Czech Rep. 1. Liga

19:00 FK Zlin – Viktoria Plzen
Η Ζλιν έφυγε με το 0-0 από την έδρα της Πρίμπραμ και συνέχισε το κακό σερί στο πρωτάθλημα. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη χαρά της νίκης από τις 17/8 και δικαιωματικά βρίσκεται πολύ χαμηλά στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, η «λευκή» ισοπαλία ίσως να την αδικεί, αφού ήταν ανώτερη από την αντίπαλο και είχε τις πιο κλασικές φάσεις. Στην επανάληψη, δεν είχε την κατοχή, αλλά δεν κινδύνεψε σοβαρά και κράτησε το μηδέν. Στο Κύπελλο, έχασε με 3-1 στην έδρα της Μλάντα Μπόλεσλαβ και αποκλείστηκε από τον θεσμό. Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στην Πλζεν και θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη. Εκτός είναι οι Χλίνκα (Μ, 8/0), Βραστίλ (Α.) και Μάσεκ (Μ, 13/2).
Η Πλζεν έχασε 1-0 εντός στο ντέρμπι κορυφής από τη Σλάβια Πράγας και απομακρύνθηκε κι άλλο από την κορυφή. Με την ήττα αυτή, βρίσκεται στο -12 από την πρώτη θέση, έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο. Όσον αφορά στο ματς, ήθελε μόνο την νίκη για να ξαναμπεί στη μάχη του τίτλου και παρότι ξεκίνησε καλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Λίγο πριν την ανάπαυλα, έμεινε πίσω στο σκορ, κάτι που την επηρέασε σε μεγάλο βαθμό στη συνέχεια. Στο δεύτερο 45λεπτο, προσπάθησε να απαντήσει, αλλά εγκλωβίστηκε στην πολύ καλή άμυνα της πρωταθλήτριας. Για το Κύπελλο, λίγο έλειψε να αποκλειστεί από την άσημη Κλούμετς, αλλά με γκολ στην παράταση προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Τώρα πάει στην έδρα της Ζλιν και το διπλό είναι μονόδρομος. Νοκ άουτ παραμένει ο Τσέρμακ (Μ, 4/1).
Οι δύο ομάδες δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση, προέρχονται από αρνητικά αποτελέσματα και έχουν ανάγκη τους βαθμούς για διαφορετικούς λόγους. Η Πλζεν είναι το φαβορί για τη νίκη και αν εμφανιστεί σοβαρή, θα την πάρει. Χαμηλό το διπλό, αλλά έχει αξία αν συνδυαστεί με γκολ.