Czech Rep. 1. Liga

15:30 Sigma Olomouc – Mlada Boleslav
Η Όλομουτς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Μπάνικ Οστράβα και συνέχισε το αρνητικό σερί στο πρωτάθλημα. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη νίκη για 5η διαδοχική αγωνιστική, παραμένοντας στη μέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, γενικά έδειξε καλό πρόσωπο και το πρόσημο είναι θετικό. Παρότι έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, στην επανάληψη αντέδρασε και λίγο πριν το τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει. Μεσοβδόμαδα, κέρδισε εύκολα με 4-0 εντός την Ντούκλα Πράγας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Σήμερα υποδέχεται την Μλάντα Μπόλεσλαβ και θέλει πάση θυσία του βαθμούς της νίκης για να ανασάνει και να σταματήσει το κακό σερί. Νοκ άουτ παραμένει ο Νέσπορ (Ε, 11/3).
Η Μλάντα Μπόλεσλαβ δεν τα κατάφερε την προηγούμενη εβδομάδα και έχασε με 3-1 εντός από την Σλόβαν Λίμπερετς. Με το αποτέλεσμα αυτό, δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Πλζεν και παρέμεινε στο -4 από τη δεύτερη θέση. Όσον αφορά στο ματς, ξεκίνησε δυνατά, αλλά κόντρα στη ροή έμεινε πίσω στο σκορ. Αυτό την επηρέασε αρκετά και με την έναρξη της επανάληψης δέχθηκε και το δεύτερο και το έργο της δυσκόλεψε ακόμα πιο πολύ. Στο 55′ μείωσε με πέναλτι, ωστόσο λίγο μετά έγινε το 1-3 και ουσιαστικά σφράγισε την ήττα. Την Τετάρτη επικράτησε με 3-1 εντός της Ζλιν και προκρίθηκε στο Κύπελλο. Τώρα πάει στην έδρα της Όλομουτς και θα προσπαθήσει να ρεφάρει την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής. Χάνει το ματς ο Ματεγιόφσκι (Μ, 14/0) λόγω καρτών. Αμφίβολος είναι ο Βίσνερ (Α, 2/0).
Οι δύο ομάδες έχασαν την προηγούμενη εβδομάδα και σήμερα θα μπουν με στόχο να αντιδράσουν. Η Όλομουτς σκοράρει με ευκολία, αλλά έχει αρκετά θέματα στην άμυνα και το πληρώνει. Στον αντίποδα, η Μλάντα προσγειώθηκε κόντρα στη Λίμπερετς, ωστόσο παραμένει μια καλή ομάδα. Αμφίρροπο ματς, αλλά περιμένουμε ανοιχτό ματς με γκολ. Over 2.5 & G/G.

18:00 Slavia Praha – Banik Ostrava
Η Σλάβια Πράγας ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο ντέρμπι κορυφής, επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της Πλζεν. Με το σπουδαίο αυτό διπλό, ξέφυγε κι άλλο στη βαθμολογία και φυσικά διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα. Στα του αγώνα, δεν μπήκε καλά, κινδύνεψε από την αντίπαλο, αλλά λίγο πριν την ανάπαυλα άνοιξε το σκορ με τον Χούσμπαουερ. Με το τέρμα αυτό, μπόρεσε να διαχειριστεί καλύτερα το παιχνίδι στην επανάληψη και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο. Μεσοβδόμαδα έχασε για πρώτη φορά εντός συνόρων, αφού ηττήθηκε με 2-0 στην παράταση από την Μπάνικ Οστράβα και αποκλείστηκε πρόωρα από το Κύπελλο. Σήμερα υποδέχεται αυτή την Μπάνικ και φυσικά θα θελήσει να πάρει ρεβάνς. Την Τρίτη παίζει στο Καμπ Νου με την Μπαρτσελόνα και θα επιδιώξει να κλειδώσει γρήγορα τη νίκη. Εκτός είναι ο Χοβόρκα (Α, 9/0) και αμφίβολος ο Προβόντ (Μ, 10/3).
Η Μπάνικ Οστράβα ήρθε ισόπαλη 2-2 εντός με την Όλομουτς και δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί μπροστά στον κόσμο της. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 22 βαθμούς και βρίσκεται στην 6η θέση. Όσον αφορά στο ματς, ξεκίνησε δυνατά και παρότι προηγήθηκε νωρίς και στη συνέχεια απάντησε ξανά στο γκολ της αντιπάλου, στην επανάληψη δεν κλείδωσε το ματς και δέχθηκε την ισοφάριση. Την Τετάρτη πανηγύρισε μεγάλη πρόκριση κόντρα στην Σλάβια, επικρατώντας με 2-0 στην παράταση. Τώρα πάει αυτή στην έδρα της πρωταθλήτριας και θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη. Η παράδοση δεν είναι υπέρ της τα τελευταία χρόνια και θέλει να την σπάσει. Νοκ άουτ παραμένουν οι Γιάνος (Μ, 10/0), Ασεβέδο (Μ, 8/2), Μπάρος (Ε, 8/1) και Σέλμπα (Α, 1/0).
Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν την Τετάρτη για το Κύπελλο και η Μπάνικ Οστράβα πανηγύρισε σπουδαία πρόκριση. Αυτό σαφώς και πλήγωσε τον εγωισμό της Σλάβια και σήμερα θα προσπαθήσει να απαντήσει. Έχει τον πρώτο λόγο, αλλά ο άσος σε αυτές τις αποδόσεις δεν έχει αξία.