Czech Rep. 1. Liga

JABLONEC v SFC OPAVA:Η Γιάμπλονετς δεν μπόρεσε να συνεχίσει με νίκες στο πρωτάθλημα και την προηγούμενη εβδομάδα είχε άλλη μία απώλεια. Η ομάδα του Ράντα πήγε να παίξει στην έδρα της νεοφώτιστης Μπουντεγιόβιτσε και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Στα του αγώνα, μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 9′ με τον Σικορά. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Έβγαλε κούραση από το μεσοβδόμαδο ευρωπαϊκό ματς, πιέστηκε και με την έναρξη της επανάληψης δέχθηκε την ισοφάριση. Μέχρι το τέλος, πέρασε αρκετά δύσκολα, αλλά κράτησε με «νύχια» και με «δόντια» τον βαθμό. Σήμερα υποδέχεται την Οπάβα και θέλει να συνεχίσει τον νικηφόρο σερί μπροστά στον κόσμο της. Νοκ άουτ είναι οι Στέπανεκ (Α.), Τσουρίκοφ (Α.), Κουμπίστα (Μ.), Ακόστα (Μ, 2/0), Πλεστίλ (Μ, 2/0), Χόλικ (Α, 3/0), Κρατοτσβίλ (Μ, 3/1) και Μπρέτσκα (Α, 4/0).
Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική η Οπάβα έφυγε με άδεια χέρια από το γήπεδο. Η ομάδα του Κοπέτσκι υποδέχθηκε την Μπάνικ Οστράβα και ηττήθηκε με 2-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους έξι βαθμούς. Το τελικό σκορ την αδικεί αρκετά, με βάσει την εικόνα και τις ευκαιρίες, αλλά ήταν επιπόλαια μπροστά από το αντίπαλο τέρμα. Έμεινε πίσω στο σκορ αρκετά νωρίς (20′) και αυτό την επηρέασε. Στην επανάληψη, προσπάθησε να ισοφαρίσει, ρίσκαρε και λίγο πριν το τέλος δέχθηκε και το δεύτερο. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο, αφού πάει στην έδρα της Γιάμπλονετς και θα προσπαθήσει να διατηρήσει την καλή παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο τα δύο τελευταία χρόνια. Νοκ άουτ είναι οι Σουλτς (Μ, 4/0) και Κνέζλικ (Α.).
Η Γιάμπλονετς μεταμορφώνεται μπροστά στον κόσμο της και σήμερα έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη κόντρα στην αλλοπρόσαλλη Σλοβάτσκο. Ο άσος είναι αρκετά χαμηλά, αλλά έχει αξία αν συνδυαστεί με γκολ. 1 & over 1.5.
VIKTORIA PLZEN v SLOVACKO:Φαίνεται ότι ο αποκλεισμός και η βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό έχουν κάνει κακό στην Πλζεν. Η δευτεραθλήτρια συνεχίζει τα άσχημα αποτελέσματα, τόσο εντός, όσο και εκτός συνόρων. Την προηγούμενη εβδομάδα στραβοπάτησε στην έδρα της Μποέμιανς Πράγας, μένοντας στο 0-0, ενώ την Πέμπτη έχασε με 1-0 στην έδρα της Αντβέρπ για τα προκριματικά του Europa League. Όσον αφορά στο ματς του πρωταθλήματος, η εικόνα της δεν ήταν καλή και παρότι είχε τα ηνία δεν μπόρεσε να κερδίσει. Λίγο πριν το τέλος πέτυχε γκολ, αλλά σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Σήμερα επιστρέφει στην έδρα της και υποδέχεται τη Σλοβάτσκο. Η νίκη είναι μονόδρομος για να σταματήσει τον κατήφορο και να πάει με καλή ψυχολογία στον επαναληπτικό της Πέμπτης με τους Βέλγους. Εκτός παραμένουν οι Μπεαουγκουέλ (Ε.), Εκπάι (Μ.), Τσέρμακ (Μ, 2/0), Χούμπνικ (Α.) και Τσικόφσκι (Α.).
Η Σλοβάτσκο ξεπέρασε άμεσα τη βαριά ήττα από τη Γιάμπλονετς και την προηγούμενη εβδομάδα επέστρεψε στις επιτυχίες. Η ομάδα του Σβέντικ υποδέχθηκε την Ζλιν και κέρδισε με 1-0, φτάνοντας τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα. Στα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά ήταν ανώτερη στο γήπεδο και αυτή που δημιούργησε τις πιο πολλές ευκαιρίες. Λίγο πριν το ημίχρονο, κατάφερε να ανοίξει το σκορ και στην επανάληψη με σωστή τακτική κράτησε το μηδέν και τη νίκη. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Πλζεν και θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το κακό μομέντουμ και την κούραση της αντιπάλου, φεύγοντας με ένα θετικό αποτέλεσμα. Εκτός είναι οι Ντβόρακ (Ε, 2/0), Φράνιτς (Α.) και Γιουρόσκα (Α, 2/0).
Η Πλζεν παραπαίει και βρίσκεται σε κακή κατάσταση το τελευταίο διάστημα. Δεδομένα, είναι το φαβορί για τη νίκη κόντρα στη Σλοβάτσκο, αλλά το μυαλό της θα είναι στον κρίσιμο επαναληπτικό της Πέμπτης με την Αντβέρπ. Δεν θα κοντράρουμε, ωστόσο τα κενά στην άμυνα είναι πολλά και μπορεί να τα εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι. Πάμε λοιπόν στο g/g.
MLADA BOLESLAV v SPARTA PRAHA:Η Μλάντα Μπόλεσλαβ δεν αγωνίστηκε την προηγούμενη αγωνιστική για το πρωτάθλημα, καθώς δεν επέστρεψε έγκαιρα από το Καζακστάν (έδωσε ματς για το Europa League) και έτσι ο αγώνας με την Τέπλιτσε αναβλήθηκε. Τελευταία φορά που έπαιξε για τη λίγκα ήταν στις 28/7 και την εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Οπάβα. Στο παιχνίδι αυτό, έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά στη συνέχεια επέβαλε το ρυθμό της και ανέτρεψε την κατάσταση. Την περασμένη Πέμπτη πήγε να παίξει στο Βουκουρέστι με τη Στεάουα και αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0. Έτσι λοιπόν, έχει σοβαρές ελπίδες να προκριθεί στα πλέι οφ και δεδομένα το μυαλό της θα είναι στον κρίσιμο επαναληπτικό. Πριν από αυτό όμως, υποδέχεται απόψε τη Σπάρτα Πράγας και θα προσπαθήσει για ένα θετικό αποτέλεσμα. Εκτός είναι ο Βίσνερ (Α, 2/0).
Η Σπάρτα Πράγας επέστρεψε στις νίκες και την προηγούμενη εβδομάδα κέρδισε εύκολα με 3-0 εντός την Πρίμπραμ. Με το τρίποντο αυτό, εκμεταλλεύτηκε την απώλεια της Σλάβια και μείωσε την απόσταση από την κορυφή. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο μέρος ξεκίνησε καλά και κατάφερε μέσα σε ένα δεκάλεπτο να σκοράρει δις, με τους Κόστα και Κάνγκα. Στην επανάληψη, κατέβασε ρυθμούς, αλλά δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Την Πέμπτη υποδέχθηκε την Τράμπζονσπορ για τα προκριματικά του Europa League και ήρθε ισόπαλη 2-2. Πλέον, όλα θα ξεκαθαρίσουν στη ρεβάνς στη Τουρκία την ερχόμενη Πέμπτη κι αν καταφέρει να προκριθεί θα παίξει, εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου, με την ΑΕΚ στα πλέι οφ. Απόψε όμως έχει δύσκολο ματς με την Μλάντα και ο στόχος είναι το διπλό. Εκτός είναι οι Ντοτσκάλ (Μ, 3/0, πέρυσι), Βίντχαϊμ (Α, 23/2, με Μάλμε), Πάνακ (Μ, 13/2), Ντρτσαλ (Ε, 12/4), Πούλκραμπ (Ε, 18/4), Κάντλετς (Ε, 2/0), Μπεν Χαΐμ (Μ, 3/0), Ζαχουστέλ (Α, 1/0) και Φρίντεκ (Μ, 38/2).
Αμφότερες προέρχονται από ευρωπαϊκό ματς και την ερχόμενη Πέμπτη έχουν κρίσιμες ρεβάνς. Είναι δεδομένο ότι το μυαλό τους θα είναι εκεί, ενώ κουβαλάνε και κούραση. Δεν επιλέγουμε σημείο, αλλά περιμένουμε γκολ κι από τις δύο, οπότε το g/g είναι μια καλή επιλογή.