Czech Rep. 1. Liga

19:00 Teplice – Bohemians 1905
Η Τέπλιτσε αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Σλοβάτσκο και τρέχει αήττητο σερί για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 11 βαθμούς, μετά από 10 παιχνίδια. Στα του αγώνα, στάθηκε τυχερή στο πρώτο μέρος και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησε στο 22′. Ωστόσο, στη συνέχεια πιέστηκε και λίγο πριν το ημίχρονο δέχθηκε την ισοφάριση. Στην επανάληψη, προσπάθησε να διαφυλάξει το σκορ, έκλεισε τους διαδρόμους και κατάφερε να φύγει με το βαθμό. Σήμερα υποδέχεται την Μποέμιανς Πράγας και ο στόχος είναι να διατηρήσει το θετικό σερί. Τιμωρημένος είναι ο Βόντρασεκ (Α, 10/1) που συμπλήρωσε κάρτες. Νοκ άουτ παραμένει ο Ναζάροφ (Α, 2/0).
Η Μποέμιανς Πράγας υποδέχθηκε τη Ζλιν και ήρθε ισόπαλη 2-2. Με το σκορ αυτό, παρέμεινε στη μέση της βαθμολογίας, έχοντας 12 βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, δεν ξεκίνησε καλά και το πλήρωσε άμεσα (5′), μένοντας πίσω στο σκορ. Το τέρμα των αντιπάλων την αφύπνισε και στο 22′ ισοφάρισε με τον Χάβελ. Ωστόσο, λίγο πριν την ανάπαυλα και κόντρα στη ροή δέχθηκε το δεύτερο. Στο δεύτερο 45λεπτο, μπήκε καλύτερα και μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια και πάλι με τον Χάβελ. Μέχρι τη λήξη, ήταν ανώτερη, δημιούργησε 12 ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το νικητήριο τέρμα. Τώρα πάει στην έδρα της σκληροτράχηλης Τέπλιτσε και ο στόχος είναι να φύγει με αποτέλεσμα, όπως έκανε τις δύο προηγούμενες χρονιές. Εκτός είναι ο Λέβιν (Μ.).
Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα και τρέχουν θετικά σερί. Η Τέπλιτσε λόγω έδρας έχει ένα προβάδισμα, αλλά η Μποέμιανς μπορεί να κάνει τη «ζημιά». Περιμένουμε γκολ εκατέρωθεν, οπότε έχει αξία το G/G.