Με δυο παιχνίδια ολοκληρώνεται η 7η αγωνιστική, με ένα ντέρμπι στην Λάρνακα και ένα παιχνίδι που μπορεί να κρύβει εκπλήξεις για την Ομόνοια…!!!

Δίχως ισοπαλία φέτος σε 5 αγωνιστικές η Ανόρθωση
Αήττητη η ΑΕΚ φέτος σε όλες τις διοργανώσεις, σκοράρει και στα 7 φετινά της
Οκτώ 2-3 γκολ στα 10 πιο πρόσφατα μεταξύ τους

ΑΝΟΡΘΩΣΗ
Κακή αμυντικά η Ανόρθωση, άστοχη επιθετικά και μοιραία ήρθε η ήττα με 2-1 στη Λεμεσό κόντρα στην ΑΕΛ, σε ματς πάντως που η ισοπαλία θα ήταν δικαιότερη. Όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται δύο φορές. Τέσσερις – πέντε καλές στιγμές στη συνέχεια η «Κυρία» που πίεσε αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Με παράπονα για τη διαιτησία. Παραμένει με ματς λιγότερο στους 6 βαθμούς και δίχως νίκη σε 7 σερί εκτός έδρας ματς ανεξαρτήτως διοργάνωσης. Ισοπαλία με 2-2 έφερε την Πέμπτη στο εντός με τη Φλόρα για το Κόνφερενς και αυτός ήταν ο πρώτος της βαθμός στον όμιλο. Σε ματς πάντως που προηγήθηκε με 2-0. Λιγοστές πιθανότητες πρόκρισης. Αγωνιστικά, εκτός σίγουρα ο μπακ Αμπαρτζουμιάν.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
Την 4η φετινή της νίκη πανηγύρισε το προηγούμενο Σάββατο η ΑΕΚ, που είχε εύκολο έργο στο εντός με την ΠΑΕΕΚ όπως φανερώνει και το τελικό 3-0. Νωρίς το 1-0, πριν την ανάπαυλα το 2-0. Στις καθυστερήσεις του ματς το τελικό σκορ. Λίγα πράγματα στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πάντως είχαν 2 καλές στιγμές μετά το 1-0 για την ισοφάριση. Με ανεβασμένη ψυχολογία η ομάδα της Λάρνακας, σε ένα γήπεδο που έχει ηττηθεί μόλις 3 φορές στις τελευταίες 13 επισκέψεις της.

Δύσκολο παιχνίδι για εκτιμήσεις με το Χ να έχει τύχη. Δυνατή εντός η Ανόρθωση που ψάχνει αντίδραση κόντρα στην αήττητη ΑΕΚ. Μάλλον ασφαλέστερο το 2-3 γκολ στο 1.95

PAEEK KERYNIAS vs OMONIA
Η ΠΑΕΕΚ δίνει τα εντός έδρας της στο “Μακάρειο”
Τέσσερα σερί ματς δίχως νίκη η ΠΑΕΕΚ, με 3 N/G σε αυτά
Δύο νίκες στα 9 πιο πρόσφατα ματς η Ομόνοια

ΠΑΕΕΚ
Το πάλεψε η ΠΑΕΕΚ στο εκτός με την ΑΕΚ, είχε καλή σχετικά απόδοση της έλειψε όμως το γκολ και μοιραία ηττήθηκε με 3-0. Νωρίς το 1-0, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, τους γηπεδούχους όμως να βρίσκουν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα. Λίγα πράγματα στην επανάληψη, στο 94’ το τελικό σκορ. Στους 4 βαθμούς παραμένουν οι νεοφώτιστοι, με 3 σερί ήττες. Εξέτισαν Σουμαόρο (Α) και Δημητρίου (ΜΕ), εκτός ξανά ο Μασάδο (Α).

ΟΜΟΝΟΙΑ
Την 2η φετινή της νίκη πανηγύρισε η Ομόνοια επικρατώντας εντός έδρας δύσκολα με 1-0 του Απόλλωνα φτάνοντας έτσι τους 7 βαθμούς, ενώ για πρώτη φορά φέτος δεν δέχτηκε γκολ στο πρωτάθλημα. Στο 16’ το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους πάντως να έχουν τις φάσεις και ειδικά στο β’ ημίχρονο για να ισοφαρίσουν. Πάντως και το «τριφύλλι» μπορούσε 2ο τέρμα. Μεσοβδόμαδα για το Κόνφερενς ηττήθηκε στην Ελβετία με 3-1 από τη Βασιλεία και παρέμεινε στον έναν βαθμό. Δίκαιο το αποτέλεσμα, κομβικό το 2-1 στο τέλος του πρώτου μέρους. Με ενοχλήσεις ο κίπερ Φαμπιάνο, αμφίβολος ο χαφ Ζαχαρίου.

Ανώτερο σύνολο η Ομόνοια, θα το παλέψει αλλά δύσκολα να κάνει την έκπληξη η ΠΑΕΕΚ. Διπλό και Under 4.5 στο 1.72 (Combo)