Czech Rep. 1. Liga

19:00 FK Jablonec – Sigma Olomouc
Η Γιάμπλονετς έφτασε κοντά στο θετικό αποτέλεσμα, αλλά εν τέλει έχασε με 3-2 στην έδρα της Πλζεν. Με την τρίτη ήττα στη σεζόν, παρέμεινε στους 16 βαθμούς. Στα του αγώνα, πιέστηκε από το ξεκίνημα, αλλά κόντρα στη ροή κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μάτουσεκ στο 26′. Ωστόσο, λίγο πριν το ημίχρονο δέχθηκε την ισοφάριση. Στην επανάληψη, προηγήθηκε ξανά με τον Χόλικ, αλλά άμεσα δέχθηκε δύο γκολ και την ολική ανατροπή. Στα τελευταία λεπτά απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να αλλάξει κάτι. Σήμερα παίζει με την ανεβασμένη Όλομουτς και ο στόχος είναι νίκη για να διατηρήσει το εξαιρετικό σερί που έχει όταν την υποδέχεται. Εκτός είναι οι Στέπανεκ (Α.), Τσουρίκοφ (Α.), Κουμπίστα (Μ.) και Πλεστίλ (Μ, 2/0).
Η Όλομουτς κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες, επικρατώντας με 2-0 εντός της Οπάβα. Με το αποτέλεσμα αυτό έφτασε τους 14 βαθμούς και πλησίασε τις κορυφαίες θέσεις. Όσον αφορά στο ματς, από τα πρώτα λεπτά είχε τα ηνία και τις φάσεις, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Στο δεύτερο 45λεπτο, συνέχισε στο ίδιο τέμπο και άνοιξε το σκορ στο 56′ με τον Νέσπορ. Το τέρμα αυτό, την βοήθησε ψυχολογικά και λίγο πριν το τέλος πέτυχε και το δεύτερο, κλειδώνοντας το τρίποντο. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Γιάμπλονετς και θα προσπαθήσει να συνεχίσει το αήττητο σερί. Στο γήπεδο αυτό έχει κάκιστη παράδοση, καθώς έχει να πανηγυρίσει από το 2005. Παραμένει αμφίβολος ο Σλάντκι (Α, 5/0).
Η Γιάμπλονετς τα έδωσε όλα κόντρα στην Πλζεν, αλλά έμεινε με άδεια χέρια. Μπροστά στον κόσμο της μεταμορφώνεται προς το καλύτερο, είναι ανώτερη από την Όλομουτς και έχει τον πρώτο λόγο. Πάμε με την έδρα και την παράδοση. Άσος.