Czech Rep. 1. Liga

16:00 FK Zlin – Sparta Praha
Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη Ζλιν, η οποία έχασε με 2-0 στην έδρα της νεοφώτιστης Μπουντεγιόβιτσε. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε χαμηλά, έχοντας μόλις 9 βαθμούς σε οκτώ αγωνιστικές. Το τελικό σκορ ίσως να φαίνεται βαρύ, με βάσει την εικόνα και τις φάσεις, αλλά η Ζλιν πλήρωσε ακριβά την αστοχία της. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 23′ και στη συνέχεια παρότι προσπάθησε να απαντήσει, λίγο πριν το τέλος δέχθηκε και το δεύτερο και τελείωσε η ιστορία. Σήμερα έχει απαιτητικό ματς κόντρα στη Σπάρτα Πράγας και θα χρειαστεί να φανεί σαφώς πιο βελτιωμένη για να διατηρήσει τη θετική παράδοση που έχει κόντρα στους πρωτευουσιάνους. Εκτός είναι οι Βραστίλ (Α.), Ματέγιοφ (Α, 4/0), Τσεντίντλα (Μ, 2/0) και Γιανέντσκι (Μ, 4/1).
Άλλη μία απώλεια για τη Σπάρτα Πράγας στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εντός με την Όλομουτς. Με το νέο στραβοπάτημα παρέμεινε στο -9 από την πρώτη Σλάβια, έχοντας 11 βαθμούς. Στο πρώτο μέρος ξεκίνησε πολύ καλά και άνοιξε το σκορ στο 20′ με τον Κόζακ, αλλά μέχρι το ημίχρονο έπαθε μπλακ-άουτ και δέχθηκε δύο απανωτά γκολ. Στην επανάληψη, μπήκε και πάλι δυνατά, κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά, αλλά στο 74′ πλήρωσε και πάλι μια αδράνεια στην άμυνα και δέχθηκε την ισοφάριση. Τώρα πάει στην έδρα της Ζλιν με την πλάτη στον τοίχο και θέλει πάση θυσία το διπλό για να μην χάσει κι άλλο έδαφος. Νοκ άουτ παραμένουν οι Ντοτσκάλ (Μ, 3/0, πέρυσι), Πάνακ (Μ, 13/2), Ντρτσαλ (Ε, 12/4), Πούλκραμπ (Ε, 18/4), Κάντλετς (Ε, 2/0), Ζαχουστέλ (Α, 1/0), Χάνουσεκ (Α, 7/0) και Κόστα (Α, 3/1).
Αμφότερες πήγαν στη διακοπή με κακή ψυχολογία, μετά τα αρνητικά αποτελέσματα. Τώρα θέλουν να κάνουν μια νέα αρχή, με τη Σπάρτα να είναι το φαβορί. Ωστόσο, θα πρέπει να το αποδείξει μέσα στο γήπεδο. Της δίνουμε ψήφο εμπιστοσύνης και πάμε στο διπλό που έχει αξία.

16:00 MFK OKD Karvina – Bohemians 1905
Η Καρβινά έφυγε αλώβητη από την έδρα της Τέπλιτσε, μετά το ισόπαλο 0-0. Με το αποτέλεσμα αυτό παρέμεινε μακριά από τις ήττες για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική, αλλά βρίσκεται χαμηλά, έχοντας μόλις 6 βαθμούς. Στο πρώτο μέρος ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος, με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στην επανάληψη, η Καρβινά πιέστηκε και πέρασε δύσκολες στιγμές, αλλά κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και τον βαθμό. Σήμερα υποδέχεται την Μποέμιανς Πράγας και θα προσπαθήσει να συνεχίσει το αήττητο σερί για να πάρει ανάσα στη βαθμολογία. Χάνει το ματς ο Ρούντιτς (Α, 8/1), καθώς συμπλήρωσε κάρτες. Εκτός είναι οι Ντρέσκα (Α.) και Μόραβεκ (Μ.).
Η Μποέμιανς Πράγας πανηγύρισε σημαντική νίκη με 2-1 εντός κόντρα στη Σλόβαν Λίμπερετς και πήρε βαθιά ανάσα. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε στους 10 βαθμούς και ανέβηκε στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, το πρώτο 45λεπτο θα ξεχαστεί γρήγορα, αφού δεν συνέβη απολύτως τίποτα. Στην επανάληψη, η εικόνα άλλαξε προς το καλύτερο, με την Μποέμιανς να ανοίγει το σκορ στο 50′ με τον Βόντχανελ. Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ, καθώς λίγο μετά δέχθηκε την ισοφάριση. Ωστόσο, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και λίγο πριν το τέλος πέτυχε το νικητήριο τέρμα. Τώρα πάει στην έδρα της Καρβινά και θα προσπαθήσει να κάνει ότι έκανε και τις δύο τελευταίες φορές που την επισκέφτηκε, φεύγοντας με το διπλό. Νοκ άουτ είναι ο Ντοστάλ (Α.).
Η Καρβινά τρέχει μίνι αήττητο σερί, αλλά παραμένει πολύ χαμηλά και χρειάζεται πάση θυσία βαθμούς. Από την άλλη, η Μποέμιανς χάνει τη δύναμή της μακριά από την έδρα της και το πληρώνει ακριβά. Αμφίρροπο ματς, αλλά περιμένουμε γκολ. Over 2.5.

18:00 Banik Ostrava – Ceske Budejovice
Η Μπάνικ Οστράβα δεν τα κατάφερε στην έδρα της Γιάμπλονετς, χάνοντας με 2-1. Με την 4η ήττα σε οκτώ παιχνίδια παρέμεινε στους 12 βαθμούς και κοντά στις πρώτες θέσεις. Στα του αγώνα, ίσως να της άξιζε κάτι καλύτερο, αλλά πλήρωσε ακριβά το πολύ κακό της πρώτο 20λεπτο. Στο διάστημα αυτό έχανε ήδη με 2-0 και παρότι στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και πίεσε πολύ, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον πολύπειρο φορ, Μίλαν Μπάρος. Σήμερα υποδέχεται την νεοφώτιστη Μπουντεγιόβιτσε και θέλει να διατηρήσει το νικηφόρο σερί που έχει μπροστά στον κόσμο της. Νοκ άουτ είναι ο Παζντέρα (Α.) και αμφίβολος ο Στρονάτι (Α, 4/0).
Σημαντική νίκη πανηγύρισε η Μπουντεγιόβιτσε στην τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή. Η νεοφώτιστη ομάδα κέρδισε 2-0 εντός την Ζλιν και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά τις 20/7. Με το δεύτερο τρίποντο στη σεζόν έφτασε στους οκτώ βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια. Όσον αφορά στο ματς, ήταν αρκετά ισορροπημένο, αλλά ευτύχησε να προηγηθεί σχετικά νωρίς με τον Μπράντνερ. Το τέρμα αυτό της έδωσε ψυχολογία και μπόρεσε να διαχειριστεί καλύτερα τον αγώνα. Στο δεύτερο 45λεπτο κινδύνεψε σε 2-3 στιγμές, αλλά στο 80′ πέτυχε το δεύτερο και κλείδωσε τη νίκη. Τώρα πάει στην έδρα της Μπάνικ Οστράβα και θα προσπαθήσει να φανεί ανταγωνιστική και να φύγει με αποτέλεσμα. Τιμωρημένος είναι ο Κλαντρούμπσκι (Μ, 7/1) και εκτός ο Χέλεσιτς (Α, 3/0) που είναι δανεικός από την Μπάνικ και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.
Η Μπάνικ Οστράβα έχει δείξει καλά δείγματα μέχρι στιγμής και έχει την ομάδα να ξεπεράσει το εμπόδιο της νεοφώτιστης Μπουντεγιόβιτσε που μακριά από την έδρα της έχει θέματα. Άσος για στήριγμα, αλλά μπορεί να συνδυαστεί και με γκολ για να ανέβει η απόδοση.