Czech Rep. 1. Liga

17:30 Opava – Slovan Liberec
Η Οπάβα συνέχισε τον κατήφορο και την προηγούμενη εβδομάδα έχασε με 2-0 στην έδρα της Όλομουτς. Με την ήττα αυτή, έμεινε για έβδομη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη και παραμένει τελευταία στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, από το πρώτο ημίχρονο πέρασε δύσκολες στιγμές και από τύχη πήγε με το 0-0 στα ανάπαυλα. Στην επανάληψη, παρότι ανέβηκε και δεν άντεξε και δέχθηκε δύο τέρματα. Πλέον, με τη πλάτη στον τοίχο υποδέχεται τη Σλόβα Λίμπερετς και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να ανασάνει. Με κακό αποτέλεσμα δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις στη τεχνική ηγεσία. Νοκ άουτ είναι οι Κνέζλικ (Α.), Ρίτσλι (Μ.), Γουρένα (Ε, 4/0), Ρέζνιτσεκ (Μ, 4/0), Σουλτς (Μ, 6/0) και Ζάπαλατς (Μ, 6/0).
Άλλο ένα στραβοπάτημα για τη Σλόβαν Λίμπερετς, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 εντός με Τέπλιτσε. Με το βαθμό έφτασε στους δέκα βαθμούς και παρέμεινε στη μέση της βαθμολογίας. Όσον αφορά στο ματς, αιφνιδιάστηκε πλήρως, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ωστόσο, κατάφερε να αντιδράσει σχετικά νωρίς και στο 17′ ισοφάρισε με πέναλτι του Ποτότσνι. Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη είχε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει και το νικητήριο τέρμα, αλλά δεν το έκανε και έμεινε στην ισοπαλία. Τώρα πάει στην έδρα της τελευταίας Οπάβα και το διπλό είναι μονόδρομος. Στο γήπεδο αυτό έχει καλή παράδοση και θέλει να τη διατηρήσει. Τιμωρημένος είναι ο Ποτότσνι (Ε, 9/4) που συμπλήρωσε κάρτες και νοκ άουτ ο Νεσίσκι (Μ, 4/0).
Αμφότερες δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση, είναι χαμηλά, με την Οπάβα να είναι σαφώς σε πιο δύσκολη θέση. Οι γηπεδούχοι τρέχουν μεγάλο αρνητικό σερί και έχουν πίεση για το αποτέλεσμα. Στον αντίποδα, η Σλόβαν Λίμπερετς είναι ανώτερη, αλλά ασταθής. Περιμένουμε γκολ, αφού και οι δύο έχουν κενά. Over 2.5.

17:30 Pribram – MFK OKD Karvina
Η Πρίμπραμ ήταν απογοητευτική την προηγούμενη εβδομάδα και γνώρισε βαριά ήττα με 6-0 στην έδρα της Μλάντα Μπόλεσλαβ. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους δέκα βαθμούς μετά από εννιά αγωνιστικές. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ αποτυπώνει πλήρως την εικόνα και δεν χωράει καμία αμφισβήτηση. Ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς και μέχρι το ημίχρονο ήταν ήδη πίσω με τρία τέρματα. Στην επανάληψη, το έργο της ήταν σαφώς πολύ δύσκολο, αλλά δεν απέφυγε τα λάθη και τη βαριά ήττα. Σήμερα κόντρα στην Καρβινά έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να επιστρέψει στις νίκες, διατηρώντας παράλληλα το θετικό σερί όταν υποδέχεται αυτόν τον αντίπαλο. Εκτός είναι οι Κίνγκουε (Α.) και Κβετ (Μ.).
Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική η Καρβινά έμεινε στο 0-0, αυτή τη φορά εντός με την Μποέμιανς Πράγας. Με τη «λευκή» ισοπαλία διατήρησε το μίνι αήττητο σερί, αλλά παραμένει στην τελευταία θέση μαζί με την Οπάβα. Όσον αφορά στο ματς, βάσει ευκαιριών δικαιούντο κάτι παραπάνω, αλλά πλήρωσε ξανά την αστοχία της. Στο πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο το παιχνίδι, αλλά στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή της, ωστόσο της έλειψε το γκολ. Τώρα πάει στην έδρα της Πρίμπραμ και θα προσπαθήσει να διατηρήσει το θετικό σερί. Το έργο της δεν θα είναι εύκολο, αλλά θα παλέψει για το καλύτερο. Χάνει το παιχνίδι ο Γιανέτσκα (Α, 9/0) λόγω καρτών. Εκτός παραμένουν οι Ντρέσκα (Α.) και Μόραβεκ (Μ.).
Η Πρίμπραμ δεν βρίσκεται σε καλό φεγγάρι, σε αντίθεση με την Καρβινά που τρέχει μίνι αήττητο σερί. Οι γηπεδούχοι παίρνουν έξτρα δύναμη μπροστά στον κόσμο τους και εύκολα ή δύσκολα θα καταφέρουν να επιστρέψουν στις νίκες. Έχει αξία ο άσος.

17:30 Slovacko – Teplice
Η Σλοβάτσκο είχε δύσκολο ματς στην έδρα της Σλάβια Πράγας και αναμενόμενα έχασε με 3-0. Με το αποτέλεσμα αυτό αγνοεί τη νίκη για τρίτο σερί παιχνίδι και βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ, αλλά δεν μπόρεσε να φανεί σε κανένα σημείο ανταγωνιστική. Μέχρι το 30′ έχανε ήδη 2-0 και στην επανάληψη, παρότι ανέβασε λίγο την απόδοσή της δεν κατάφερε να μειώσει και στο τέλος έφαγε και το τρίτο. Σήμερα υποδέχεται την κουρασμένη Τέπλιτσε και ο στόχος της νίκης είναι μονόδρομος για να σταματήσει το κακό σερί. Στα αγωνιστικά, εξέτισε και επιστρέφει ο Ναβρατίλ (Μ, 8/0).
Πολύτιμη νίκη με 2-0 εντός πανηγύρισε μεσοβδόμαδα η Τέπλιτσε κόντρα στη Μλάντα Μπόλεσλαβ, σε εξ’ αναβολής ματς για την 4η αγωνιστική. Με το δεύτερο τρίποντο στη σεζόν έφτασε τους δέκα βαθμούς και πήρε σημαντική ανάσα στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο παιχνίδι, ξεκίνησε ιδανικά και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. Το γρήγορο προβάδισμα της έδωσε ψυχολογία και λίγο πριν το ημίχρονο πέτυχε και το δεύτερο, με σκόρερ και πάλι τον Μάλες. Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε πολύ και διατήρησε με σχετική ευκολία το μηδέν και τη νίκη. Τώρα πάει στην έδρα της Σλοβάτσκο και θα προσπαθήσει να συνεχίσει το αήττητο σερί και την καλή παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο. Νοκ άουτ είναι ο Ναζάροφ (Α, 2/0) και αμφίβολοι οι Τρούμπατς (Μ, 5/0) και Μούλις (Μ, 7/0).
Η Σλοβάτσκο αγνοεί τη νίκη εδώ και ένα μήνα και σήμερα έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την κούραση της αντιπάλου από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι και να επιστρέψει στις επιτυχίες. Η Τέπλιτσε έχει το μομέντουμ, αλλά δύσκολα θα αντέξει απόψε. Άσος για στήριγμα.

20:00 Ceske Budejovice – Viktoria Plzen
Η Μπουντεγιόβιτσε δεν τα κατάφερε και έχασε με 2-1 στην έδρα της Μπάνικ Οστράβα. Με την πέμπτη ήττα στη σεζόν παρέμεινε χαμηλά, έχοντας μόλις οκτώ βαθμούς. Στα του αγώνα, από το ξεκίνημα πέρασε δύσκολες στιγμές και πιέστηκε πολύ. Λίγο πριν το ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ και αυτό την επηρέασε αρκετά στην επανάληψη. Στο 54′ δέχθηκε και το δεύτερο και το έργο της δυσκόλεψε πολύ. Μέχρι το τέλος πάλεψε για να ξαναμπεί στο ματς και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 81′. Σήμερα υποδέχεται την Πλζεν και δεδομένα έχει ένα απαιτητικό παιχνίδι μπροστά της. Ωστόσο, δεν έχει πολλά περιθώρια και θα προσπαθήσει για την έκπληξη. Τιμωρημένοι είναι οι Νόβακ (Α, 9/0), Κάβος (Μ, 7/0) λόγω καρτών και ο Σίβοκ (Α, 1/0) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Αμφίβολος είναι ο Γιάβορεκ (Μ, 9/0) και ο Εκπάι (Μ.) είναι δανεικός από την Πλζεν και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.
Η Πλζεν συνέχισε την ανοδική πορεία και την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε με 3-2 εντός την Γιάμπλονετς. Με το τρίποντο αυτό συμπλήρωσε τρεις σερί νίκες και βρίσκεται στο -3 από την πρώτη Σλάβια Πράγας. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός ως προς την εξέλιξή του, αλλά η Πλζεν αγχώθηκε πολύ. Στο 26′ έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά λίγο πριν το ημίχρονο ο Κάλβαχ έφερε το ματς στα ίσια. Στην επανάληψη, είδε και πάλι την αντίπαλο να προηγείται, αλλά μέχρι το 73′ έκανε ολική ανατροπή. Στο 85′ έμεινε με παίκτη λιγότερο, αλλά άντεξε και πήρε μία σημαντική νίκη. Τώρα πηγαίνει στην έδρα της νεοφώτιστης και έχει την ευκαιρία αν εμφανιστεί σοβαρή να συνεχίσει το νικηφόρο σερί. Χάνει το ματς ο Χέιντα (Α, 6/0) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Εκτός είναι οι Τσέρμακ (Μ, 4/1), Τσισόφσκι (Α.) και αμφίβολος ο Χούμπνικ (Α.).
Η Πλζεν βρίσκεται σε καλό φεγγάρι, προέρχεται από νικηφόρο σερί και θέλει να μείνει σε επαφή με τη Σλάβια Πράγας. Σήμερα είναι το μεγάλο φαβορί για το τρίποντο κόντρα στους νεοφώτιστους και αν εκμεταλλευτεί την ανωτερότητά της θα καταφέρει να φύγει με το διπλό. Χαμηλή η απόδοση, αλλά έχει αξία το 2 & over 1.5.