Czech Rep. 1. Liga

SPARTA PRAHA v BANIK OSTRAVA

Η Σπάρτα Πράγας συνεχίζει τις προβληματικές εμφανίσεις. Την προηγούμενη εβδομάδα έχασε με 4-3 στην έδρα της Μλάντα Μπόλεσλαβ. Με την ήττα αυτή βρίσκεται στο -9 από την πρώτη Σλάβια, έχοντας μάλιστα και ματς περισσότερο. Το ματς ήταν συναρπαστικό και παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 87′ σε 3-3, στις καθυστερήσεις δέχθηκε το καταδικαστικό γκολ. Την Πέμπτη πήγε να παίξει στη Τουρκία με την Τράμπζονσπορ στη ρεβάνς του 2-2, έχασε με 2-1 και αποκλείστηκε από τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Πλέον, καλείται να αφοσιωθεί στο πρωτάθλημα και να επανέλθει στις νίκες για να μην χάσει κι άλλο έδαφος. Εκτός είναι οι Ντοτσκάλ (Μ, 3/0, πέρυσι), Βίντχαϊμ (Α, 23/2, με Μάλμε), Πάνακ (Μ, 13/2), Ντρτσαλ (Ε, 12/4), Πούλκραμπ (Ε, 18/4), Κάντλετς (Ε, 2/0), Μπεν Χαΐμ (Μ, 3/0), Ζαχουστέλ (Α, 1/0) και Φρίντεκ (Μ, 38/2).
Η Μπάνικ Οστράβα βρίσκει ρυθμό σταδιακά και μετά τη νίκη επί της Οπάβα, συνέχισε τις επιτυχίες. Η ομάδα του Πάνικ υποδέχθηκε την Μποέμιανς Πράγας και κέρδισε με 4-2 εντός. Με το νέο τρίποντο αυτό βρίσκεται ψηλά, έχοντας εννιά βαθμούς. Στα του αγώνα, δεν μπήκε καλά και παρότι έμεινε πίσω στο σκορ στο 17′, στη συνέχεια πήρε τα ηνία και μέχρι την ανάπαυλα έκανε την ολική ανατροπή. Στην επανάληψη, δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι, αλλά δεν πτοήθηκε με δύο απανωτά γκολ σφράγισε το τρίποντο. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Σπάρτα και θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την κούραση της αντιπάλου για να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα. Δεν αναφέρονται απουσίες.
Η Σπάρτα Πράγας προέρχεται από ήττες σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, ενώ ταυτόχρονα κουβαλάει κούραση και απογοήτευση από τον αποκλεισμό στην Ευρώπη. Ωστόσο, έχει μείνει πίσω και θέλει πάση θυσία βαθμούς. Από την άλλη, η Μπάνικ τρέχει νικηφόρο σερί και δείχνει ικανή για αποτέλεσμα. Περιμένουμε γκολ κι από τις δύο πλευρές, οπότε το g/g έχει αξία.
JABLONEC v MLADA BOLESLAV

Η Γιάμπλονετς ξεπέρασε το στραβοπάτημα από τη νεοφώτιστη Μπουντεγιόβιτσε και την προηγούμενη αγωνιστική επέστρεψε στις επιτυχίες. Η ομάδα του Ράντα φιλοξένησε την Οπάβα, κέρδισε με 2-1 και έφτασε τους 10 βαθμούς. Στο πρώτο μέρος δεν ήταν καλή και σε τρεις περιπτώσεις κινδύνεψε να δεχθεί το γκολ. Στην επανάληψη, απέκτησε νωρίς αριθμητικό πλεονέκτημα και λίγο μετά άνοιξε το σκορ με τον Σικορά. Ωστόσο, κόντρα στη ροή δέχθηκε την ισοφάριση, δεν πανικοβλήθηκε και στο 71′ πέτυχε το νικητήριο τέρμα. Σήμερα παίζει με την κουρασμένη Μλάντα Μπόλεσλαβ και θα προσπαθήσει να διατηρήσει το νικηφόρο σερί μπροστά στο κόσμο της. Νοκ άουτ είναι οι Στέπανεκ (Α.), Τσουρίκοφ (Α.), Κουμπίστα (Μ.) και Πλεστίλ (Μ, 2/0).
Πολύτιμη νίκη πανηγύρισε η Μλάντα Μπόλεσλαβ την προηγούμενη εβδομάδα. Η ομάδα του Βέμπερ μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι κέρδισε 4-3 εντός τη Σπάρτα Πράγας και έφτασε τους εννιά βαθμούς στο πρωτάθλημα. Στα του αγώνα, ξεκίνησε δυνατά και πήγε στο ημίχρονο, προηγούμενη στο σκορ. Στην επανάληψη, πιέστηκε αρκετά και δέχθηκε την ισοφάριση στο 74′. Ωστόσο, άμεσα πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ και στις καθυστερήσεις πέτυχε το νικητήριο τέρμα. Την Πέμπτη υποδέχθηκε τη Στεάουα στη ρεβάνς του 0-0, ηττήθηκε με 1-0 και αποκλείστηκε από το Γιουρόπα Λιγκ. Τώρα πάει στη δυνατή έδρα της Γιάμπλονετς και θα προσπαθήσει να διαχειριστεί την κούρασή της ώστε να αποφύγει την ήττα. Εκτός είναι οι Βίσνερ (Α, 2/0) και Κραλ (Α, 13/0).
Οι δύο ομάδες έχουν κάνει καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και αναμένεται θεαματικό ματς. Η Γιάμπλονετς είναι δυνατή μπροστά στον κόσμο της και σήμερα έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην κουρασμένη Μλάντα. Έχει αξία ο άσος.
KARVINA v SL LIBEREC

Η Καρβινά δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη, αλλά για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική πήρε ένα θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Στράκα πήγε να παίξει στην έδρα της Όλομουτς και ήρθε ισόπαλη 1-1. Με το αποτέλεσμα αυτό παραμένει χαμηλά, έχοντας μόλις δύο βαθμούς. Στο πρώτο μέρος δεν ήταν καλή, πιέστηκε πολύ και λίγο πριν από το ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη, δεν πέτυχε το δεύτερο για να κλειδώσει το ματς και λίγο πριν από το τέλος, το πλήρωσε με την ισοφάριση. Σήμερα επιστρέφει στην έδρα της και κόντρα στη Σλόβαν Λίμπερετς θα προσπαθήσει να σπάσει το… ρόδι για τη φετινή χρονιά. Εκτός είναι οι Ντρέκσα (Α, 5/1, πέρυσι) και Μόραβεκ (Μ, 30/1, πέρυσι).
Το άσχημο σερί της Σλόβαν Λίμπερετς συνεχίστηκε, πλέον αγνοεί τη χαρά της νίκης από τις 13/7. Η ομάδα του Χόφτιτς πήγε να παίξει στην έδρα της Σλάβια Πράγας και έχασε με 1-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε τέσσερις σερί ήττες και έμεινε στην προτελευταία θέση. Όσον αφορά στο ματς, από τα πρώτα λεπτά προσπαθούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων, αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Λίγο πριν από την ανάπαυλα έμεινε πίσω στο σκορ και στην επανάληψη δεν κατάφερε σε καμία στιγμή να απειλήσει ουσιαστικά. Τώρα πάει στην έδρα της τελευταίας Καρβινά και τα δίνει όλα για τη νίκη που θα της προσφέρει βαθιά ανάσα. Νοκ άουτ είναι ο Φουκάλα (Α, 8/0, πέρυσι).
Οι δύο ομάδες έχουν κάνει απογοητευτικό ξεκίνημα στη σεζόν και θέλουν πάση θυσία τη νίκη για να ανασάνουν. Όλα τα αποτελέσματα είναι πιθανά, αφού καμία δεν εμπνέει εμπιστοσύνη για να τη στηρίξουμε. Περιμένουμε κλειστό ματς, οπότε το under 2.5 είναι η πρώτη επιλογή.
TEPLICE v VIKTORIA PLZEN

Η Τέπλιτσε δεν μπόρεσε να συνεχίσει με νίκες και την προηγούμενη εβδομάδα επέστρεψε στις αποτυχίες. Η ομάδα του Χέικαλ πήγε να παίξει στην έδρα της Ζλιν και έχασε με 1-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε χαμηλά, έχοντας τέσσερις βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια. Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν αρκετά κλειστό και δεν υπήρχαν σημαντικές φάσεις. Στην επανάληψη, η εικόνα και των δύο ομάδων άλλαξε, ήταν πιο επιθετικές, αλλά δύο λεπτά πριν από το τέλος πλήρωσε μια αμυντική αδράνεια, χάνοντας τον αγώνα. Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στην Πλζεν και θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την κακή κατάσταση της αντιπάλου. Δεν αναφέρεται κάποια απουσία.
Η Πλζεν συνεχίζει να απογοητεύει σε όλες τις διοργανώσεις και το κλίμα δεδομένα δεν είναι καλό. Την προηγούμενη εβδομάδα γνώρισε οδυνηρή ήττα μπροστά στο κόσμο της με 2-0 από την Σλοβάτσκο. Με το νέο άσχημο αποτέλεσμα έμεινε στο -6 από τη Σλάβια Πράγας, αλλά έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις. Λίγο πριν από την ανάπαυλα έμεινε πίσω στο σκορ και παρότι στην επανάληψη πίεσε για την ισοφάριση, δέχθηκε το 2-0 στο 61′. Στα εναπομείναντα λεπτά, ανέβηκε μήπως και ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς, αλλά δεν τα κατάφερε. Την Πέμπτη υποδέχθηκε την Αντβέρπ και παρότι νίκησε 2-1 στην παράταση (1-0 στα 90′), αποκλείστηκε λόγω του εκτός έδρας γκολ. Τώρα πρέπει να το αφήσει πίσω και να αφοσιωθεί στο πρωτάθλημα, αλλά αν δεν κερδίσει σήμερα, ίσως υπάρξουν εξελίξεις. Εκτός παραμένουν οι Μπογκέλ (Ε.), Εκπάι (Μ.), Τσέρμακ (Μ, 2/0), Χούμπνικ (Α.).
Η Πλζεν παραπαίει σταθερά, προέρχεται από άσχημο σερί, ενώ παράλληλα έχει κούραση και απογοήτευση από τον αποκλεισμό από το Γιυρόπα Λιγκ. Τα κενά στην άμυνα είναι πολλά και αυτό μπορεί να το εκμεταλλευτεί η Τέπλιτσε. Αξίζει το G/G.