Czech Rep. 1. Liga

15:30 FK Jablonec – Ceske Budejovice
Η Γιάμπλονετς ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Σλοβάτσκο και διατήρησε το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα. Με αυτό το «Χ», έφτασε τους 29 βαθμούς και έπιασε την Μλάντα Μπόλεσλαβ στη τρίτη θέση. Στα του αγώνα, ξεκίνησε ιδανικά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 12′ με τον Ντολεζάι. Το γρήγορο προβάδισμα δεν το εκμεταλλεύτηκε και στο ημίωρο δέχθηκε την ισοφάριση. Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ και δεν άλλαξε κάτι στο σκορ. Σήμερα υποδέχεται την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, αλλά η νίκη είναι μονόδρομος για να μην υποχωρήσει κι άλλο. Θετική παράδοση όταν υποδέχεται τους νεοφώτιστους. Εκτός είναι ο Χάνους (Τ.) και αμφίβολος ο Χούμπσαν (Μ, 14/0).
Η Μπουντεγιόβιτσε συνέχισε την εξαιρετική πορεία και έφυγε από την έδρα της Σπάρτα Πράγας με το ισόπαλο 3-3. Με το εντυπωσιακό «Χ» διατήρησε το αήττητο έξι αγώνων στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 24 βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, ήταν συγκλονιστική και θα τα παράτησε ποτέ. Ξεκίνησε ιδανικά και άνοιξε το σκορ μόλις στο 7′. Στη συνέχεια όμως πιέστηκε, δέχθηκε την ισοφάριση, ωστόσο αντέδρασε και πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 2-1. Στην επανάληψη, έγινε νωρίς το 2-2 και κόντρα στη ροή πήρε και πάλι το προβάδισμα, αλλά στο 80′ έγινε το 3-3. Τώρα πάει να παίξει στην έδρα της Γιάμπλονετς και θα προσπαθήσει να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Ο Σραντζ (Ε, 16/6) συμπλήρωσε κάρτες και χάνει το ματς. Νοκ άουτ είναι ο Ράμπουσιτς (Ε, 4/2).
Αμφότερες προέρχονται από αήττητο σερί και βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Η Γιάμπλονετς λόγω έδρας έχει ένα προβάδισμα, αλλά η Μπουντεγιόβιτσε έχει άγνοια κινδύνου και μπορεί να κάνει τη «ζημιά». Επιθετικές και οι δύο ομάδες, οπότε το over 2.5 είναι μια καλή επιλογή.

15:30 Mlada Boleslav – Teplice
Η Μλάντα Μπόλεσλαβ δεν μπόρεσε να συνεχίσει με νίκες, χάνοντας με 1-0 στην έδρα της Οπάβα. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε τρίτη έχοντας 29 βαθμούς. Στα του αγώνα, μπήκε νωθρά και μόλις στο 10′ έμεινε πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια, ανέβασε ρυθμούς, πίεσε και έχασε ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Κομλιτσένκο στο 40′. Στην επανάληψη, ήταν κυρίαρχη, αλλά ήταν επιπόλαια στη τελική προσπάθεια. Σήμερα κόντρα στην Τέπλιτσε θέλει πάση θυσία τη νίκη για να μην χάσει κι άλλο έδαφος και να σπάσει την κακή παράδοση που έχει όταν υποδέχεται τον συγκεκριμένο αντίπαλο. Τιμωρημένος είναι ο Τάταεφ (Α, 10/1) που συμπλήρωσε κάρτες. Εκτός είναι ο Πρόζναβικ (Ε.).
Η Τέπλιτσε αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός με την Μπάνικ Οστράβα και έμεινε μακριά από τις νίκες για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 19 βαθμούς και βρίσκεται κάτω από τη μέση. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ την κολακεύει αρκετά, με βάσει την εικόνα και τις ευκαιρίες. Από το ξεκίνημα πιέστηκε, αλλά κατάφερε να πάει με το μηδέν στην ανάπαυλα. Με την έναρξη της επανάληψης έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι, ωστόσο αντέδρασε και ισοφάρισε στο 66′. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Μλάντα Μπόλεσλαβ και θα προσπαθήσει να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα, όπως έχει κάνει τα τελευταία τέσσερα χρόνια σε αυτό το γήπεδο. Εκτός είναι ο Λιεβάκοβιτς (Μ, 8/0). Τιμωρημένος είναι ο Μάρες (Μ, 13/2) λόγω καρτών.
Η Μλάντα Μπόλεσλαβ αδίκησε τον εαυτό της την προηγούμενη εβδομάδα, έφυγε με άδεια χέρια από το γήπεδο και σήμερα θέλει να αντιδράσει. Κόντρα στην Τέπλιτσε έχει το προβάδισμα και αν εμφανιστεί σοβαρή θα κερδίσει. 1 & over 1.5.

15:30 Viktoria Plzen – Bohemians 1905

18:00 Slavia Praha – MFK OKD Karvina
Η Σλάβια Πράγας… κόλλησε στην έδρα της Όλομουτς και αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, δεν άλλαξε κάτι στη βαθμολογία και παρέμεινε μόνη πρώτη και αήττητη. Στα του αγώνα, ξεκίνησε δυνατά, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Λίγο πριν το ημίχρονο έμεινε με παίκτη λιγότερο και οι ισορροπίες άλλαξαν. Στο δεύτερο 45λεπτο, έμεινε πίσω και χτύπησε στις αντεπιθέσεις. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και κράτησε το εντυπωσιακό αήττητο σερί στο πρωτάθλημα. Μεσοβδόμαδα, έχασε με 3-1 εντός από την Ίντερ και έμεινε και μαθηματικά τελευταία στον όμιλο. Σήμερα κόντρα στην Καρβινά έχει την ευκαιρία να αντιδράσει και δεν αναμένεται να έχει πρόβλημα. Τιμωρημένος είναι ο Μάσοπουστ (Μ, 10/2) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Νοκ άουτ είναι ο Χοβόρκα (Α, 9/0).
Η Καρβινά δεν μπόρεσε να επανέλθει στις νίκες, αλλά ήρθε ισόπαλη 1-1 εντός με την Πλζεν και το αποτέλεσμα θεωρείται θετικό. Με τον βαθμό αυτόν, παρέμεινε στην τελευταία θέση, έχοντας 12 βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, η ισοπαλία την κολακεύει αρκετά, αλλά πάλεψε πολύ. Κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 16′ και στη συνέχεια πιέστηκε πολύ και δέχθηκε την ισοφάριση στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Σλάβια Πράγας και θα προσπαθήσει να φανεί ανταγωνιστική. Κόντρα στην πρωταθλήτρια έχει κάκιστη παράδοση στην πρωτεύουσα, καθώς μετράει μόνο ήττες. Εκτός είναι οι Κουρίλ (Α, 14/0) και Μόραβεκ (Μ, 5/0).
Η Σλάβια Πράγας προέρχεται από δύο άσχημα αποτελέσματα (πρωτάθλημα-Ευρώπη) και σήμερα θα θελήσει να ξεσπάσει κόντρα στην ουραγό Καρβινά. Ο άσος βρίσκεται στα… πατώματα, αλλά το 1 & over 3.5 έχει αξία.