Czech Rep. 1. Liga

15:30 FK Zlin – Slovacko
Βαριά ήττα με 5-0 γνώρισε η Ζλιν στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε χαμηλά, έχοντας μόλις 15 βαθμούς σε 17 αγωνιστικές. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ αποτυπώνει πλήρως την εικόνα. Στο πρώτο μέρος δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο και ήδη μέχρι το 38′ ήταν πίσω με 3-0. Στην επανάληψη, προσπάθησε μπας και ξαναμπεί στο ματς, αλλά άμεσα δέχθηκε το 4ο και ουσιαστικά κλείδωσε την ήττα. Σήμερα υποδέχεται τη Σλοβάτσκο και θέλει πάση θυσία τους βαθμούς της νίκης για να πάρει ανάσα. Τιμωρημένος είναι ο Πόντιο (Μ, 12/1) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Νοκ άουτ είναι οι Χλίνκα (Μ, 8/0), Βραστίλ (Α.), Αζάτσκι (Α, 10/0) και Μάσεκ (Μ, 13/2).
Η Σλοβάτσκο ήρθε ισόπαλη 1-1 εντός με την Γιάμπλονετς και έμεινε μακριά από τις νίκες για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική. Με το αυτό το «Χ», έφτασε τους 26 βαθμούς και βρίσκεται κοντά στην τρίτη θέση. Όσον αφορά στο ματς, μόλις στο 12′ έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά αντέδρασε σχετικά άμεσα και ισοφάρισε με τον Ρέινμπεργκ. Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Τώρα πάει στην έδρα της Ζλιν και θέλει να κάνει ότι έκανε τον περασμένο Φεβρουάριο, φεύγοντας με το διπλό. Όσον αφορά στα αγωνιστικά, δεν υπάρχει νέο πρόβλημα. Εκτός είναι οι Πόρτσαλ (Τ, 3/0), Φράνικ (Α.) και Τίσλερ (Μ.).
Αμφότερες προέρχονται από άσχημα αποτελέσματα και θέλουν να επιστρέψουν στις επιτυχίες για διαφορετικούς λόγους. Η Σλοβάτσκο είναι ανώτερη, αλλά το τελευταίο διάστημα βγάζει κούραση. Καμία δεν εμπνέει εμπιστοσύνη και περιμένουμε ένα κλειστό ματς, με λίγες φάσεις. Under 2.5.

15:30 Sigma Olomouc – Slovan Liberec
Το 0-0 της Όλομουτς κόντρα στη Σλάβια Πράγας είναι εξαρχής θετικό, αλλά έτσι όπως πήγε το παιχνίδι θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη νίκη από τις 13/9, παραμένοντας στη μέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος πιέστηκε πολύ, στάθηκε τυχερή σε 2-3 περιπτώσεις, αλλά στο 45′ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Στην επανάληψη, με τον παίκτη παραπάνω, ανέβηκε, έκανε φάσεις, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Σήμερα κόντρα στη Γιάμπλονετς ο στόχος είναι η νίκη για σταματήσει το κακό σερί και να ανέβει στη βαθμολογία. Συμπλήρωσε κάρτες και χάνει το ματς ο Γεμέλκα (Α, 16/3). Νοκ άουτ είναι ο Κερμπρ (Α, 6/0) και αμφίβολοι είναι οι Νέσπορ (Ε, 11/3) και Γκρέσακ (Μ, 13/0).
Η Σλόβαν Λίμπερετς ήταν εντυπωσιακή και συνέτριψε με 5-0 εντός την Ζλιν. Με το τρίποντο αυτό επέστρεψε στις επιτυχίες και μείωσε την απόσταση από την 3η θέση. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε φουριόζα και μέχρι το 38′ ήταν ήδη με τρία γκολ μπροστά. Στην επανάληψη, πέτυχε νωρίς και το τέταρτο και ουσιαστικά κλείδωσε την 7η νίκη στη σεζόν. Τώρα πάει στην έδρα της Όλομουτς και θα προσπαθήσει να συνεχίσει ανάλογα για να μείνει κοντά στις πρώτες θέσεις και να σπάσει την κακή παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο. Στα αγωνιστικά, εξέτισε και επιστρέφει ο Ντόρλεϊ (Μ, 12/1), αλλά παραμένει τιμωρημένος ο Μπαλούτα (Μ, 8/3).
Η Όλομουτς κατάφερε να σταματήσει τη Σλάβια Πράγας, αλλά τρέχει κακό σερί, δίχως νίκη και έχει ανάγκη τους βαθμούς. Από την άλλη, η Σλόβαν Λίμπερετς βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση, σκοράρει με σχετική ευκολία, αλλά έχει θέματα μακριά από την έδρα της. Αμφίρροπο ματς, αλλά το over 2.5 έχει αξία σε αυτές τις αποδόσεις.

18:00 Pribram – Sparta Praha
Η Πρίμπραμ έχασε με 1-0 στην έδρα της Μποέμιανς Πράγας και συνέχισε τον κατήφορο στο πρωτάθλημα. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη νίκη από τις 24/8 και παρέμεινε αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ την αδικεί αρκετά, καθώς μπορούσε κάλλιστα να φύγει με τον βαθμό. Ωστόσο, πλήρωσε ξανά την αστοχία της. Μέχρι το τέλος διεκδίκησε τη νίκη, αλλά στο 88′ δέχθηκε το καταδικαστικό τέρμα. Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στην Σπάρτα Πράγας και θα προσπαθήσει να πάρει βαθμό ή βαθμούς. Κόντρα στους πρωτευουσιάνους έχει κάκιστη παράδοση και θέλει να την σπάσει. Τιμωρημένος είναι ο Τσμιλιάνοβιτς (Α, 11/0) που συμπλήρωσε κάρτες. Ο Πολιντάρ (Ε, 17/0) είναι δανεικός από τη Σπάρτα και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.
Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Σπάρτα Πράγας αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εντός με την Μπουντεγιόβιτσε και έχασε κι άλλο έδαφος. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 26 βαθμούς και βρίσκεται στην έκτη θέση. Με βάσει την εικόνα και τις φάσεις δικαιούται κάτι παραπάνω, αλλά πλήρωσε ξανά τα αμυντικά της κενά. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά λίγο πριν το ημίχρονο δέχθηκε και το δεύτερο. Στην επανάληψη, πίεσε πολύ, έκανε το 2-2 και κόντρα στη ροή έγινε το 2-3. Ωστόσο, στο 80′ έφερε το ματς στα ίσια και πήρε τον βαθμό. Τώρα πάει στην έδρα της Πρίμπραμ και θέλει πάση θυσία το διπλό για να διατηρήσει παράλληλα την σούπερ παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο. Συμπλήρωσε κάρτες ο Τράβνικ (Μ, 16/0) και χάνει το παιχνίδι. Νοκ άουτ παραμένουν οι Ντοτσκάλ (Μ, 3/0, πέρυσι), Πάνακ (Μ, 13/2), Ντρτσαλ (Ε, 12/4), Κάντλετς (Ε, 2/0) και Ζαχουστέλ (Α, 1/0).
Αμφότερες έχουν τα θέματά τους, αλλά η Σπάρτα είναι το μεγάλο φαβορί και εύκολα ή δύσκολα θα περάσει. Η Πρίμπραμ είναι χαμηλά και «καίγεται», ωστόσο δεν θα αντέξει κόντρα στους πρωτευουσιάνους. Διπλό με γκολ.