Assistant Referees: Englezou Nicos, Christou Christos
Weather Forecast: 25C/Clear.

• CYPRUS
    • PrimeTel 1 HD

Ομόνοια
Ανάλυση: Με πολλές αλλαγές (6 στο σύνολο) παρατάχθηκε στο Αλμάτι κόντρα στην Καϊράτ η Ομόνοια για την πρεμιέρα των ομίλων του ECL, όπου αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0. Μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, ο αντίπαλος είχε δοκάρι στο 10′, φάση η οποία την αφύπνισε. Ανέβασε στροφές, είχε δύο καλές τελικές με τον Ψάλτη (Α) στο 17′ και 21′, αντίστοιχα, όμως σε καμία δεν βρήκε στόχο ο διεθνής μπακ. Έλεγξε τον ρυθμό, χρειάστηκε ο Φαμπιάνο όμως στο 61′ για να πει «όχι» σε τετ α τετ του Βάγκνερ Λαβ. Ο Λοΐζου τη καλύτερή της φάση στον αγώνα στο 67′ που βρήκε σε ετοιμότητα τον αντίπαλο πορτιέρε με το αποτέλεσμα να μένει ως έχει. Καλή γενικά η παρουσία για το «τριφύλλι», όμως δεν ήρθε η νίκη που θα «έσβηνε» την ήττα από την ΑΕΚ (2-1) στο πρωτάθλημα. Εξ ου και είναι σημαντικό το ματς με τη Δόξα. «Έχουμε ποιότητα και καλό ρόστερ. Μπορούμε να ανταποκριθούμε και εντός και εκτός συνόρων», σημείωσε ο Χένινγκ Μπεργκ για το σημερινό ματς.
Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφει σε σχέση με το ματς στο Καζακστάν ο βασικός φορ Σέποβιτς που θα πάρει φανέλα βασικού. Ανεβάζει ρυθμούς στις προπονήσεις ο βασικός μέσος Κούσουλος, όμως θεωρείται ακόμη ανέτοιμος. Σε περίοδο αποκατάστασης και ο Μποτεάκ (ΜΕ) με το απουσιολόγιο να συμπληρώνουν οι Παναγή και Κυριακίδης (εφεδρικοί κίπερ).
Υπέρ της η προϊστορία στα 20 τελευταία μεταξύ (13-6-1) 6/9 Under 2.5 στα φετινά επίσημα (Κυπ./Ευρ.) 5/7 G/G στα πιο πρόσφατα μεταξύ εντός

Δόξα Κατωκοπιάς
Ανάλυση: Αν κάποιος έλεγε στην Δόξα πως με το τέλος των πρώτων δύο αγωνιστικών με ΑΕΚ και Ανόρθωση, θα είχε 4 βαθμούς, μάλλον δεν θα το πίστευε. Η ομάδα του Κώστα Σακκά όμως, έχει πραγματοποιήσει δύο εξαιρετικά τακτικά παιχνίδια και στο τελευταίο επικράτησε με 2-0 της Ανόρθωσης εντός έδρας. Σε ένα τρελό παιχνίδι, όπου αρχικά έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τιτζανί (24′), είδε το αριθμητικό μειονέκτημα να «ισοφαρίζεται» τρία λεπτά αργότερα. Εξέλιξη που της έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση και έφτασε στο γκολ με τον Σαντίκ στο 42′. Απορρόφησε την πίεση που δέχθηκε στα αρχικά στάδια του β’ ημιχρόνου και «σκότωσε» το ματς στο 89′, ξανά με τον αρχηγό της. Η Δόξα μας έχει δείξει στα πρώτα παιχνίδια πως, όχι μόνο είναι δυσκολοκατάβλητη, αλλά μπορεί να «χτυπήσει» και ομάδες μεγαλύτερου εκτοπίσματος. Κάτι που θα προσπαθήσει να πράξει και σήμερα.
Αγωνιστικά νέα: Εξέτισε την τιμωρία του και επιστρέφει ο βασικός μπακ/εξτρέμ Μέσκα. Από θλάση συνεχίζει να ταλαιπωρείται ο βασικός στόπερ Λαφράνς, ενώ την τελευταία αγωνιστική της ποινής του εκτίει και ο εξτρέμ Μπαλντέ. Δεδομένα εκτός και ο Τιτζανί (ΜΕ) που αποβλήθηκε κόντρα στην Ανόρθωση.
5/2/18 η μοναδική της νίκη εκτός Vs Ομόνοια (1-3) Έχει σκοράρει στα 9 τελευταία παιχνίδια της 7/10 φιλικά κι επίσημα έληξαν 2-3 γκολ

Θέλει οπωσδήποτε τη νίκη η Ομόνοια για να «σβήσει» την ήττα από την ΑΕΚ. Η Δόξα έκανε δύο φορές την έκπληξη, την τρίτη όμως «καίγεται». «Άσος», δίχως όμως στοιχηματική αξία. Πιθανώς να επιβεβαιωθεί και από το ημίχρονο.