Σλοβάτσκο έχει ένα προβάδισμα, αλλά η Μλάντα είναι έμπειρη και είναι ικανή να φύγει με βαθμό ή βαθμούς. Αμφίρροπο ματς, αλλά περιμένουμε γκολ κι από τις δύο πλευρές. G/G.

20:30 Pribram – Viktoria Plzen
Πολύτιμη και μεγάλη νίκη πανηγύρισε την προηγούμενη εβδομάδα η Πρίμπραμ. Η ομάδα του Νάντβορνικ συνέτριψε 4-0 εντός την Γιάμπλονετς και έφτασε τους 10 βαθμούς. Ωστόσο, μεσοβδόμαδα προσγειώθηκε ανώμαλα, καθώς έχασε από την άσημη Κλούμετς με 2-1 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου. Στα του αγώνα του πρωταθλήματος, ξεκίνησε ιδανικά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σολντάτ. Το γρήγορο προβάδισμα την ανέβασε ψυχολογικά και στο ημίωρο διπλασίασε τα τέρματά της. Στην επανάληψη, οι αντίπαλοι ισορρόπησαν κάπως, αλλά χάρη σε ένα «καυτό» πεντάλεπτο (70′-75′), όπου σκόραρε δις, κλείδωσε το εμφατικό τρίποντο. Σήμερα παίζει και πάλι εντός, αυτή τη φορά κόντρα στην Πλζεν. Δεδομένα λοιπόν, το ματς θα είναι απαιτητικό, αλλά θέλει να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις και το θετικό σερί που έχει μπροστά στο κοινό της. Νοκ άουτ παραμένουν οι Κίνγκουε (Α, 6/0, πέρυσι) και Κβετ (Μ, 34/3, πέρυσι).

Η Πλζεν πέρασε δύσκολη περίοδο με αποκλεισμούς στην Ευρώπη και άσχημα αποτελέσματα εντός συνόρων, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα επέστρεψε στις νίκες. Η ομάδα του Βρμπα υποδέχθηκε την Οπάβα και επιβλήθηκε με 4-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, ανέβηκε στη 2η θέση και βρίσκεται στο -5 από την πρώτη Σλάβια. Όσον αφορά στο ματς, δεν είχε πολλά περιθώρια για νέες απώλειες και μπήκε από το ξεκίνημα αποφασισμένη. Άνοιξε το σκορ στο 14′ με τον Τσέρμακ και στο 36′ ο Κόβαρικ έκανε το 2-0. Στην επανάληψη, δεν έριξε το τέμπο, συνέχιζε να πιέζει, πέτυχε άλλα δύο και πήρε μια εύκολη νίκη. Τώρα πηγαίνει στη γειτονική έδρα της Πρίμπραμ και ο στόχος είναι ξεκάθαρα το διπλό για να μην χάσει κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία. Εκτός είναι οι Εκτός παραμένουν οι Χούμπνικ (Α.), Τσισόφσκι (Α.), Εκπάι (Μ.), Καγιάμπα (Μ, 7/1) και Κρμέντσικ (Ε, 7/2).
Αμφότερες προέρχονται από μεγάλες νίκες στο πρωτάθλημα και θέλουν να συνεχίσουν ανάλογα. Η Πρίμπραμ διαθέτει δυνατή έδρα, αλλά ίσως εμφανιστεί κουρασμένη και επηρεασμένη από το μεσοβδόμαδο ματς Κυπέλλου. Από την άλλη, η Πλζεν είχε κενή εβδομάδα μετά από καιρό και λογικά θα εμφανιστεί πιο φρέσκια. Στήριξη στους δευτεραθλητές. Διπλό.