Cyprus Division 1 27/9/2021

Μετά και τις νέες απώλειες των τριών μεγάλων ,Ομόνοιας,ΑΕΛ και Ανόρθωσης,σήμερα ρίχνονται στην αρένα ο ΑΠΟΕΛ,ο οποίος θέλει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και η ΑΕΚ Λάρνακας που με νίκη θα περάσει στην δεύτερη θέση.Αναλυτικά τα παιχνίδια για σήμερα.

19:00 A. E. KITION LARNACA – OLYMPIAKOS NICOSIA
Αήττητη η ΑΕΚ σε 3 αγωνιστικές, όλες με G/G και 2-3 γκολ
Δίχως διπλό ο Ολυμπιακός στα 9 τελευταία με την ΑΕΚ, δέχεται γκολ στα 8 από αυτά

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
Η ΑΕΚ έφτασε τους 5 βαθμούς, είναι αήττητη, αλλά σίγουρα στο εκτός με την Πάφο και το 1-1 δεν ήταν τόσο καλή. Απείλησε ελάχιστα, δεν είχε κατοχή και αρκέστηκε στο να διατηρήσει τον βαθμό. Προηγήθηκε στο 52’, δέχτηκε το 1-1 στο 60’, αμύνθηκα μαζικά μέχρι τέλους. Δεν δήλωσε ικανοποίηση ο κόουτς Καταλά, που περιμένει πάντως με τον καιρό την ομάδα του πιο βελτιωμένη. Για το κύπελλο μεσοβδόμαδα η ομάδα της Λάρνακας πήρε εύκολα την πρόκριση επικρατώντας εκτός με 0-4 της Αλκής. Αγωνιστικά, μη διαθέσιμοι Άνχελ (Α) Τιάγκο (Ε) και Ρουμπέν (Τ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
Ο Ολυμπιακός έφερε εντός έδρας 1-1 με την ΑΕΛ και έφτασε τους 4 βαθμούς. Αποτέλεσμα αρκετά δίκαιο, σε ένα ματς που είχε ρυθμό και φάσεις. Από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα με την ΑΕΛ να προηγείται στο 45’ και τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι στην επανάληψη ισοφαρίζοντας στο 85’ με πέναλτι, έχοντας και δοκάρι στο 48’. Με ποιότητα μεσοεπιθετικά η ομάδα της Λευκωσίας, με τον κόουτς Πετράκη να μην αντιμετωπίζει καμία σοβαρή αγωνιστική απώλεια.

Ομάδες που έχουν δείξει πως δύσκολα χάνουν και το σημερινό ματς μάλλον θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Δεν υπάρχει φαβορί ξεκάθαρο για εμάς, καλύτερα το 2-3 γκολ στο 2.00

20:00 APOEL – PAEEK KERYNIAS
Μόνο ήττες ο ΑΠΟΕΛ που εντός σε πρωτάθλημα έχει 8 σερί Under 2.5
Αήττητη στα 2 φετινά της η ΠΑΕΕΚ

ΑΠΟΕΛ
Στο απόλυτο μηδέν ο ΑΠΟΕΛ που μετά από 3 παιχνίδια στο πρωτάθλημα δεν έχει ακόμα βαθμό. Προέρχεται από ήττα με 2-1 στη Λεμεσό κόντρα στον Απόλλωνα σε ματς που προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό. Στο 8’ το 1-1, με άστοχο πέναλτι οι γηπεδούχοι στο 19’ που έφτασαν στην ανατροπή στο 45’. Λίγα πράγματα στην επανάληψη οι «γαλαζοκίτρινοι», πιο κοντά στο γκολ ο Απόλλωνας. Για το κύπελλο ο ΑΠΟΕΛ δυσκολεύτηκε μεσοβδόμαδα στο εντός με τη Σαλαμίνα, πήρε όμως την πρώτη τους φετινή νίκη με 2-0 και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Τραυματίες οι αμυντικοί Βινίσιους και Σάντος, πάντα εκτός ο μεσοεπιθετικός Ντε Βινσέντι.

ΠΑΕΕΚ
Τους 4 βαθμούς έφτασε η ΠΑΕΕΚ στο πρωτάθλημα, συγκομιδή άκρως ενθαρρυντική. Προέρχεται από το εντός έδρας 0-0 κόντρα στην Άρη σε ματς που πάντως ήταν κατώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του. Δέχτηκε φάσεις, ισορρόπησε μετά το 60’ αγγίζοντας στο τέλος ακόμα και τη νίκη. Με λιγότερη πίεση σήμερα, θα στοχεύσει σε ό,τι καλύτερο με την πρόκληση να παραμένει τεράστια. Ενισχύθηκε με τον δανεικό από τον Απόλλωνα μεσοεπιθετικό Αμίνι.

Ο ΑΠΟΕΛ απογοητεύει πλήρως κόντρα σε μία ΠΑΕΕΚ που έχει άγνοια κινδύνου και δίχως άγχος θα στοχεύσει στο καλύτερο.Περιμένω σήμερα την πρώτη νίκη του ΑΠΟΕΛ, με το 1 & Under 3,5 να πληρώνει καλά στο 1,90.