Czech Rep. 1. Liga

15:30 Opava – FK Jablonec
Η Οπάβα έφυγε αλώβητη από την έδρα της Μπάνικ Οστράβα, καθώς ήρθε ισόπαλη 0-0. Με αυτό το αποτέλεσμα, διατήρησε το μίνι αήττητο σερί και σιγά σιγά ανεβαίνει στη βαθμολογία. Στο γειτονικό ντέρμπι, ήταν το αουτσάιντερ, αλλά στάθηκε αρκετά καλά. Ωστόσο, θα μπορούσε να διεκδικήσει και περισσότερα έτσι όπως κύλησε η αναμέτρηση. Λίγο πριν την ανάπαυλα, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά στην επανάληψη δεν μπόρεσε να σκοράρει που θα της έδινε μεγάλο προβάδισμα. Σήμερα υποδέχεται την Γιάμπλονετς και ο στόχος είναι να συνεχίσει την ανοδική πορεία, κρατώντας παράλληλα την σούπερ παράδοση που έχει όταν φιλοξενεί αυτόν τον αντίπαλο. Νοκ άουτ είναι οι Ζαβαντίλ (Μ, 14/1), Γιούρενα (Ε, 10/0), Ζάπαλατς (Μ, 9/0) και Κνέζλικ (Α.).
Η Γιάμπλονετς ήταν απογοητευτική την προηγούμενη αγωνιστική και έχασε 1-0 εντός από την Μπουντεγιόβιτσε. Με την ήττα αυτή, συμπλήρωσε τρία ματς χωρίς νίκη και δεδομένα υποχώρησε στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ την αδικεί πολύ, αλλά πλήρωσε τα άσχημα τελειώματα στην επίθεση. Συνολικά δημιούργησε 19 ευκαιρίες, 10 στον στόχο, ωστόσο έμεινε στο μηδέν και λίγο πριν το τέλος δέχθηκε το καταδικαστικό γκολ. Τώρα πάει στην έδρα της Οπάβα και η νίκη είναι μονόδρομος για να μην χάσει κι άλλο έδαφος. Στην έδρα αυτή δεν έχει χαμογελάσει και η πρόκληση απόψε είναι μεγάλη. Εκτός είναι ο Χάνους (Τ.) και αμφίβολος ο Χούμπσαν (Μ, 14/0).
Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε διαφορετική αγωνιστική κατάσταση, με την Οπάβα να τρέχει μίνι αήττητο σερί και η Γιάμπλονετς να αγνοεί τη νίκη από τις 3/11. Ποιοτικά, οι φιλοξενούμενοι είναι ανώτεροι, αλλά τη δεδομένη στιγμή δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη. Δύσκολα να ανοίξει το παιχνίδι. Under 2.5.

15:30 Teplice – FK Zlin
Η Τέπλιτσε έφυγε με άδεια χέρια από την έδρα της Μλάντα Μπόλεσλαβ, χάνοντας με 3-1. Με την 7η ήττα στη σεζόν παρέμεινε χαμηλά, έχοντας 19 βαθμούς σε 18 αγωνιστικές. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ την αδικεί αρκετά, αλλά πλήρωσε το μπλακ άουτ στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Το ημίχρονο έκλεισε δίχως τέρματα και νωρίς στην επανάληψη, προηγήθηκε με τον Ζίτνι. Στη συνέχεια, πιέστηκε πολύ και κατάφερε να δεχτεί τρία γκολ μέσα σε διάστημα τριών λεπτών! Σήμερα κόντρα στη Ζλιν το παιχνίδι είναι κρίσιμο και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να ξεφύγει από τα χαμηλά. Η προϊστορία είναι υπέρ της και θα προσπαθήσει να τη διατηρήσει. Νοκ άουτ παραμένει ο Λιεβάκοβιτς (Μ, 8/0).
Νίκη-οξυγόνο πανηγύρισε την προηγούμενη εβδομάδα η Ζλιν, η οποία κέρδισε με 2-1 εντός την Σλοβάτσκο. Με το τρίποντο αυτό, ξεπέρασε άμεσα τη βαριά ήττα από την Σλόβαν Λίμπερετς και ξέφυγε κάπως από τις τελευταίες θέσεις. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο μέρος κινδύνεψε να δεχτεί γκολ, αλλά ήταν αυτή που χαμογέλασε, ανοίγοντας το σκορ στο 32′. Με το προβάδισμα ανέβηκε ψυχολογικά και στην επανάληψη διαχειρίστηκε καλύτερα το ματς. Μετά το 60′ πιέστηκε αρκετά, ωστόσο κόντρα στη ροή πέτυχε και το δεύτερο και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Τώρα πάει στην αφιλόξενη γι’αυτήν έδρα της Τέπλιτσε και θα προσπαθήσει να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα. Τιμωρημένος είναι Ντζάφιτς (Ε, 15/0) που συμπλήρωσε κάρτες. Εκτός είναι οι Βραστίλ (Α.), Αζάτσκι (Α, 10/0) και Μάσεκ (Μ, 13/2).
Οι δύο ομάδες βρίσκονται πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο και αναμένεται μέχρι το τέλος να παλέψουν για την παραμονή στην κατηγορία. Λόγω έδρας η Τέπλιτσε έχει τον πρώτο λόγο κι αν εμφανιστεί όπως εμφανίστηκε στα 70 λεπτά με την Μλάντα Μπόλεσλαβ θα κερδίσει. Προβάδισμα στον άσο.

18:00 Slovacko – Viktoria Plzen
Η Σλοβάτσκο έχασε με 2-1 στην έδρα της Ζλιν και συνέχισε το άσχημο σερί στο πρωτάθλημα. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους 26 βαθμούς και υποχώρησε στη βαθμολογία. Στο πρώτο μέρος μπήκε αρκετά καλά, αλλά στο ημίωρο πλήρωσε μια αδράνεια και έμεινε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη, θέλησε να αντιδράσει, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο κόντρα στη ροή δέχθηκε και το δεύτερο που ήταν «μαχαιριά στην καρδιά». Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στην Πλζεν και θα προσπαθήσει να κάνει ότι έκανε στον πρώτο γύρο και να πανηγυρίσει ένα σημαντικό τρίποντο. Στα αγωνιστικά, εκτός παραμένουν οι Πόρτσαλ (Τ, 3/0), Φράνικ (Α.) και Τίσλερ (Μ.).
Η Πλζεν χωρίς να εντυπωσιάσει κέρδισε 1-0 εντός την Μποέμιανς Πράγας και επέστρεψε στις νίκες. Με το τρίποντο αυτό, δεν άλλαξε κάτι στη βαθμολογία, μένοντας 2η και αρκετά πίσω από την Σλάβια Πράγας. Όσον αφορά στο ματς, ήταν το ξεκάθαρο φαβορί και παρότι κατάφερε να προηγηθεί σχετικά νωρίς με τον Κάλβαχ, στη συνέχεια αγχώθηκε χωρίς λόγο. Στην επανάληψη, έριξε αναίτια τους ρυθμούς και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Τώρα πάει στην έδρα της Σλοβάτσκο και ο στόχος είναι το διπλό για να συνεχίσει την πολύ καλή παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο, μετρώντας 9 νίκες και 2 ισοπαλίες στα 11 τελευταία. Νοκ άουτ είναι ο Λιμπέρσκι (Α, 12/1).
Η Σλοβάτσκο βγάζει κούραση και ντεφορμάρισμα το τελευταίο διάστημα και σήμερα έχει ανάγκη τους βαθμούς. Από την άλλη, η Πλζεν προέρχεται από νίκη, τρέχει θετικό σερί και είναι ικανή να φύγει με το διπλό. Ωστόσο, μακριά από την έδρα της βγάζει αστάθεια και έτσι θα πάρουμε κάλυψη στο «Χ». Πάμε λοιπόν στο συνδυαστικό Χ2 & over 1.5 που έχει αξία.