Δεύτερη δόση για την έβδομη αγωνιστική και το menu έχει 2 μεγάλα παιχνίδια.Με την αγωνιστική να ολοκληρώνεται αύριο.Αναλυτικά τα παιχνίδια.

Μία νίκη στα 7 πιο πρόσφατα ματς η Ομόνοια, δέχεται γκολ στα 6 από αυτά
Έξι σερί ματς δίχως ισοπαλία ο Απόλλωνας, με 4 Over 2.5 σε αυτά
Δύο νίκες η Ομόνοια στα 12 πιο πρόσφατα της κόντρα στον Απόλλωνα

ΟΜΟΝΟΙΑ
Δεύτερη φετινή ήττα για την Ομόνοια στο πρωτάθλημα που παρέμεινε στους 4 βαθμούς και καλείται άμεσα να αντιδράσει. Προβλημάτισε ξανά με την απόδοσή της στο εκτός με τον Ολυμπιακό με το τελικό 1-0 να την κολακεύει αρκετά. Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές φάσεις στο ματς, με το «τριφύλλι» να μένει με 10 παίχτες στο 34’. Άντεξε πάντως στην πίεση και στο τέλος είχε δοκάρι στη προσπάθεια να «κλέψει» την ισοπαλία. Ακολουθεί το εκτός με την Βασιλεία για το Κόνφερενς. Με 10 διεθνείς, ενώ αγωνιστικά θα λείψει ο μέσος Σεχού λόγω τιμωρίας. Ο επιχειρηματίας Τζον Χριστοδούλου βρίσκεται κοντά στην απόκτηση της ομάδας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ
Ισχυρό χαστούκι και πρώτη φετινή ήττα για τον Απόλλωνα στο εντός με την ΑΕΚ, με κακή εμφάνιση μάλιστα όπως μαρτυρά και το τελικό 1-4. Νωρίς το 0-2, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αντιδράσουν έχοντας 3 καλές φάσεις πριν την ανάπαυλα αλλά να δέχονται και 3o τέρμα στις αρχές της επανάληψης. Στο 77’ με πέναλτι η μείωση, στα τελευταία λεπτά το 4o τέρμα. Προβληματισμός και κατήφεια, απαραίτητη η διακοπή για να βελτιώσει ο κόουτς Τσόρνιγκερ τις παραφωνίες. Εκτός ο μέσος Μάρκοβιτς που μπήκε στο χειρουργείο, Με 5 διεθνείς ο σύλλογος.

Ντέρμπι ανάμεσα σε 2 ομάδες που έχουν στόχο τον τίτλο. Προβληματίζει η Ομόνοια, από ήττα και κάκιστη εμφάνιση ο Απόλλωνας. G/G στο 1.75

19:00 AEL LIMASSOL – ANORTHOSIS
Σε 4 φετινά της εντός φέτος σε όλες τις διοργανώσεις η ΑΕΛ έχει 3 N/G και ισάριθμα Under 2.5
Σε 4 φετινά στο πρωτάθλημα η Ανόρθωση έχει τρία 2-3 γκολ και ισάριθμα G/G
Μόλις 2 νίκες η ΑΕΛ ως γηπεδούχος στα τελευταία 9 ματς κόντρα στην Ανόρθωση, τα 8 με N/G και τα 7 με Under 2.5

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ
«Ίδρωσε» και τα χρειάστηκε η ΑΕΛ στο εκτός με την ΠΑΕΕΚ παρά την επικράτηση της με 1-3 που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Γκολ στα πρώτα δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι που είχαν ακόμα μία καλή φάση στο πρώτο μέρος. Λίγα πράγματα στο πρώτο 45λεπτό η ΑΕΛ, πίεσε αρκετά στην επανάληψη πετυχαίνοντας την ανατροπή με τέρματα στο 64’, στο 77’ και στο 92’. Στο 86’ πάντως και στο 1-2, η ΠΑΕΕΚ είχε δοκάρι. Στους 7 βαθμούς η ομάδα της Λεμεσού που αγωνιστικά θα στερηθεί λόγω τιμωρίας τον κίπερ Κεραυνό.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ
Νίκη με ανατροπή για την Ανόρθωση στο εντός με τον ΑΠΟΕΛ με το τελικό 2-1 να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Ντέρμπι που τα είχε όλα και φυσικά διαιτητικές αποφάσεις που συζητήθηκαν. Νωρίς δοκάρι οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν στο 29΄. Πριν την ανάπαυλα το 1-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο μέσος Αρτυματάς, που με 2ο προσωπικό γκολ στο 70’ (πέρασαν 5 λεπτά μέχρι να μετρήσει το γκολ) χάρισε στην «Κυρία» τους 3 βαθμούς. Τρεις καλές φάσεις στο τέλος για την ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι. Ακολουθεί η Φλόρα εντός για το Κόνφερενς. Εκτός ο μέσος Μπουσούλαζιτς, ταλαιπωρήθηκε με ίωση ο φορ Λάφερτι και η συμμετοχή του στην αποστολή κρίνεται αμφίβολη.

Ομάδες που δεν έχουν περιθώρια για απώλειες ώστε να μην χάσουν την επαφή τους με την κορυφή. Δύσκολα να βγει σημείο, με το Χ να έχει αξία πάντως. Ίσως καλύτερο το 2-3 γκολ στο 1.97